کیفیت 8K: تلویزیون 8K تایید شده چیست؟

توسط امیرحسین حیدرزاده

آیا به خرید یک تلویزیون با کیفیت 8K فکر می‌کنید؟ احتمالا نام “8K تایید شده توسط اتحادیه” یا “8K تایید شده” را بشنوید. این دو نام چه معنایی دارند؟ تفاوت نسخه تایید شده و یک تلویزیون معمولی چیست؟

چند قدم با روکیدا همراه شوید تا از ریشه ماجرا برای شما بگوییم.

1. کیفیت 8K چیست؟

8K کیفیت نمایشگر است. در چند سال اخیر با پیشرفت فناوری همه گیر شده. برای ساخت یک تصویر 8K، 7680 در 4320 پیکسل همراه می‌شوند.

تعداد پیکسل‌ها در کیفیت 8K چهار برابر کیفیت 4K است. به همان نسبت کیفیت بالاتری را به چشم شما هدیه می‌کند. تفاوت در نمایشگرهای بزرگ خود را نشان می‌دهد.

ماجرای کیفیت 8K: تلویزیون 8K تایید شده چیست؟

به همین دلیل است که نمایشگرهای 8K را تنها با ابعاد بزرگ‌تر از 65 اینچ پیدا می‌کنیم. تلویزیون‌هایی با کیفیت 8K یک محصول جدید حساب می‌شود. خریداران باید برای خرید یک محصول جدید نگران باشند.

8KA را می‌شناسید؟ یک انجمن غیر دولتی است. اعضای آن شرکت‌های صنعتی تولید کننده سخت افزار و محتوا هستند. هدف آن‌ها رشد و توسعه کیفیت 8K در بین مردم است.

2. تضمین تجربه‌ای فوق العاده

انجمن 8K روند صادر کردن گواهینامه 8K را در دسامبر 2019 آغاز کرد. یک تلویزیون 8K تایید شده حداقل مشخصات مورد نیاز برای تجربه‌ای عالی را به همراه می‌آورد.

حداقل مشخصات گفته شده به معنی چند استاندارد است. مانند: توانایی نمایش کیفیت 8K، حداکثر روشنایی بیش‌تر از 600 نیت، پشتیبانی از HDMI 2.1 و پخش کدک سطح بالای HEVC.

lg qned 8k tv

روند تایید تلویزیون‌های 8K اولین به‌روزرسانی خود را در ژانویه سال 2021 دریافت کرد. در این برنامه حداقل استانداردها یک پله ارتقا یافت. مانند: پشتیبانی از قالب‌های بیش‌تر، پشتیبانی از صدای فراگیر چند بُعدی (دالبی آتموس و DTS:X).

فرمت‌های بیش‌تری برای پخش صدای فراگیر وجود دارد اما دالبی آتموس و DTS:X محبوب‌ترین و پر استفاده‌ترین رقبا حساب می‌شوند.

3. چه زمانی خرید یک تلویزیون 8K ارزش دارد؟

مشخصات یک تلویزیون با کیفیت 8K تایید شده قبل از نمایشگاه CES 2020 دوباره زیر تیغ قرار گرفت. آن‌ها باید تلویزیون‌ها را برای آینده آماده کنند. در نتیجه چند ویژگی مانند حالت تاخیر کم خودکار (ALLM) و نرخ نوسازی متغیر (VRR) به بازی اضافه شدند.

دو ویژگی که تا چند ماه قبل تنها در تلویزیون‌های ساخته شده برای بازی وجود داشت. هدف انجمن همه گیر شدن ویژگی‌های سطح بالا است. در ادامه یک ویژگی اختیاری وارد بازی شد: نسبت کنتراست محیطی (ACR).

اتاق پذیرایی شما روشن یا تاریک است؟ شاید آفتاب شهر از پشت سر تلویزیون شما طلوع می‌کند! در نتیجه باید شرایط کنتراست به نسبت خانه شما تنظیم شود. به سالن سینما فکر کنید.

نور در این سالن کاملا کنترل می‌شود. نور داخل خانه به اندازه سالن سینما قابل کنترل نیست. نسبت کنتراست محیطی احتمالا در به‌روزرسانی‌های بعدی به یک ویژگی اجباری تبدیل شود. البته که اجرای آن به سخت افزار مخصوص نیاز دارد.

4. کدام تلویزیون‌های 8K تایید شده‌اند؟

LG 8K QNED99 Hero

انجمن 8KA می‌گوید: ما برای بیش‌تر از 80 مدل تلویزیون در دو سال گواهینامه صادر کرده‌ایم. دوستان تایید شده در شرکت‌های سامسونگ، هایسنس و TCL تولید می‌شوند.

تلویزیون‌هایی با کیفیت 8K که در سال 2020 تولید شدند، ویژگی‌های نسخه اول استاندارد را به همراه دارند. مدل‌های 2021 نیز همان موارد را دنبال می‌کنند.

امیدواریم تلویزیون‌های تولید شده در سال 2022، تمام ویژگی‌های جدید را به همراه داشته باشند. البته که در زمان خرید، به مشخصات دستگاه دقت کنید. یک تلویزیون رده بالای سامسونگ مدل سال 2020 می‌تواند تمام ویژگی‌های سال 2022 را به همراه داشته باشد.

شما می‌توانید فهرست کامل تلویزیون‌های تایید شده را در وب سایت 8KA دنبال کنید. صد البته که یک تلویزیون تایید شده، با برچسب بزرگ روی جعبه تفاوت خود را نشان می‌دهد.

5. تلویزیون‌های 8K تایید شده و تایید نشده

HDR10+ برای بازی: آخرین حرکت فناوری برای چشم شما

چند ده مدل تلویزیون تایید شده در بازار وجود دارد. آیا باید تلویزیون‌های تایید نشده را فراموش کنیم؟ ال‌جی و سونی عضو انجمن نیستند. به همین دلیل است که تلویزیون آن‌ها تایید نشده است.

آیا کیفیت تلویزیون‌های این دو برند مناسب نیست؟ اشتباه نکنید، آن‌ها تمام ویژگی‌های مورد نیاز برای لذت بردن از تصویر را به همراه دارند. تنها مشخصات هر دستگاه را بررسی کنید.

منبع: howtogeek.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید