مایکروسافت اج شاید در ویندوز ۱۱ اجباری شود

توسط محمد حسین

مایکروسافت اج در نبرد مرورگرها همیشه از قافله عقب بوده و غول‌های دنیای مرورگرها مانند کروم و فایرفاکس، گوی سبقت را از اج ربوده‌اند. با این حال از قرار معلوم، مایکروسافت دست از سر اج بر نمی‌دارد و حاضر نیست در نبرد مرورگرها، تسلیم شود. به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود مایکروسافت اج در آینده به مرورگر اجباری در ویندوز ۱۱ تبدیل شود.
اگر نسخه جدید ویندوز ۱۱ را امتحان کرده باشید، به احتمال زیاد به این نکته برخوردید که بعضی از لینک‌های سیستمیِ ویندوز ۱۱،‌در مایکروسافت اج باز می‌شود. این شرایط در حالی است که مرورگرهایی مانند فایرفاکس یا کروم را به عنوان مرورگر پیش‌فرض در ویندوز ۱۱ انتخاب کرده‌اید. اینجاست که احتمال می‌دهیم مایکروسافت برنامه‌هایی برای اجبار کاربران جهت استفاده از مرورگر مایکروسافت اج در ویندوز ۱۱ دارد.

اتفاقی که از آن صحبت می‌کنیم عموماً در حین اجرای لینک برنامه‌های ویندوز ۱۱ انجام می‌شود. برای نمونه پس از کلیک بر روی ویجت گزینه News and Interests، این گزینه در مرورگر مایکروسافت اج باز می‌شود. حتی اگر مرورگر پیش‌فرض سیستم چیز دیگری هم باشد، ویندوز ۱۱ پیش‌فرض بودن این مرورگر را نادیده می‌گیرد و برای باز کردن لینک از مرورگر اج کمک می‌گیرد. برای روشن‌تر شدن این موضوع، در ادامه با ما همراه باشید.

از سر راه برداشتن رقبای مایکروسافت اج

مرورگر گوگل کروم، رقیب دیرینه مایکروسافت اج به حساب می‌آید. با این حال در چند ماه اخیر، اج دِفلِکتور (EdgeDeflector)، در برابر مایکروسافت اج شاخ و شانه می‌کشد و به رقیبی جدیدی برای این مرورگر تبدیل شده است. همان‌گونه که می‌دانید، اج دفلکتور، محبوبیت چشمگیری در بین کاربران ویندوز ۱۱ دارد. این ابزار، آدرس‌های اینترنتی را به آدرسی که به مرورگر پیش‌فرض هدایت می‌شود، تغییر می‌دهد. به لطف این ویژگی، کاربران می‌توانند سازوکار مایکروسافت برای بازکردن لینک‌ها در مرورگر اج را دور بزنند و لینک دلخواه را در مرورگر پیش‌فرض ویندوز باز کنند.

به همین دلیل مدتی است مایکروسافت جلوی عملکرد اج دفلکتور را گرفته است. آپدیت‌های جدید اجازه نمی‌دهد تا اج دفلکتور، اپلیکیشن‌های تحت وب را به آدرس دلخواه، تغییر مسیر بدهد و پروتکل‌های مایکروسافت اج را دستکاری کند.

WhatsApp Image

مسدودشدن اج دفلکتور برای اولین بار در نسخه Build 22000.346 ویندوز ۱۱ مشاهده شد. کاربران در ابتدا بر این باور بودند که مسدودشدن اج دفلکتور، اشکال نرم‌افزاری است و با آپدیت‌های جدید برطرف می‌شود. با این حال مایکروسافت آب پاکی روی دست کاربران ریخت و مدعی شد که به توسعه‌دهندگان اجازه نمی‌دهد پروتکل‌های مایکروسافت اج را دستکاری کنند. به همین دلیل، تمامی لینک‌‌های ویندوز ۱۱ در مایکروسافت اج باز می‌شود.

از طرف دیگر توسعه‌دهنده اج‌ دفلکتور نیز مسدودشدن این ابزار توسط مایکروسافت را تایید کرد. ناگفته نماند ابزارهای دیگری برای هدایت لینک‌ها جهت بازشدن در مرورگر پیش‌فرض ویندوز ۱۱ وجود دارد، اما این ابزارها خطرهایی را متحمل ویندوز می‌کنند که بهتر است عطای آن‌ها را به لقایشان ببخشید.

مایکروسافت اج در تلاش حکم‌رانی در دنیای مرورگرها

کاربران ویندوز ۱۱ متوجه شده‌اند که در آپدیت جدید این ویندوز، خبری از پیغام (An App Default was reset)، نیست. ویندوز ۱۱ این پیام را کاملاً نادیده می‌گیرد. به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که مایکروسافت برنامه‌های زیادی برای مرورگر اج در نظر گرفته تا این مرورگر به هر قیمتی که شده کاربران بیشتر پیدا کند. جالب اینجاست کاربران در حین اجبار ویندوز برای اجرای مرورگر دلخواه نیز با پیام خطا روبه‌‌رو می‌شوند.

microsoft edge browser

چه آینده‌ای در انتظار اج دفلکتور است؟

جالب است بدانید به رغم غیرفعال‌شدن اج دفلکتور در ویندوز ۱۱، کاربران هنوز قادر به نصب آن هستند. این دسته از کاربران با نصب نسخه‌های قدیمی اج دفلکتور، می‌توانند به این ابزار در ویندوز ۱۱ دسترسی داشته باشند. با این حال بعید می‌دانیم نسخه‌های جدید اج دفلکتور دوباره در ویندوز ۱۱ فعال شود.

در مجموع باید گفت به رغم تمامی تلاش‌های مایکروسافت برای افزایش کاربران مایکروسافت اج، این مرورگر هنوز فاصله زیادی با مرورگرهای محبوبی مانند فایرفاکس و گوگل‌ کروم دارد. از طرف دیگر، سیاست‌های محدودسازی به استفاده از مایکروسافت اج، بدون شک به مذاق کاربران خوش نخواهد آمد. چه بسا این سیاست‌ها به جای این که کاربران بیشتری را روانه مایکروسافت اج کند، این کاربران را از مرورگر اج فراری دهد.

 

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید