چطور باهوش باشیم؟ ۷ ایده عالی برای هوشمندتر شدن

برای موفقیت در کسب و کار، شما نیاز به یک ذهن پرشور دارید تا سریعتر نسبت به مشکلات مختلف عکس العمل نشان دهید و به همین دلیل باید راهکارهای مختلف برای پرورش دادن و هوشمندتر شدن مغز و ذهن خود انجام دهید. به طور خلاصه، توانایی شما برای موفقیت اغلب به این معنی است که به چه شکلی قرار است به وقایع مختلف عکس العمل نشان دهید و رفتار هوشمندانه شما به چه صورت است.

با تمرین و آموزش، هر کسی می‌تواند وضعیت دانش خود را افزایش دهد، هوش خود را تقویت کند و مهارت‌های جدید را یاد بگیرد. راهکارهای مختلفی برای تقویت مهارت‌های شناختی و گسترش ظرفیت‌های ذهنی وجود دارد. اصولاً ما باید هدفمان را صرف یادگیری یک چیز جدید کنیم. طبیعتاً هر چه بیشتر یاد بگیریم و عمیق‌تر مسائل را درک کنیم، راحت‌تر می‌توانیم عملکرد مغز خود را بهبود ببخشیم و از این طریق بر روی هوشمندتر شدن مغز خود متمرکز شویم.

در ادامه این مطلب از روکیدا  فهرستی از بهترین راهکارها برای رشد ذهن به شما پیشنهاد داده‌ایم تا بتوانید به کمک آن هوشمندتر شدن را تجربه کنید و به هنگام مواجهه با شرایط مختلف، عکس العمل مناسب داشته باشید.

چطور باهوش باشیم؟ 7 ایده عالی برای هوشمندتر شدن

۱- صرف وقت کافی برای خواندن و مطالعه در روز برای هوشمندتر شدن

باید این حقیقت را بپذیریم که ذهن مانند یک عضله است و هرچه بیشتر از آن استفاده کنید قوی‌تر می‌شود. خواندن یک عنصر مهم برای توسعه و رشد ذهن شماست؛ زیرا با خواندن می‌توان به کسب دانش و یادگیری موارد مختلف پرداخت.

از طریق خواندن می‌توانید چیزهای جدیدی را بیابید و خودتان را در هر موضوعی آموزش دهید. خواندن همچنین با ایجاد درک و تصورات شما، به نوعی باعث ایجاد خلاقیت و هوشمندتر شدن ذهن می‌شود. کلمات، هم آنهایی که صحبت می‌شوند و هم آنهایی که نوشته می‌شوند، بلوک‌ها و قطعات اولیه وجود اجتماعی ما هستند و شما از طریق کلمات می‌توانید به هر نقطه‌ای از جهان سفر کنید.

صرف وقت کافی برای خواندن و مطالعه در روز برای هوشمندتر شدن

اگر قصد دارید دانش خود را سریع  رشد دهید، یک راهکار ساده افزایش دادن حجم مطالعه روزانه و سرعت خواندن است. بنابراین شما می‌توانید از طریق کتاب‌های مختلف، جزوه‌ها و دست نوشته‌ها و حتی مقالات آنلاین در زمینه مطالعه هزینه کنید. سرعت مطالعه اکثر مردم به این صورت است که می‌توانند ۲۵۰ کلمه را در یک دقیقه مطالعه کنند.

اگر همین سرعت را در نظر بگیریم، شما برای مطالعه همین مقاله در حدود ۷ دقیقه وقت دارید. اما اگر در مطالعه و خواندن متون مختلف سرعت بیشتری داشته باشید، می‌توانید حتی زمان صرف شده را به نصف کاهش دهید. فقط به خاطر داشته باشید که هدف این است که بتوانید اطلاعات بیشتری را به دست بیاورید و موضوع آن را درک کنید. به همین دلیل خواندن بیشتر و سریع‌تر می‌تواند به هوشمندتر شدن شما کمک کند.

۲- تمرکز بر ایجاد درک عمیق‌تر

هوشمندتر شدن و تبدیل شدن به یک موجود هوشمند فقط جذب اطلاعات مانند یک حافظه نیست، بلکه شما باید درک واقعی و عمیق از موضوع مورد نظر داشته باشید. موفق‌ترین افراد کسانی هستند که به طور پیوسته به دنبال به دست آوردن چیزهای جدید هستند، زیرا این افراد قادرند مهارت‌های جدید را به سرعت یاد بگیرند و با تغییرات و همکاری سازگاری بهتری داشته باشند.

افراد موفق یک دانش عمیق و معنادار از دنیای خود و یک فکر انعطاف‌پذیر برای درک مشکلات و استفاده سریع از راه حل‌ها دارند. امکان درک عمیق موارد مختلف به این افراد کمک می‌کند که برای دانش خود یک فونداسیون مستحکم ایجاد کنند و از آن در شرایط مختلف بهره ببرند.

به خاطر داشته باشید که برای هوشمندتر شدن و رسیدن به درک بالا، دانش یک موضوع تجمعی است. بنابراین باید با اصول اولیه فرا گرفته شود. قبل از اینکه بخواهید یک دانش خاص را به دست بیاورید، باید نسبت به آن درک دقیقی داشته باشید و توانایی غواصی عمیق در حوزه‌های مختلف برای درک مسائل دشوار و پیچیده را داشته باشید.

چطور باهوش باشیم؟ 7 ایده عالی برای هوشمندتر شدن

۳- دائماً بپرسید و به دنبال توضیح باشید

سؤال پرسیدن و درخواست کردن مهمترین عامل در هوشمندتر شدن است. نوآوری و خلاقیت همیشه با پرسیدن سؤالات مختلف و کنجکاوی آغاز می‌شود. سؤال پرسیدن یک کار ارزشمند است، زیرا این کار ذهن و دنیای شما را تحت فشار قرار می‌دهد تا به پاسخ مناسب برای سؤال خود برسید. همین دلیل مهم است که ذهن‌های کنجکاو و باز به طور دائم در حال استفاده از شرایط مختلف هستند.

البته منظور ما فقط به سؤال کردن محدود نمی‌شود؛ شما باید سؤالات روشنی داشته باشید که بر مبنای مفروضات، و تجزیه و تحلیل و کشف ناشناخته‌ها شکل گرفته باشد. حتی نحوه سؤال پرسیدن هم نیاز به آموزش و تمرین کردن دارد تا به قلب هدف یک موضوع برسید و تمایل پاسخ دهنده را برای جواب دادن به آن به وجود بیاورید.

مانند هر چیز دیگری، توسعه این مهارت نیاز به گذشت زمان دارد. همزمان در حال کار کردن، خواندن یا انجام هر فعالیت دیگری، سعی کنید در مورد چیزهایی که ذهن شما را به خود جذب می‌کند و هر چیزی که با آن درگیر هستید بپرسید. هیچ وقت از پرسیدن سؤال و مشخص کردن یک ابهام نترسید که این یک راهکار ایده‌آل برای هوشمندتر شدن شماست.

چطور باهوش باشیم؟ 7 ایده عالی برای هوشمندتر شدن

۴- روز خود را متنوع کنید

یکی از بهترین راهکارها برای افزایش هوش و هوشمندتر شدن شما، انعطاف پذیری برای درگیر کردن بخش‌های مختلف مغز است. اگر همان مثال عضله را در نظر بگیرید، تمرکز کردن بر روی یک بخش از آن نمی‌تواند رشد چندانی به بار بیاورد. در حالی که داشتن یک روال مشخص و منظم چیز خوبی است (مانند زمان مشخص برای بیدار شدن و زمان مشخص برای خوابیدن)، اما شما نباید هیچ وقت خود را مانند ساعت خوابیدن و بیداری تنظیم کنید و باید در کارهای خود تنوع داشته باشید.

سعی کنید به صورت روزانه چالش‌های جدیدی را به زندگی خود بکشانید. این چالش‌های جدید ممکن است به معنی بررسی کردن یک مکان جدید برای خوردن ناهار و یا حتی رفتن برای قدم زدن وسط روز در یک منطقه خاص و گوش دادن به صداهای اطراف خود باشد. شما همچنین می‌توانید در طول ساعات کاری خود موارد ساده و جذابی پیدا کنید که آنها را با کارهای روزانه خود ترکیب کنید.

روز خود را متنوع کنید

اگر برای یک لحظه یک کار خاص را انجام داده باشید، بهتر است برای تکرار آن یک تغییر کوچک به وجود بیاورید. به دنبال راهکارهایی برای ایجاد تغییرات کوچک باشید. این تغییرات کوچک باعث خستگی و کمک به ذهن شما می‌شود که تمرکز آن را افزایش می‌دهد. با مخلوط کردن چیزها و بحث‌های مختلف، شما هر روز بخشی از مغز خود را به شکلی متفاوت درگیر می‌کنید. این به شما کمک می‌کند که هوش خود را افزایش دهید و انعطاف پذیری آن را در پاسخ دهی به مسائل مختلف بالا ببرید. بدون شک نتیجه این کار می‌تواند به هوشمندتر شدن ذهن شما بیانجامد.

۵- اطلاعات قبلی خود را مرور کنید

زمانی که اطلاعات قبلی ذهن خود را مرور می‌کنید، این امکان برای شما به وجود می‌آید که اطلاعات جدید را بسیار دقیق‌تر یاد بگیرید. اگر از اطلاعات قبلی به شکل مناسب استفاده نکنید، به مرور زمان از بین می‌رود. احتمالاً پس از چند روز ما می‌توانیم مواردی که قبلاً گفته‌ایم را به یاد بیاورید. اما برای افزایش توانایی لازم است که این اطلاعات را در حافظه بلند مدت خود ذخیره کنیم. بهترین راهکار برای حل این مشکل، مرور کردن اطلاعات قبلی و انتقال دادن آنها به حافظه‌های بلند مدت است.

چطور باهوش باشیم؟ 7 ایده عالی برای هوشمندتر شدن

یکی از راهکارهای هوشمندتر شدن این است که مطالبی که قبلاً خوانده‌اید یا در مورد آنها تحقیق کرده‌اید، مجدداً بخوانید و به سراغ نکات اصلی آنها بروید. سعی کنید هر روز چند دقیقه را به یادگیری و مرور مطالب قبلی خود اختصاص دهید. اگرچه این کار کمی طول می‌کشد، اما هنگامی که عادت کنید شگفت زده خواهید شد که چگونه این اطلاعات سریع ریکاوری می‌شود. این امتیاز به شما کمک می‌کند که درک بهتری از شرایط خود داشته باشید و از آن برای هوشمندتر شدن استفاده کنید.

۶- پیگیر و دنبال روی ایده‌های خود باشید

همانطور که شما به دنبال ایجاد یک پایگاه دانش در ذهن خود هستید، متوجه می‌شوید که ذهن شما هم گسترده‌تر شده و روند رو به رشد را دنبال می‌کند. اگر شما ذهن خود را با اطلاعات عالی پر کنید، به مرور زمان این اطلاعات توسط ذهن شما در کنار یکدیگر قرار می‌گیرد و می‌توانید از آن برای تفسیر اطلاعات مختلف استفاده کنید. به مرور زمان ممکن است متوجه شوید که ذهن شما قادر به پیشنهاد دادن ایده‌های جدید است. در حقیقت پیشرفت‌های ذهن شما این امکان را به وجود آورده که به صورت ناگهانی ایده‌های بزرگ‌تر و بهتر ایجاد کنید.

پیگیر و دنبال روی ایده‌های خود باشید

به عنوان یک پیشنهاد برای هوشمندتر شدن شما، مطمئن شوید که این ایده‌ها را یادداشت می‌کنید. سعی کنید ایده‌هایی که در طول روز به ذهن شما می‌رسد بنویسید و آنها را نگه دارید و همچنین مطمئن شوید که به آنها مراجعه می‌کنید. حتی بزرگترین و بهترین ایده‌های شما اگر به درستی استفاده نشوند، قابل تبدیل به کسب و کار نیستند. اگر ذهن نابغه‌ای داشته باشید، و ایده‌های آن را در سریعترین زمان ممکن از دست بدهید و هرگز به عقب برنگردید، در واقع شما هیچ ایده‌ای ندارید و یکی پس از دیگری فرصت‌های خوب خود را از دست می‌دهید.

۷- به خودتان اجازه دهید که تغییر کنید

اینکه ما یک موضوع خاص را می‌فهمیم یا خیر، گاهی اوقات باعث می‌شود که به عقب برگردیم. زمان‌هایی وجود دارد که حتی افراد هوشمند هم به خود اجازه می‌دهند که به ایده‌ها و روشهای منسوخ یا نادرست گذشته برگردند و به آن فکر کنند. این بازگشت به عقب برای هوشمندتر شدن و تبدیل شدن به یک موجود هوشمند فوق العاده است. در واقع شما برمی گردید و حتی ممکن است اشتباهات خود را انجام دهید و به خطر بیفتد. اما در هر صورت فرصت کافی برای انجام یک کار را داشته‌اید و از تجربیات آن یاد می‌گیرید.

ایده‌های چالش برانگیز، بحث در مورد ایده‌ها با دیگران، گوش دادن به طرف مقابل و انعطاف‌پذیری در مهارتهای تحلیلی موارد دیگری هستند که هوشمندتر شدن شما کمک می‌کند. برای تغییر ذهنیتتان را باز نگه دارید و به خودتان اجازه دهید که رشد کنید و در مسیر خود جستجو انجام دهید. مطمئناً همانطور که نسبت به برخی مسائل دقیق‌تر می‌شوید، به دنبال آن موفقیت هم خواهد رسید.

منبع: entrepreneur

1 نظر
  1. […] و شیفت کاری پوشش داده شود، وجود ساعات کاری منعطف باعث افزایش بهره وری […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.