صنعت بازی در سال 2022: کمبود کارت گرافیک، بازی گران

توسط امیرحسین حیدرزاده
صنعت بازی در سال 2022: کمبود کارت گرافیک، بازی گران

دنیای رایانه‌های ساخته شده برای بازی همیشه جذاب بوده است. سال 2022 برای غافلگیری کاربران می‌آید. ردیابی اشعه، هوش مصنوعی و افزایش کیفیت به کمک نمونه برداری کلید واژه‌های سال خواهد بود.

متاسفانه هم‌چنان با کمبود سخت افزار سروکار داریم. تراشه به اندازه نیاز بازار تولید نمی‌شود. کمبود با افزایش قیمت گره خورده است. با تمام مشکلات، دنیای بازی به زندگی ادامه می‌دهد.

بسیاری از کاربران نا امید شده‌اند. خرید کارت گرافیک RTX 3080 با قیمت مناسب تقریبا غیر ممکن است. احتمالا زمانی بتوانیم یکی از آن‌ها را تهیه کنیم که نسل جدید از راه رسیده باشد.

لطفا کارت گرافیک بیش‌تری تولید کنید!

کمبود تراشه تمام شرکت‌های فناوری را تحت تاثیر قرار داد. کاربران خانگی برای خرید آخرین نسل از کارت گرافیک‌ها باید تا دو برابر هزینه بیش‌تری پرداخت کنند.

b9gx4BYdqKVLvNkKhXjVmQ 970 80.jpg

کارت گرافیک انویدیا جی‌فورس RTX 3080 سپتامبر 2020 معرفی شد. به نسبت نسل گذشته از معجزه کم نداشت. یک سال از زمان معرفی آن گذشته اما هم‌چنان کمیاب است.

انتظار داریم کارت گرافیک RTX 4080 انتهای سال 2022 معرفی شود. احتمالا خرید آن‌ها حتی برای تام کروز ماموریت غیر ممکن باشد. در هر حال بازی‌ها در رایانه شخصی با کیفیت بالاتری از ایکس باکس و پلی استیشن اجرا می‌شوند.

نسل آینده بازی

کنسول‌های بازی همیشه عقب‌تر از رایانه‌های شخصی حرکت می‌کنند. سونی و مایکروسافت از فناوری “نسل آینده” می‌گویند. در حالی که آن فناوری سال‌ها است که در رایانه‌های شخصی وجود دارد.

یکی از بزرگ‌ترین پیشرفت‌های کنسول، استفاده از حافظه SSD با درگاه PCIe 4.0 بود. جدید نیست اما دسترسی سریع‌تر به فضای ذخیره سازی را برای پردازنده ممکن می‌کند.

البته که تاثیر نرم افزارها را دست کم نگیرید. آن‌ها ارتباط بین سخت افزار را کنترل می‌کنند. برای مثال ویندوز 11 از دایرکت استوریج کمک می‌گیرد.

صنعت بازی در سال 2022: کمبود کارت گرافیک، بازی گران

دایرکت استوریج دسترسی به حافظه SSD را شبیه به کنسول‌ها ممکن می‌کند. به کمک روند جدید دیگر صفحه بارگذاری را نمی‌بینیم. امیدواریم شرکت‌های سازنده در سال 2022 آن را به کار بگیرند.

کلید واژه امروز دنیای سرگرمی، ردیابی اشعه است. تقریبا تمام بازی‌های سطح اول (AAA) با این فناوری همراه می‌شوند. انویدیا بازی را آغاز کرد و AMD ادامه داد.

البته که برای استفاده از این فناوری باید بتوانیم یکی از کارت گرافیک‌های جدید را به خانه ببریم. زمان معرفی ردیابی اشعه به اولین اعضای خانواده RTX باز می‌گردد اما بلوغ فناوری را در RTX 3000 تجربه کردیم.

قیمت بالا

UhUnQ4Hz7XZVnUhLFY9guP 970 80.png

با عرضه کنسول‌های جدید، قیمت بازی‌ها به آسمان رسید. جهش قیمت در دنیای سرگرمی قابل قبول نیست. حداقل امیدواریم این اتفاق در دنیای رایانه رومیزی تکرار نشود.

متاسفانه برخی سازندگان روند افزایش قیمت را آغاز کردند. فاینال فنتسی VII ریمیک: اینترگرید در ماه دسامبر با قیمت 69.99 دلار عرضه شد. تکرار یک بازی قدیمی است و ما از آن حمایت نمی‌کنیم.

یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های خوب رایانه رومیزی ارزان‌تر بودن بازی‌ها حساب می‌شود. هرچند سخت افزار اولیه آن گران باشد اما در خرید بازی جبران خواهد شد. مجموعه “اِستیم” با چوب حراج قیمت‌ها را به آتش می‌کشد.

با ورود به سال جدید انتظار داریم که قیمت‌ها افزایش پیدا نکند.

بازی بلاد بورن

صنعت بازی در سال 2022: کمبود کارت گرافیک، بازی گران

تقریبا 7 سال از عرضه آن برای پلی استیشن 4 می‌گذرد. شاید هرگز این بازی دوست داشتنی را با رایانه شخصی تجربه نکنیم. این که سونی چه روندی را دنبال می‌کند دلیل نمی‌شود که ما از خواسته خود دست بکشیم.

بسیاری از کاربران بلاد بورن را بهترین بازی ساخته شده در تاریخ می‌دانند. سونی در مورد محصولات نرم افزاری محدودیت‌های زیادی ایجاد می‌کند. مایکروسافت در آخرین سرویس خود تلاش کرد تا محدودیت‌ها را به حداقل برساند.

آیا سونی همان مسیر را دنبال می‌کند؟ خوشبختانه در سال 2022 عنوان‌های “آنچارتد” و “گاد آف وار” را در رایانه رومیزی تجربه می‌کنیم. البته که زمان معرفی نسخه رایانه با نسخه پلی استیشن برابر نخواهد بود.

شاید کمی متعصب برخورد می‌کنیم اما اگر یک کودک در زمان معرفی بلادبورن متولد شده بود، امروز 7 سال داشت.

اگر زمان بازی شما طولانی شود، تعداد فریم به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. یک رایانه رومیزی به راحتی می‌تواند آن بازی را با کیفیت 4K و 60 فریم در ثانیه اجرا کند.

منبع: techradar.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید