اندروید 12L چیست و چه ویژگی‌هایی دارد

توسط محمد حسین

اندروید 12L، آپدیتی است که با دیگر به‌روزرسانی‌های اندروید تفاوت‌های چشمگیری دارد. اگر اخبار گوگل را دنبال می‌کنید، حتماً به خوبی می‌دانید که این غول دنیای فناوری سالانه یک آپدیت مهم برای اندروید منتشر می‌کند. در سال ۲۰۲۱ نیز آپدیت اندروید نسخه ۱۲ توسط گوگل انتشار یافت. با این حال از قرار معلوم گوگل برنامه‌های بیشتری برای اندروید ۱۲ دارد و می‌خواهد آپدیتی با نام اندروید 12L را منتشر کند. جالب اینجاست گوگل، اندروید 12L را آپدیتی معمولی نمی‌داند. انتظار می‌رود این آپدیت فرق‌های اساسی با دیگر آپدیت‌های اندروید داشته باشد. از آنجایی که از کنار آپدیت‌های اندروید نمی‌توان به راحتی گذشت، در ادامه با هم نگاهی به ویژگی‌های آپدیت اندروید 12L میندازیم.

اندروید 12L امکانات ویژه‌ای برای گوشی‌های هوشمند با صفحه‌نمایش تاشو دارد

قبل از هر چیز باید ببینیم آپدیت اندروید 12L برای کدام دستگاه‌های اندرویدی منتشر می‌شود؟ این گونه که پیداست این آپدیت بیشتر برای دستگاه‌های اندرویدی با صفحه‌نمایش بسیار بزرگ انتشار خواهد یافت. گوشی‌های هوشمند اندرویدی با صفحه‌نمایش تاشو نیز در گروه دریافت‌کنندگان آپدیت اندروید 12L قرار می‌گیرند. کاربران گوشی‌های هوشمند اندرویدی با صفحه‌نمایش تاشو به‌خوبی می‌دانند که گوگل در آپدیت اندروید 10، ویژگی‌های نسبتاً جالبی را برای این گوشی‌ها منتشر کرد. با این حال از قرار معلوم گوگل برنامه‌های بیشتری برای این گوشی‌ها دارد. به همین دلیل آپدیت اندروید 12L با تمرکز بر گوشی‌های هوشمندی با صفحه‌نمایش تاشو منتشر می‌شود.

گفته می‌شود اندروید 12L، رابط کاربری را بر اساس صفحه‌نمایش تاشو گوشی‌های هوشمند بهینه‌ خواهد کرد. به لطف این ویژگی، این گوشی‌ها تعامل بهتری با نوتیفیکیشن‌ها، تنظیمات سریع، صفحه‌ هُوم و قفل‌ صفحه‌نمایش دارند. برای نمونه می‌توان به قابلیت تنظیمات سریع و نوتیفیکیشن‌ها اشاره کرد که در نمایی با ۲ ستون مشاهده می‌شود.
از طرف دیگر همان‌گونه که می‌دانید صفحه‌نمایش بزرگ در دستگاه‌های اندرویدی، انتخاب مناسبی برای تعامل با چندین اپلیکیشن است. اینجاست که اندروید 12L، قدر صفحه‌نمایش بزرگِ این گوشی‌ها را می‌داند و به کاربران اجازه می‌دهد تا با روش‌های کاربردی‌تری با اپلیکیشن‌ها تعامل داشته باشند. به لطف این ویژگی‌های جدید، کاربران می‌توانند آیکون اپلیکیشن‌ دلخواه را از نواروظیفه (قرار است در اندروید 12L شاهد نواروظیفه باشیم)، جدا کرده و به یک طرف صفحه‌نمایش بکشند تا این اپلیکیشن در حالت نیمه‌صفحه اجرا شود.

Android 12L Notidication
یکی از گلایه‌های رایج کاربرانِ گوشی‌های هوشمند با صفحه‌نمایش بزرگ، تعامل آن‌ها با ابعاد غیرمعمولی صفحه‌نمایش گوشی است. اگر تاکنون با این گوشی‌ها کار کرده‌ باشید، حتماً نوارهای مشکی را در کناره‌ها یا بالا و پایین اپلیکیشن‌ها دیده‌اید که قسمتی از صفحه‌نمایش را اشغال کرده است. از قرار معلوم گوگل برای حل این مشکل در اندروید 12L چاره‌ای اندیشیده است. این نسخه از اندروید به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا بهینه‌سازی‌هایی برای شیوه نمایش اپلیکیشن‌ها در گوشی‌هایی با صفحه‌نمایش تاشو انجام دهند. به لطف این ویژگی، توسعه‌دهندگان در این نسخه از اندروید می‌توانند ابعاد، ظاهر، رنگ و موقعیت قرارگیری اپلیکیشن‌ها در گوشی‌هایی با صفحه‌نمایش تاشو را تنظیم کنند.

به زبان ساده می‌توان گفت گوگل نیاز کاربران در تعامل با صفحه‌نمایش تاشو را تشخیص داده است. به همین دلیل نیز با انتشار اندروید 12L، بهینه‌سازی‌هایی را در رابط کاربری و تعامل با اپلیکیشن‌ها در این گوشی‌ها لحاظ خواهد کرد.

اندروید 12L، چه زمانی منتشر خواهد شد؟

گوگل وعده داده تا اندروید 12L را در تاریخی نامشخص از سال ۲۰۲۲ برای گوشی‌های هوشمند با صفحه‌نمایش تاشو منتشر کند. از آنجایی که این آپدیت برای دیگر گوشی‌ها کاربردی ندارد، خبری از دریافت آن در دیگر گوشی‌های اندرویدی نخواهد بود. با این حساب می‌توان گفت دیر یا زود کاربران گوشی‌های هوشمند با صفحه‌نمایش تاشو و دستگاه‌های اندرویدی که صفحه‌نمایش‌های بزرگی دارند، میزبان اندروید 12L خواهند بود.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید