تحلیل و خلاصه داستان قسمت اول تل ماسه (Dune): نجات صحرا به دستان منجی!

توسط امیر بلادی
خلاصه داستان قسمت اول تل ماسه Dune 2021

فیلم تل ماسه در ژانر علمی تخیلی و هیجان‌انگیر برگرفته از کتاب رمان داستانی با همین نام اثر فرانک هربرت (Frank Herbert) پرداخته شده است. شبکه HBO MAX با تاخیر زیاد نسبت به سالن‌های سینما هفته گذشته این فیلم را منتشر نمود. این فیلم به کارگردانی دنیس ویلنوو (Denis Villeneuve) و ایفای نقش ستارگانی همچون تیموتی شالامت (Timothée Chalamet)، جیسون موموا (Jason Momoa)، زندایا (Zendaya) ربکا فرگوسن (Rebecca Ferguson) و اسکار ایزاک (Oscar Isaac) به تصویر کشیداه شده است.

داستان خاص و جذاب تل ماسه با روایت آینده دور انسان با ظهور یک قهرمان برای نجات صحرای آراکیس آغاز خواهد شد. روایتی ماجراجویانه در دل صحرا و در نبرد با غارت‌گران بی‌رحم با فناوری‌های پیشرفته! در ادامه مطلب با نگاهی مختصر به داستان فیلم تل ماسه در قسمت اول همراه روکیدا باشید.

خلاصه داستان قسمت اول تل ماسه Dune 2021

پیش‌تر مطالب معرفی، نقد و بررسی ، اخبار فروش، احتمال تولید قسمت دوم و سوم، همچنین بازار رقابت فیلم تل ماسه در چین، در مطالب جذاب روکیدا بررسی شده‌اند. با کلیک روی نام هر مطلب به صفحه مربوط منتقل خواهید شد. مطلب معرفی و نقد سریال بنیاد (با ژانر و داستان مشابه)، بازی مرکب (موفق‌ترین سریال سال 2021)، نیز انتخاب‌های بسیار مناسب به ترتیب در ژانرهای علمی تخیلی و هیجان‌انگیر می‌باشند.

خلاصه داستان قسمت اول تل ماسه Dune 2021

به طور مختصر روایت تل ماسه در آینده دور و تعامل انسان در کهکشان برای بقا صورت می‌گیرد. داستانی که از دفاع یک خاندان از سیاره آراکیس و ماده اسپایس آن منشا خواهد گرفت. ماده‌ای درمانی، شیمیایی و با خواص روان‌گردان که بسیار با ارزش است؛ اهمیت این صحرا را نزد امپراطوری کل بیشترهم نموده است. غارت‌گران هارکن، از سیاره گرند پرایم همه چیز فریمن‌ها (ساکنان صحرا) را به غارت می‌برند.

خلاصه قسمت اول فیلم تل ماسه Dune 2021

تمرکز داستان در ظهور قهرمان یا منجی (طبق عقیده فریمن‌ها) با نام پاول خواهد بود. در طول روایت نیرو یافتن و تکامل او را شاهد خواهید بود. داستان کلی که در 30 صفحه ابتدایی کتاب شکل گرفته است. قسمت اول  فیلم تل ماسه با ورود پاول و مادرش، درکنار فرمن‌ها، به صحرا به پایان رسید. اما نقطه دقیق پایان قسمت اول و شروع قسمت دوم کجا خواهد بود؟ مخاطبان باید در انتظار چه چیزی در روایت قسمت دوم تل ماسه باشند؟ در ادامه به این پرسش‌ها پاسخ خواهیم داد.

خلاصه داستان قسمت اول تل ماسه Dune 2021

خلاصه داستان قسمت اول تل ماسه Dune 2021

در قسمت اول به طور خلاصه امپراطوری انسان‌ها در سطح کهکشان، در آینده دور (بیش از 10 هزار سال) رقم خواهد خورد. جایی که سیاره آراکیس به دلیل صحرا مملو از ماده با ارزش اسپایسش توسط آرتریدها محافظت می‌شود. قوم فریمن‌ها از ابتدا در صحرا بودند و صحرا را از آن خود می‌دانند.

خلاصه قسمت اول فیلم تل ماسه Dune 2021

به دلیل غارت و حمله‌های وحشیانه هارکن‌ها از سیاره گرند پرایم به صحرای آراکیس، فریمن‌ها و آرتریدها متحد می‌شوند. در این سو فرمانروایی خاندان آرترید را دوک در اختیار دارد. دوک در کنار بانو جسیکا و پسر منحصر بفردشان وظیفه محافظت از صحرا را می‌یابند.

پاول که از استعداد ذاتی جادویی و قدرت‌های ذهنی بسیاری برخوردار است؛ به نوعی منجی فریمن‌ها و آراکیس خواهد شد. چرا که مادر او از کودکی پاول، او را طبق مکت مذهبی که خود آموخته بود، تعلیم داده است. همچنین پدر پاول مهارت‌های رزمی و مدیریتی را به او آموخته است. با حمله هارکن‌ها و نابودی لشکر آرتریدها، پاول با از دست دادن پدرش به همراه مادرش، در صحرای بی‌رحم و بسیار خطرناک آراکیس رها می‌شوند.

قسمت دوم تل ماسه (Dune) تولید خواهد شد؟

قسمت دوم تل ماسه (Dune) تولید خواهد شد؟

 

 

پاول که پیش‌تر رویاهای صادقانه بسیاری دیده بود، دختر فریمنی که در خواب می‌دید را به همراه قومش ملاقات خواهد کرد. با پیروزی پاول در مبارزه‌ای و کشتن جیمیس (Jamis) نزد فریمن‌ها مقام می‌یابد. تصمیم‌گیری برای ادامه مسیر با پاول خواهد بود و او معتقد است آینده در صحرا منتظرش است. صحرایی پر از خطرات در کمین و شناخته نشده از جمله، کرم‌های غول پیکر 400 متری صحرا که هرچیزی را می‌بلعند! این نقطه پایان قسمت اول فیلم محبوب و علمی تخیلی تل ماسه بود.

تا اینجا به‌طور کلی نظر مخاطبان نسبت به فیلم تل ماسه مثبت بوده و از نظر تولید و جلوه‌های ویژه این فیلم باید آن را کاملا بی نقص دانست. اما برخی معتقدند داستان این فیلم تقلید از روایات مذهب شیعه و امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه) و به تصویر کشیدن غلط و انحراف آن دانستند. هرچند این نظر متخصصانه و حرفه‌ای نیست! در عرصه سینما این روایت و موضوع نخستین بار است که به تصویر درآمده است. مطلب بررسی انتظارات از قسمت دوم تل ماسه توسط کارشناسان سینما مجله اینترنتی روکیدا را هرگز از دست ندهید.

منبع: تحریریه روکیدا

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید