انیمیشن مستند گریز Flee 2021: روایتی از زندگی امین یک پناهنده افغان!

توسط الناز پناهی
گریز 2021 Flee

گریز 2021 Flee  انیمیشنی مستند از داستان دلخراش یک پناهنده افغان که 20 سال مخفی بود را به تصویر کشیده است. این انیمیشن روایتی واقعی از فرار فردی پناهنده به نام امین نوابی برای دوستش یوناس پوهر راسموسن (Jonas Poher Rasmussen) است. این مستند امتیاز 8.2 از 10 را در IMDB به دست آورده است. گریز (Flee) در 3 دسامبر 2021 برابر با 12 آذر 1400 اکران خواهد شد.

 

خلاصه‌ انیمیشن گریز Flee 2021: امین مردی افغان برای نجات از خشونت در کشورش فرار می کند و پناهنده می شود!

در مستند گریز 2021 Flee مسافران افغان با یک قایق فرسوده از خشونت فرار می‌کنند. آن‌ها معتقد‌ هستند که نجاتشان فرا رسیده است. قهرمان این فیلم امین است‌‌. درحالی که مسافران روی عرشه کشتی هستند از پناهندگان عکس می‌گیرد و از وضعیت خود خجالت می‌کشد. امین دوست صمیمی دوران دبیرستان راسموسن است که در دهه 80  از کابل به مقصد دانمارک فرار کرده است. امین جزئیات این سفر خطرناک پنج ساله را به مدت 20 سال پنهان کرد‌.

2021 Flee 5

گریز Flee 2021 منتخب جشنواره کن 2020 و برنده جوایز جشنواره ساندنس!

راسموسن علاوه بر انیمیشن مستند گریز (Flee) دیگر مستند‌های فوق‌العاده‌ای را نیز کارگردانی کرده است‌. مستند در جست و جوی بیل (Searching for Bill) اثری در سال 2012 است. در مستند گریز هویت واقعی قهرمان داستان پنهان است‌. این مستند جوایز زیادی از جمله در جشنواره فیلم ساندنس (Sundance) به دست آورد. این فیلم به عنوان منتخب رسمی جشنواره کن 2020 نیز معرفی شده است.

2021 Flee 2

اکنون به نظر می‌رسد گریز ممکن است یکی از رقبای جایزه اسکار باشد. این مستند در زادگاهش دانمارک که در سال‌های اخیر مقابله سختی با پناهندگان داشته است، اکران خواهد شد. مخاطبان توجه مثبت زیادی به این اثر کرده‌اند و امیدواراند این فیلم تغییراتی در وضعیت مهاجران ایجاد کند‌.

دوستی راسموسن سازنده گریز 2021 Flee و امین از کجا شروع شد؟

رابطه دوستی راسموسن و امین هنگامی است که آن‌ها تقریبا 15 سال داشتند (راسموسن اکنون 40 ساله است). او جذب لباس‌های افغان‌ها که امین پوشیده بود، شد‌. در مناطق روستایی دانمارک، مردم علاقمند به مد نبودند و پایبندی به آن نداشتند. دوستی این دو از اینجا شروع شد. مادربزرگ راسموسن دختر پناهجویان روسی یهودی بود که مجبور شد از آلمان نازی فرار کند. این ماجرا یک جرقه در رابطه راسموسن و امین شد‌‌.

2021 Flee 3

عوامل ساخت و صداپیشگان انیمیشن مستند گریز Flee 2021!

فیلم گریز به کارگردانی یوناس پوهر راسموسن، تهیه‌کنندگی ناتالی فری (Natalie Farrey)، مونیکا هلستروم (Monica Hellstrom)، سیگن بیرج (Signe Byrge) و شارلوت د لا گورنری (Charlotte de la Gournerie) هستند. نویسندگان این اثر راسموسن و نوابی هستند.

2021 Flee 4

صداپیشگان گریز 2021 Flee دانیال کریمیار (Daniel Karimyar) در نقش امین 9 ساله، فردین مجدزاده (Fardin Majdzadeh) در نقش امین در 15 تا 18 سالگی، میلاد اسکندری (Milad Eskandari) در نقش سیف در 8 سالگی، بلال فیض (Belal Faiz) در نقش 13 تا 19 سالگی شخصیت سیف، الهه فیض (Elaha Faiz) شخصیت 13 تا 18 سالگی فهیمه و سعدیه فیض (Sabia Faiz) در نقش 16 تا 26 سالگی سابیا هنرنمایی می‌کنند‌.

 

منبع: Nytimes.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید