دانش و فناوری نجوم، هوا و فضا پیشنهاد سردبیر

دراگون، فضاپیمای سرنشین‌دار اسپیس ایکس به فضا پرتاب شد

پرتاب دراگون سر نشین دار

اسپیس ایکس در سال‌های اخیر توانسته تا حتی خلأ برنامه شاتل فضایی را پر کند. آخرین همکاری اسپیس ایکس با ناسا پرتاب موفقیت آمیز فضاپیمای دراگون سرنشین دار کرو دراگون (crew dragon) با استفاده از راکت فالکن ۹ بود.

 

همکاری ناسا با اسپیس ایکس و رقابت با سایوز

برنامه خدمه تجاری

ماجرا از جایی آغاز شد که برنامه شاتل فضایی ناسا در سال ۲۰۱۱ به اتمام رسید. از آن زمان ناسا مجبور شد از مأموریت‌های سایوز روسیه (Soyuz) برای فرستادن و برگرداندن فضانوردان از ایستگاه فضایی بین‌المللی استفاده کند. نتیجه این خلأ برای ناسا این بود که برنامه خدمه تجاری یا (Commercial Crew program) شرکت اسپیس ایکس و بوئینگ فضای خوبی برای رشد پیدا کرد. حالا ناسا از این برنامه به‌عنوان جایگزین مأموریت‌های روسی استفاده می‌کند.

 

پرتاب دراگون سرنشین دار (کرو دراگون)

فرود مرحله اول راکت فالکن 9

اسپیس ایکس تا کنون چندین بار برنامه پرتاب دراگون سرنشین دار (crew dragon) را عقب انداخته است. اسپیس ایکس تصمیم داشت اول دراگون سرنشین دار را به صوت آزمایشی پرتاب کند. در نهایت این پرتاب در مجتمع پرتاب ۳۹ (Launch Complex 39) در کیپ کاناورال (Cape Canaveral) در ساعت ۲:۴۹ دقیقه بامداد دوم مارس انجام شد. بسیاری از طرفداران برنامه‌های فضایی اسپیس ایکس این پرتاب را به‌صورت زنده از طریق اینترنت و هم از طریق شبکه تلویزیونی ناسا (nasa tv) دنبال کردند. به‌جرئت می‌توان گفت این لحظات برای همه بسیار نفس گیری بود. اگر شما هم از افرادی بودید که پرتاب را به‌صورت زنده تماشا کردید، تجربه‌تان را با در بخش کامنت ها به اشتراک بگذارید.

برنامه پرتاب فضاپیمای دراگون سرنشین دار بر خلاف اسمش، سرنشینی نداشت. اسپیس ایکس این فضاپیما را با کمک فالکن ۹ پرتاب کرد. راکت فالکن ۹ که توسط اسپیس ایکس طراحی شده است از نوع راکت چند مرحله‌ای است. به لطف تلاش‌های زیادی که اسپیس ایکس در این زمینه داشته، بدنه مرحله اول فالکن ۹ پرتاب توانست با موفقیت به زمین باز گردد و فرود بیاید.

برنامه بعدی دراگون سرنشین دار

آدمک آزمایشی فضا پیما

بنجی رید مدیر اسپیس ایکس مدیر برنامه خدمه تجاری گفته است که با این کار آن‌ها پرواز دو طرفه با فضا پیما را امتحان می‌کنند. با این پرتاب آزمایشی، در واقع قبل از اینکه خدمه واقعاً همراه با فضاپیما پرتاب شوند، از عملکرد درست آن مطمئن خواهند شد. به‌علاوه در این مأموریت آزمایشاتی هم در مورد شرایط خدمه در طول پرواز انجام می‌شود. برای این کار از یک آدمک استفاده می‌شود که ایلان ماسک اسمش را ریپلی (Ripley) گذاشته است. آن‌ها به ریپلی سنسورهایی در قسمت‌های مختلف بدن مثل سر، گردن، ستون فقرات و … متصل کردند. این سنسورها کارشان جمع آوری اطلاعات مربوط به شرایط آدمک در طول این سفر فضایی است تا بتوان به درک خوبی از وضعیتی که برای خدمه این فضاپیما در آینده ایجاد می‌شود، رسید.

 

جزئیات برنامه سفر دراگون سرنشین دار (کرو دراگون)

اتصال کرو دراگون با ایتسگاه بین فضایی بین المللی

در حال حاضر بعد از پرتاب موفقیت آمیز، هدف بعدی دراگون سرنشین دار (کرو دراگون) اتصال خود کار به ایستگاه بین‌المللی بود. با این کار ۱۸۱ کیلوگرم تجهیزات را در ایستگاه فضایی بگذارد و به زمین برگردد. برگشت به زمین ۳ روز دیگر یعنی ۸ ام مارس (۱۷ ام اسفند) انجام می‌شود. نهایتاً قرار است این فضاپیما در اقیانوس اطلس در آب فرود آید.
قرار است در مأموریت بعدی که برای ماه ژوئیه برنامه ریزی شده، فضا نوردان خودشان در فضا پیما بنشینند که همین مسئله اهمیت این مأموریت را چند برابر می‌کند.

 

واکنش‌ها به پرتاب موفقیت آمیز دراگون سرنشین دار کرو دراگون

توییت مدیر ناسا

مدیر ناسا جیم بریدنستین در مورد این موفقیت در حساب توییترش نوشت: «پرتاب موفقیت آمیز امروز فصل جدیدی در کتاب موفقیت‌های آمریکا باز خواهد کرد و ما را به دست یابی به واقعیت پرواز فضانوردان آمریکایی با راکت‌های آمریکایی از خاک آمریکا نزدیک‌تر کرد. من باافتخار این موفقیت را به تیم‌های اسپیس ایکس و ناسا تبریک می‌گویم که این نقطه عطف در تاریخ فضایی کشورمان را ایجاد کردند. اولین پرتاب این سیستم فضایی که برای انسان‌ها طراحی شده و توسط یک شرکت تجاری و از طریق بخش خصوصی انجام شده است، یک قدم بزرگ در مسیر ما برای رساندن انسان به ماه، مریخ و فراتر از آن است.

نظر شما در مورد این موفقیت شرکت اسپیس ایکس چیست؟ آیا واقعاً روزی شاهد عادی شدن مسافرت‌های فضایی خواهیم بود؟

منبع: engadget.com

مطالب مرتبط

اکتشاف ماه: چین از اهداف عجیب خود پرده برداشت!

کیوان

عکس زیبای ناسا از آزمایش یک پهپاد چندکاره

کیوان

شواهد حیات در سیارات دیگر چگونه کشف می‌شوند؟

ماهان

آیا دولت آمریکا مدارک وجود بیگانگان فضایی را مخفی می کند؟

آرمان شریعتی

ماموریت هیجان انگیز ناسا: پرتاب کاوشگر به خورشید

مهرناز شهریاری

جستجوی موجودات میکروسکوپی در قطب جنوب که فقط در هوا زنده می‌مانند

جواد کوهکن

ربات فضایی ، زنبورهای مکعبی دوست داشتنی در ایستگاه بین‌المللی

عباس رهامی

حیات از طریق سیارک‌ها چگونه به دست می آید؟

کیوان

ناسا: کمربند تابشی زمین را غیرفعال کرد

کیوان

ناسا محل فرود مریخ نورد بعدی خود را مشخص کرد

پرشان شاکری فر

باکتری‌ها در فضا حفاری می کنند

کیوان

کشف احتمالی یک دریاچه زیرزمینی ۲۰ کیلومتری در مریخ

پرشان شاکری فر

طوفان خورشیدی چه تأثیری بر زمین و منظومه شمسی دارد؟

عباس رهامی

اصل انسان نگر چیست؟ چرا جهان مناسب حیات ما انسان ها است؟

پرشان شاکری فر

آیا طوفان شن آب مریخ را خشک کرده است؟

عباس رهامی

ناسا اسامی فضانوردان اولین سفر فضایی تجاری به پایگاه فضایی بین‌المللی را اعلام کرد

مهرناز شهریاری

فضاپیمای نیوهورایزنز دیوار هیدروژنی دور منظومه شمسی را آشکار می‌کند

جواد کوهکن

آسگاردیا ؛ کشور جدید فضایی با مردمی از تمام اقوام جهان

جواد کوهکن

۱ comment

Leave a Comment