کاربران اینستاگرام اکنون می‌توانند از امبد (Embed) کردن عکس‌های خود توسط دیگران جلوگیری کنند

توسط رامین جعفری
کاربران اینستاگرام اکنون می‌توانند از امبد (Embed) کردن عکس‌های خود توسط دیگران جلوگیری کنند

پس از تلاش مضاعف انجمن عکاسان رسانه‌ای آمریکا (ASMP) و انجمن ملی عکاسان مطبوعاتی (NPPA)، اینستاگرام گزینه جدیدی را ایجاد کرده که به کاربران این امکان را می‌دهد تا دیگران قادر به امبد (Embed) کردن پست‌ها نباشند.

امبد (Embed) به معنای ارسال پست با تمامی محتوا بر روی وبسایت یا اشتراک‌گذاری می‌باشد. انجمن ASMP از ماه آوریل و انجمن NPPA از قبل‌تر با مدیران فیسبوک و اینستاگرام برای رسیدگی به این موضوع در تماس بوده‌اند.

آلیسیا کالزادا، معاون مشاور عمومی NPPA گفته که ما بیش از یک سال است که به دنبال رفع این مشکل با اینستاگرام بوده‌ایم و نسبت به اقدام برای حل این مشکل، از آن‌ها قدردانی می‌کنیم.

توماس مدری، مشاور عمومی ASMP نامه ای با امضای شش سازمان دیگر به مدیرعامل اینستاگرام و مارک زاکربرگ مدیرعامل فیسبوک ارسال کرده و گفته که برخی از ویژگی امبد (Embed) برای دور زدن قانون کپی رایت استفاده می‌کنند.

انجمن ASMP برای استدلال خواسته خود به طور خاص به دو پرونده قضایی Sinclair علیه Ziff-Davis و McGucken علیه Newsweek اشاره کرد. پرونده اول شامل ادعایی مبنی بر این بود که کمپانی Mashable حق کپی رایت بازتولید و نمایش تصویری را که از طریق ویژگی امبد (Embed) نمایش داده می‌شد، نقض کرده و دادگاه حکم عاری از تخلف به این پرونده داد.

how to copyright a video

پرونده مهم دیگری هم ادعا می‌کند که ابزار امبد (Embed) اینستاگرام به ناشران اجازه می‌دهد تصاویر دارای کپی رایت را بدون کسب اجازه از هنرمندان یا پرداخت هزینه مجوز نمایش دهند.

این دادخواه می‌تواند شامل هزاران عکاسی باشد که ادعا می‌کنند اینستاگرام، ناشران عکس‌ یا محتوا را وادار کرده تا لینک‌هایی را برای عکس خود در اینستاگرام بسازند تا ترافیک سایت را کنترل کند.

شرایط و ضوابط اینستاگرام می‌گوید این سایت حق دارد مجوز امبد (Embed) پست‌های کاربران اینستاگرام را به دیگر افراد بدهد، اما اینستاگرام در واقع هیچ قرارداد یا مجوزی از هیچ ناشری نداشته است. این موضوع منجر به این شد که در پرونده Mashable تجدید نظر شود.

یکی دیگر از پرونده‌های اخیر باعث شد که عکاس معروف طبیعتگرد کمپانی سونی، پائول نیکلن، برنده رای دادگاه کپی رایت علیه گروه Sinclair شود. این گروه ویدئویی از اینستاگرام نیکلن را در وب‌سایت خود امبد (Embed) کرده و بدون کسب اجازه، یک اسکرین شات از آن را به نمایش گذاشته است.

امروزه، انجمن‌های ASMP و NPPA هر دو بر این عقیده‌اند که اینستاگرام به آنچه خواسته‌اند عمل کرده و اکنون کاربران می‌توانند انتخاب کنند که آیا اجازه امبد (Embed) آثارشان را درست مانند سایر پلتفرم‌ها (مانند یوتیوب) می‌دهند یا خیر. حالا هر کاربری می‌تواند ویژگی امبد (Embed) را غیرفعال کند.

در زیر دو عکس ارائه شده توسط انجمن NPPA وجود دارد که نشان می‌دهد قبل و بعد از اعمال گزینه جدید، گزینه امبد (Embed) ظاهر یا ناپدید می‌شود:

قبل از اینکه گزینه امبد (Embed) غیر فعال شود:

Screen Shot 2021 12 16 at 8.38.14 PM

بعد از اینکه گزینه امبد (Embed) غیر فعال شد:

Screen Shot 2021 12 16 at 9.03.16 PM

انجمن ASMP می‌گوید: ما به دلیل اضافه کردن این ویژگی، از اینستاگرام قدردانی می‌کنیم و نسبت به فعالیت‌های این انجمن که بیش از نه ماه برای دستیابی به این نتیجه تلاش کرد افتخار می‌کنیم.

میکی اوسترایکر مشاور عمومی انجمن NPPA نیز گفت: «با توجه به تمام مشکلاتی که ویژگی امبد (Embed) ایجاد کرد، معتقدیم که اقدام مهمی صورت گرفته است. امیدواریم که عکاسان بتوانند از این ویژگی استفاده کنند. ما همچنین انتظار داریم که نشریات با گرفتن حق کپی رایت تصاویر و مجوز مناسب برای نشر تصاویر از عکاسان زحمتکشی که اغلب سلامت و ایمنی خود را برای گرفتن عکس به خطر می‌اندازند، تلاش خود را برای دور زدن قانون کپی رایت متوقف کنند.»

این ویژگی اکنون در صفحه “Help” اینستاگرام فهرست شده و برای کاربران آمریکایی فعال می‌شود و در سال 2022 به صورت جهانی عرضه خواهد شد. در پایان نیز نحوه غیرفعال کردن امبد (Embed) در یک اکانت اینستاگرام آموزش داده شده که توسط انجمن ASMP منتشر شد.

نحوه غیرفعال کردن امبد (Embed) در اکانت اینستاگرام

در گوشی‌های اندروید یا آیفون:

  • روی عکس پروفایل خود در پایین صفحه سمت راست بزنید.
  • روی آیکون سه خط در بالا سمت راست زده و سپس «Settings» را انتخاب کنید.
  • در بخش «Account» روی «Embeds» بزنید
  • سوییچ کنار «Allow people to embed your posts or profile on other websites» را تغییر دهید.

اینستاگرام در مرورگر:

  • روی عکس پروفایل خود در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید، سپس روی “Settings” کلیک کنید.
  • “Privacy and Security” را انتخاب کنید
  • روی «Embeds» کلیک کرده و گزینه «Allow people to embed your posts or profile on other websites» را تیک بزنید.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید