تعویض گلس گوشی

توسط تحریریه کسب و کارها

حتماً برای شما هم اتفاق افتاده که تلفن همراه‌تان روی زمین بیفتد و یا اینکه یک ضربه شدید باعث صدمه دیدن موبایل شود. اگر نگاهی به آمار و ارقام بیندازیم، بیشتر آسیب وارد شده به موبایل‌ها در دنیا مربوط به گلس و یا صفحه LCD بوده است. از آنجایی که این دستگاه‌ها شامل اطلاعات مهمی برای کاربران هستند، نیاز است که تلفن‌هایشان هر چه سریع‌تر تعمیر شوند و بدست کاربر برسند. امروز می‌خواهیم درباره تعویض گلس گوشی که در صورت آسیب دیدن این قطعه هر موبایل انجام می‌شود، بخوانیم.

گلس گوشی

منظور از گلس موبایل کدام قسمت دستگاه است؟

اگر در هنگام خرید یک موبایل به مشخصاتش دقت کنید، متوجه نام گوریلا گلس بهمراه یک شماره می‌شوید. این عبارت نشان دهنده همین گلس گوشی است؛ یعنی همان محافظ شیشه‌ای که هنگام خرید موبایل روی آن نصب شده و نمی‌توانید آن را با دست جدا کنید. وظیفه اصلی آن محافظت از نمایشگر LCD است و اگر نباشد موبایل‌تان با کوچک‌ترین آسیبی غیرقابل استفاده می‌شود. حالا اگر تلفن‌تان خراب شده و برای استفاده تصمیم به تعویض گلس خود گرفته‌اید، حتماً ادامه مطلب را مطالعه کنید.

آیا گوشی من بدون گلس هم کار می‌ کند؟

سؤالی که ذهن اغلب کاربران را درگیر می‌کند این است که «می‌توانم بدون تعویض گلس گوشی از آن استفاده کنم؟» و البته که به دنبال دلیلی برای تعمیر نکردن موبایل‌شان هستند. در پاسخ به پرسش باید بگوییم که بستگی دارد آسیب وارد شده به گلس به نمایشگر LCD هم رسیده است؟ اگر این‌طور باشد، که LCD هم باید تعویض شود و موبایل قابل استفاهد نیست و اگر این‌طور نباشد، ممکن است باز هم باید نسبت به تعویض گلس خود اقدام کنید، چرا که ضربه آرامی هم ممکن است باعث صدمه دیدن LCD می‌شود.

گلس گوشی2

تعویض این قطعه چقدر هزینه دارد؟

جواب این سؤال هم به عوامل مختلفی بستگی دارد. اولین نکته‌ای که توجه تعمیرکار را جلب می‌کند، برند موبایل است. برای مثال اگر برای تعویض گلس گوشی آیفون مراجعه کرده باشید، باید بیشتر هزینه کنید، چرا که جنس و قیمت محصولات اپل کمی متفاوت است و همین تفاوت، باعث به وجود آمدن هزینه بیشتر می‌شود. از بقیه فاکتورها می‌توان به اندازه گلس و متریال آن، قیمت دلار، ابزارهای استفاده شده در تعمیر، نوع چسب اتصال گلس و یا اینکه ایران از طرف آن شرکت و کشور تحریم شده است یا خیر هم اشاره کرد. با این حال اگر به بازار هم مراجعه کنید، قیمت‌ها منطقی است و جای نگرانی ندارد.

تعویض گلس چگونه انجام می شود؟

تعویض گلس گوشی مراحل مختلفی دارد و البته که با بررسی آسیب گلس هم ممکن است مراحل مختلفی هم اضافه شوند. نمی‌توان گفت که تمام افرادی که خدمات تعمیرات موبایل به مشتریان خود ارائه می‌دهند از همین روش استفاده می‌کنند؛ ولی به طور کلی تعویض یک قطعه دستگاهی از تعمیر آن راحت‌تر و سریع‌تر است و روش مشابهی دارد.

بررسی موبایل برای صدمه بیشتر

همانطور که خواندیم ممکن است صدمه ضربه وارد شده از گلس گوشی هم گذشته باشد و به LCD و یا حتی قطعه‌های حساس‌تر موبایل هم برسد. از این رو تعمیرکار ابتدا با بررسی موبایل مقدار آسیب را تشخیص می‌دهد و  هزینه برآورد شده را به شما اعلام می‌کند. واضح است که هر چه این آسیب بیشتر باشد، هزینه برآورد شده هم بیشتر می‌شود. البته که این موضوع با استفاده از محافظ شیشه‌ای جدا و گارد موبایل قابل پیشگیری است.

برداشتن گلس قبلی و تکه‌های ریز باقی‌مانده

تعمیرکار با استفاده از ابزارهای مخصوص قسمت جلویی موبایل را باز می‌کند و گلس را از آن جدا می‌سازد. این کار حساسیت خاص خودش را دارد، چرا که اگر تعمیرکار مراقب نباشد، ممکن است آسیبی به LCD  و یا تاچ موبایل هم وارد شود. از این رو فرد برای جمع کردن گلس مخصوصاً قسمت‌های ریز ریز شده، از دستگاهی به نام «سپراتور گلس» استفاده می‌کند.

نصب گلس جدید

حالا که آثار خرابی از روی موبایل برداشته شده، وقت آن است که گلس جدید به دستگاه اضافه شود. تعمیرکار برای اینکار ابتدا گوریلا گلس را آماده می‌کند و سپس به کمک یک نوع چسب آن را به قسمت نمایشگر موبایل می‌چسباند. اینکه از چه چسبی استفاده می‌کند بستگی به مدل موبایل‌تان است؛ برای مثال گوشی‌هایی که دارای گواهینامه‌های IP هستند، چسب مخصوصی را دارند تا مقاومت خود را در برابر آب یا گرد و غبار از دست ندهند. چسب OCA هم که در بازار تعمیرات موبایل مطرح است، ابزار خوبی برای تعمیر گلس و LCD موبایل می‌باشد. ممکن است تعمیرکار برای تعویض گلس گوشی شما از این چسب استفاده کند.

تثبیت گلس روی موبایل

تعمیرکار با استفاده از ابزار‌هایی مانند پرس حرارتی و یا اتوکلاو، گلس را روی موبایل محکم می‌کند و حباب‌های هوایی که مانع دید کاربر می‌شود را از بین می‌برد. البته هستند ابزارهای متفاوتی که مراحل را برای تعمیرکار راحت‌تر و سریع‌تر هم می‌کنند که به واضح است به انتخاب تعمیرکار بستگی دارد.

برای تعویض گلس گوشی خود به کجا مراجعه کنم؟

هستند کسانی که بخاطر مشغله کاری و یا اعتماد نداشتن به تعمیرکارهای بازاری نمی‌توانند تلفن‌شان را تعمیر کنند و از طرف دیگر ترجیح می‌دهند به سمت خرید موبایل جدید هم نروند. پیشنهاد ما به این افراد استفاده از خدمات شرکت موبایل کمک است که با فعالیت چند ساله خود اعتماد کاربران زیادی را جلب کرده را پیشنهاد می‌کنیم. اگر هم نمی‌توانید به شعب موبایل کمک مراجعه کنید، نگران نباشید! با دیدن از صفحه اصلی وب‌سایت از پیک رایگان موبایل کمک استفاده کنید.

تعویض گلس گوشی موبایل

در این مطلب خواندیم که گلس گوشی کدام قطعه آن است و اگر آسیب ببیند باید چکار کنیم. همچنین خواندیم که این قطعه چقدر با اهمیت است و با اینکه هدف از طراحی آن محافظت بوده،‌ بهتر است ما هم از محافظ‌های دیگری مانند گارد یا گلس هم استفاده کنیم. تعویض گلس گوشی نسبت به دیگر تعمیرات دیگر کار راحتی است و زمان کمتری را شامل می‌شود، اما این موضوع نباید باعث سهل‌انگاری در انتخاب تعمیرکار توسط شما شود. حتماً تعمیر موبایل‌تان را به شرکتی با کارکنان ماهر و باتجربه بسپارید که توانسته باشند اطمینان دیگر مشتری‌های خود را نیز بدست بیاورند. ما در موبایل کمک سعی خود را کرده‌ایم تا این مزایا را برای شما فراهم سازیم؛ اما اگر باز هم سؤالی برایتان مطرح بود،‌ می‌توانید با مشاوران تلفنی ما ارتباط بگیرید.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید