سیستم‌ عامل واقعیت افزوده توسط گوگل در حال توسعه است

توسط محمد حسین

سیستم عامل واقعیت افزوده توسط گوگل برای دستگاه‌هایی که در آینده ساخته می‌شود در حال توسعه است. اگر یادتان باشد حدود ۹ سال پیش گوگل با معرفی عینک واقعیت افزوده گوگل گلس (Google Glass)، از عزم این شرکت برای حضور در فناوری‌ واقعیت افزوده خبر داد. از آن زمان مدت زیادی گذشته است. در این بین دیگر سلاطین فناوری نیز در دنیای واقعیت افزوده خودی نشان داده‌اند. با این حال انتظار می‌رود در آینده‌ای نزدیک خبرهای بیشتری از فناوری‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده داشته باشید. به همین دلیل تجهیزات بیشتری سازگار با فناوری واقعیت افزوده و واقعیت مجازی روانه بازار خواهند شد. در این بین خبر می‌رسد که گوگل برای اینکه نبض فناوری واقعیت افزوده را در اختیار داشته باشد، در حال توسعه سیستم‌عامل جدیدی برای دستگاه‌های واقعیت افزوده آینده است.

گوگل در حال استخدام نیروهای جدیدی است تا به کمک این کارمندان، سیستم‌عامل واقعیت افزوده را برای دستگاه‌های سازگار با فناوری واقعیت افزوده توسعه دهد. در درخواست استخدامی که گوگل منتشر کرده، نیاز به نیروهایی ذکر شده که تجربه سودمندی در تعامل با نرم‌افزارهای واقعیت مجازی و واقعیت افزوده داشته باشند. به احتمال زیاد سیستم‌عامل جدید واقعیت افزوده گوگل، فقط برای گوگل گلس توسعه داده نمی‌شود. یکی دیگر از ویژگی‌های سیستم‌عامل واقعیت افزوده جدید گوگل، توانایی تعامل با دیگر سیستم‌عامل‌ها مانند اندروید، کروم‌ او‌.اس و ویر او.اوس است.

Google Glass
ناگفته نماند در حال حاضر گوگل هیچ اشاره‌ای به توسعه سیستم عامل واقعیت افزوده نداشته است. با این حال خبری هم از قابل دسترس بودن این سیستم عامل برای دیگر دستگاه‌های واقعیت افزوده نداریم. با این حال از آنجایی که راه‌و‌رسم گوگل را در عرضه نسخه‌های نرم‌افزاری می‌دانیم، به احتمال زیاد سیستم عامل واقعیت افزوده گوگل در صورت انتشار، برای دیگر دستگاه‌ها نیز قابل دسترسی است. به همین دلیل از هم‌اکنون می‌توان پیش‌بینی کرد که در آینده‌ای نزدیک سیستم عامل واقعیت افزوده به بیشتر دستگاه‌هایی که به این فناوری مجهز هستند راه پیدا کند. به این نکته‌ نیز اشاره کنیم که با توجه به شناختی که از اپل داریم، به احتمال زیاد اپل نیز سیستم عامل واقعیت افزوده‌ برای دستگاه‌های این برند توسعه می‌دهد. با این حال پیش‌بینی می‌شود این سیستم عامل در انحصار دستگاه‌های اپل باشد.

اگر اخبار مربوط به سیستم عامل واقعیت افزوده را دنبال کرده باشید، حتماً‌ می‌دانید که گوگل در ۲۰۲۰ شرکت نورث (North)، را خریداری کرد. تخصص این شرکت توسعه عینک هوشمند است. خرید شرکت نورث نیز نشانه‌ای دیگر از عزم گوگل برای توسعه سیستم عامل واقعیت افزوده به حساب می‌آید. با این حال هیچ خبری از عرضه محصولات واقعیت افزوده توسط گوگل به بیرون منتشر نشده است. اما با توجه به رویکرد سلاطین فناوری به واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، انتظار داریم در آینده‌ای نزدیک خبرهای بیشتری از سیستم عامل واقعیت افزوده منتشر شود.

در مجموع باید گفت توسعه سیستم عامل واقعیت افزوده توسط گوگل از عزم بزرگان دنیای فناوری برای حضور بیشتر در این بازار خبر می‌دهد. با این حال احتمالاً در ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ شاهد توسعه تجهیزات واقعیت افزوده خواهیم بود. انتظار می‌رود در سال‌های بعد نیز محصولاتی با فناوری واقعیت افزوده و واقعیت مجازی انقلابی مهم در تعامل کاربران با دنیای دیجیتال به راه بیندازد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید