خودروهای بنزینی در برابر خودروهای برقی – کدامیک سریع‌تر است؟

پشت چراغ قرمز توقف کرده‌اید و راننده‌ی کنار شما دور موتورش را بالا می‌برد. با خود می‌خندید؛ احتمالا او خبر ندارد که شما سوار یک تسلای مدل S هستید و یا فکر می‌کند خودروهای برقی مخصوص معلولان هستند! چراغ سبز می‌شود و پدال گاز را تا آخر فشار می‌دهید… خدانگهدار!

نکته‌ی داستان این است که اگر بخواهید در سریع‌ترین زمان ممکن، از ایست کامل به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسید، خودروهای برقی بهترین انتخاب برای شما هستند. تعجب کردید؟ راننده‌ی کنار شما نیز متعجب بود! هرچند ماشین‌های بنزینی سرعت نهایی بیشتری دارند، اما خودروهای برقی مزیت بازده و شتاب بیشتر را به شما هدیه می‌دهند.

نگاهی به خودروی جذاب مرسدس بنز AMG S63 Cabriolet مدل 2018

خودرو پرشتاب در مقابل خودرو سریع

خودروهای برقی می‌توانند شتاب بیشتری نسبت به ماشین‌های بنزینی داشته ‌باشند؛ اما هنوز نتوانسته‌اند سرعت نهایی خود را به این ماشین‌ها برسانند. همچنین ماشین‌های بنزینی (و گازی) بازده بیشتری در شرایط حرکت طولانی مدت با سرعت‌های بالا خواهند داشت.

ماشین‌های الکتریکی گشتاور بسیار بیشتری نسبت‌ به ماشین‌های بنزینی تولید می‌کنند و موتور آن‌ها بر خلاف ماشین‌های بنزینی نیازمند جعبه دنده نیست. قدرت تولیدشده مستقیما به چرخ‌ها انتقال می‌یابد.

در ماشین‌های بنزینی و گازی، توان تولید شده ابتدا به جعبه ‌دنده و سپس به چرخ‌ها منتقل می‌شود و زمان ارزشمندی را در عملکرد صفر تا صد هدر می‌دهد. همچنین حدود ٪۱۵ توان تولیدی موتور در این پروسه تلف می‌شود.

بازده یعنی اسب ‌بخار

اگر یک ماشین بزینی را با یک ماشین برقی با میزان اسب بخار یکسان مقایسه کنیم، خودروهای برقی قابلیت استفاده‌ی بیشتری از قدرت اسب بخار خود دارند؛ زیرا تعداد قطعات متحرک درون آن‌ها کمتر است.

گشتاور خالص آنی و چرخه‌ی قدرت کوتاه‌تر عواملی هستند که باعث می‌شوند یک ماشین برقی صفر تا صد بهتری از ماشین‌های بنزینی داشته باشد. به این دلیل است که ماشین‌های برقی تسلا و دیگر شرکت‌ها صفر تا صد در حدود ۲ تا ۳ ثانیه دارند.

شرکت تسلا میزان توان اسب بخار خودروی خود را اعلام نمی‌کند؛ اما مجله‌ی Road and Track‌از دستگاه مخصوصی استفاده کرد تا مدل S P100D‌را تست کند. عدد به‌دست آمده، ۵۸۸ اسب بخار در چرخ‌ها بود که درون موتور به کمی بیشتر از این مقدار نیز می‌رسد.

زمانی‌که مجله‌ی Motor Trend همین مدل را در سال  ۲۰۱۷ در جاده تست کرد، هرگز به صفر تا صدی کمتر از ۳/۲ ثانیه دست نیافت. اما خودروی تسلا با ثبت رکورد ۲۷۵/۲ ثانیه به پرشتاب‌ترین ماشین تولید ‌شده در تاریخ تبدیل شود. با این وجود، همانطور که فرانک مارکوس در Motor Trend گفته بود، اگر این تسلا با یک LaFerrari یا Porsche 918 ‌یا McLaren P1 مسابقه می‌داد، این سوپراتومبیل‌های بنزینی طی چند ثانیه از تسلا جلو می‌زدند.

اگر بودجه‌ی کافی برای فراری و مک لارن  ندارید، که یک خودروی بنزینی مانند  Dodge Challenger SRT Hellcat مدل ۲۰۱۹ با ۸۴۰ اسب بخار و موتور ۲/۶ لیتری V8 نیز می‌تواند به سرعت ۳۲۷ کیلومتر در ساعت برسد و صفر تا صد آن ۴/۳ ثانیه است.

اگر یک سوپراتومبیل بنزینی مانند پورشه ۹۱۸ Spyder با یک خودروی الکتریکی مانند Tesla Roadster مسابقه بدهد. در ابتدا تسلا جلو می‌افتد اما در اندک زمانی پورشه خود را رسانده و از تسلا جلو می‌زند.

مشکل جعبه‌دنده!

در مورد صفر تا صد، ماشین‌های برقی فعلا برگ برنده را در اختیار دارند، اما صنعت خودروهای برقی می‌داند که ماشین‌هایش باید بتوانند این عملکرد را مدت زمان نسبتا طولانی حفظ کنند. این یعنی، آنها به استفاده از جعبه‌دنده نیاز خواهند داشت.

ماشین‌های برقی گشتاور ثابت و مستقل از سرعت تولید می‌کنند. این درحالی است که ماشین‌های بنزینی یک منحنی گشتاور-سرعت خاص دارند. همان‌طور که یک ماشین بنزینی نمی‌تواند از تمام توان تولیدی‌اش استفاده کند، یک ماشین برقی نیز نمی‌تواند از تمام گشتاور تولیدی‌اش بهره ببرد.

با وجود اشتیاق حول استفاده از ماشین‌های برقی به دلیل نداشتن جعبه‌دنده و داشتن بازدهی بالا، برخی مهندسان درحال طراحی جعبه‌دنده‌ای مخصوص ماشین‌های برقی هستند. بدون وجود اینچنین طرحهایی، سرعت نهایی ماشین‌های برقی بسیار پایین‌تر از پتانسیل واقعی آن‌ها خواهد بود.

یک دنده‌ با طراحی خوب و مخصوص خودرو‌های برقی، می‌تواند به عنوان یک واسط انتقال قدرت از موتور به چرخ عمل کند و ضمن کاهش مصرف انرژی، امکان دست‌یابی به سرعت‌های بالاتر را نیز فراهم ‌کند. باتری‌های ماشین‌های برقی معمولا ۴۰۰ تا ۵۰۰ کیلومتر عمر می‌کنند در حالی که طراحی یک جعبه‌دنده‌ی پیشرفته می‌تواند این بازه را افزایش دهد. ایده‌ی اصلی این است که طراحی مورد نظر ساده باشد و تنها به حفظ بازدهی در سرعت‌های بالا کمک کند.

به گزارش مجله‌ی Drive، تسلا درحال کار بر روی جعبه‌دنده‌ی جدیدی است تا بتواند صفر تا صد مدل Roadster را در آینده به ۱.۹ ثانیه برساند. اما در حال حاضر، طرح مربوط به ۲.۳ ثانیه مدل S باید پیگیری گردد.

منبع: howstuffworks

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.