روکیدا
مدیریت و موفقیت در کسب و کار زندگی

۶ درس از مدیریت به سبک بنجامین فرانکلین ـ قسمت اول

۶ درس از مدیریت به سبک بنجامین فرانکلین ـ قسمت اول

آیا تا به حال چیزی از مدیریت به سبک بنجامین فرانکلین یا هوش تجاری او شنیده‌اید؟ اصلا چیزی درباره این مرد بزرگ می‌دانید؟

بنجامین فرانکلین یکی از پدران بنیان گذار ایالات متحده آمریکا بود که استراتژی‌های سازمانی او هنوز که هنوزه مانند راهنمایی، برای مدیران شرکت‌ها و سازمان‌ها کارساز است. او فردی متفکر، دانشمند، مخترع، سیاست مدار و خلاق بود.

بازی «مربع جادویی» که یکی از بازی‌های محبوب آمریکایی است توسط بنجامین فرانکلین اختراع شد. مربع جادویی یک بازی فکری شبیه به جدول سودوکو است که حل کردن آن حتی برای کامپیوترها هم به نوبه خود یک چالش بسیار بزرگ خواهد بود.

گفته می‌شود که فرانکلین علاقه زیادی به بازی‌های فکری داشته است و زمانی که از کار روزانه و یکنواخت در پارلمان آمریکا خسته می‌شد به حل معماهای هوش و ریاضی روی می‌آورده است. اما استعدادهای بنجامین به همین جا ختم نمی‌شود و هوش او در تحرات و مدیریت کسب و کارها باعث شده تا مدیریت به سبک بنجامین فرانکلین زبانزد عام و خاص باشد.

وی یک الگوی سیاسی و رهبری مدنی بود که در زمینه تجارت و کسب و کار از هوش بسیار بالایی برخوردار بوده است. او می‌دانست دقیقا باید چطور برای موفقیت یک کسب و کار برنامه ریزی کرد، باید دقیقا چه کاری و چه هزینه‌ای را در چه رشته‌ای سرمایه گذاری کرد و این باعث شد مدیریت به سبک بنجامین فرانکلین در همه جای دنیا معروف شود. او با بهره‌ گیری از هوش سرشاری که در زمینه تجارت و کسب و کار داشت توانست یکی از کسب و کارهای خود که در زمینه چاپ بود را تبدیل به فرانچایز ( نمایندگی فروشگاه زنجیره‌ای) کند و تبدیل به رقیب بی بدیلی در آن منطقه شود. علاوه بر این فرانکلین با خرید حق امتیار روزنامه پنسیلوانیا توانست آن را تبدیل به یکی از پر فروش‌ترین روزنامه‌های سراسر آمریکا کند که تا به امروز همچنان در صدر پر فروش‌ها قرار دارد.

بنابراین زمانی که حرف از آموزه‌‌های مدیریتی می‌شود بالطبع یکی از بهترین آموزگاران این زمینه بنجامین فرانکلین خواهد بود. ایده اصلی این درس‌های مدیریتی چیزی است که تا به امروز همچنان کاربرد خواهد داشت. در این مطلب هم سعی شده با همگام سازی ایده‌های مدیریتی بنجامین فرانکلین با دنیای پیچیده تجارت امروزی درس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی برای علاقمندان در این زمینه عنوان کنیم که برای ساخت و مدیریت هوشمندانه و موفق کمپانی یا کسب و کارشان مفید باشد. بنابراین در خواندن این مطلب و یادگیری مدیریت به سبک بنجامین فرانکلین با ما همراه باشید.

۱- شرافت ورای همه ارزش‌ها!

۱.شرافت ورای همه ارزش‌ها!

مهم نیست که شما صاحب یکی از موفق‌ترین تجارت‌های دنیا باشید یا یک بازاریاب ساده و حتی یک فریلنسر که سعی در مدیریت کسب و کار خودش دارد، اولین درس از مدیریت به سبک بنجامین فرانکلین این است که در همه حال و همه چیز «شرافت» ورای همه ارزش‌های انسانی است. زمانی که شما انسان شریفی باشید اجازه نخواهید داد هیچ چیز عزت نفس شما و شغلتان را خدشه دار کند. بنابراین هرچیز که باعث صدمه زدن به شرافت شما باشد را حذف خواهید کرد.

در مدیریت به سبک بنجامین فرانکلین شما به عنوان فردی که دارای کسب و کار است نسبت به کاری که می‌کنید باید تعهد داشته باشید تا انسان شریفی در زمینه شغلیتان به حساب بیایید. زمانی شما در شغل خود به محبوبیت و موفقیت خواهید رسید که شرافت را سرلوحه کار خود قرار دهید. با داشتن شرافت هرگز وجدان کاری به شما اجازه نخواهد داد که دروغ بگویید، تقلب، چاپلوسی یا کلاه برداری کنید و همیشه سعی خواهید کرد که به ازای کاری که انجام می‌دهید خدمات صادقانه ای ارائه دهید.

برای مثال تصور کنید فردی ورزشکار بسیار محبوبی است که همه او را دوست دارند و همیشه به دلیل مهارت‌هایش در همه جا ستوده شده است اما ناگهان متوجه شوید که این ورزشکار در همه مسابقات خود تقلب و از دوپینگ استفاده کرده است، حس کنید به عنوان مخاطب او چقدر به احساس اعتماد و اطمینانی که داشته‌اید لطمه خواهد خورد این عمل به دلیل عدم وجود شرافت در ورزشکار است که اجازه داده برای برد در یک مسابقه تقلب کند.

در کار هم، همین شرایط برقرار است. در صورتی که مدیریت یک کسب و کار و شرکت دارای شرافت باشد هرگز به کارمندانش اجازه دروغگویی و تقلب نخواهد داد. مدیر این مجموعه فردی شریف است که با شناسایی توانایی‌‌های دقیق کارمندانش از آن‌ها تشکر کرده و هرگز اجازه توهین و بیگاری کشیدن را نمی‌دهد.

در حالت کلی افراد و صاحبان مشاغل باید کار خود را به گونه‌ای انجام دهند که گویی همه رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بر کار آن‌ها نظارت دارند و همیشه تیتیر اول روزنامه هستند. تصور چنین احساسی باعث خواهد شد که افراد با شرافت و صداقت بیشتری کار کنند و باعث رضایت و خشنودی مشتریان و مخاطبان خود شوند. بنابراین به عنوان یک اصل در مدیریت به سبک بنجامین فرانکلین «شرافت» بالاترین ارزش انسانی خواهد بود.

۲- تمرکز بر کار

۲. تمرکز بر کار

به عنوان مدیر یک مجموعه این وظیفه شما خواهد بود که هر ماموریت و کاری را تبدیل به یک سرگرمی رقابتی کنید. به این ترتیب که همه تیم شما برای انجام کار و رسیدن به هدف نهایی باید باهم همکاری کنند. تمرکز بر کار باعث خواهد شد که محصول یا کار نهایی، صرف نظر از این که در چه رشته و زمینه‌ای مشغول به کار هستید با بالاترین کیفیت ممکن ارائه شود و تیم شما در زمینه تکمیل این پروژه موفق شده و بازده شرکت و میزان رضایتمندی مشتریان افزایش یابد. تصور کنید که کار در شرکت شما مانند یک بازی کامپیوتری است که برای موفقیت در آن باید تلاش کرد و هر روز به همراه تیمتان هفت ساعت روی انجام ماموریت، تمرکز کنید.

تمرکز بر انجام کار یکی از مهم‌ترین درس‌های مدیریت به سبک بنجامین فرانکلین است که باعث موفقیت بیشتر شرکت خواهد شد. هر عضو از تیم شرکت شما هر چند نقش کوچکی داشته باشد در روند انجام پروژه و موفقیت نهایی موثر است بنابراین هرگز و تحت هیچ شرایط کار دیگران و زیردستان خود را کوچک نشمارید.

اگر به تازگی شرکت خود را راه اندازی کرده‌اید و سابقه چندانی ندارید، درباره هر کار کوچکی که انجام می‌دهید باید شوق و اشتیاق داشته باشید. اگر شما هم تصمیم گرفته‌اید که بعد از داشتن تجربه در زمینه‌های مختلف و جاهای مختلف این بار کسب و کاری که همیشه عاشقش بودید را راه اندازی کنید بهتر است دست به کار شده و امروز و فردا نکنید.

کاری که شما به آن عشق بورزید و همواره برای موفقیت آن تلاش کنید و در مقابل سختی‌هایش منصرف نشوید بدون شک به موفقیت خواهد رسد. گاهی در شرایطی تصور می‌شود که کار در ساعات طولانی به منزله موفقیت در آن زمینه است. همیشه سعی کنید نهایت بازده و ساعات مفید خود را کار کنید.

در بعضی شرایط و کشورها تصور می‌شود که با داغ بودن بازار یک کسب و کار حتما همه می‌توانند در آن موفق شوند اما چنین نیست و محبوبیت یک شغل و فرصت‌هایی که در آن است به منزله موفقیت شغلی برای شما نخواهد بود و باید دید که خودتان دوست دارید چه کاری انجام دهید. برای درک بهتر این موضوع من مثالی درباره یکی از دوستانم برای شما می‌گویم.

دوست من همیشه تصور می‌کرد که با کار کردن در اداره پدرش موفق خواهد بود اما هرگز نتوانست ساعات کاری طولانی و یکنواخت، پشت میز نشستن را تحمل کند و در نهایت به شغلی که همیشه علاقه داشت روی آورد. او همیشه دوست داست کافه خودش را داشته باشد اما عدم وجود سرمایه و تجربه همیشه مانع او بود، ولی با تمرکز روی هدف و کارش و برنامه ریزی دقیق، تصمیم گرفت چند سال را  در یک کافه مشهور مشغول به کار به عنوان شاگرد شود و در همین بین با تمرکز بر کارش توانست فوت و فن کافه داری و سرمایه لازم را کسب کند و تا به امروز توانسته دومین کافه خود را افتتاح کند.

ایده‌های بسیار زیادی در بیرون از محیطی که در حال حاضر مشغول به کار هستید وجود دارد که اگر از کار خود راضی نیستید می‌توانید با برنامه ریزی و کمی تلاش و تحمل سختی‌ها کسب و کار خودتان را راه اندازی کنید. علاوه بر این مدیران کسب و کارهای بزرگ اغلب به دنبال کسانی هستند که بتوانند در شرایط سخت روی کارهایشان تمرکز داشته باشند و از روحیه کار تیمی بالا برخوردار باشند. به عنوان مدیر و رئیس یک کسب و کار باید کسانی را استخدام کنید که از نظر دید و ایده شبیه به شما باشند و چیزی که در نظر دارید را انعکاس دهند.

۳- تعادل و رضایت در مدیریت به سبک بنجامین فرانکلین

۳. تعادل و رضایت در مدیریت به سبک بنجامین فرانکلین 

بنجامین فرانکلین همیشه می‌گوید : من به شانس بسیار عقیده دارم و بالاتر از آن اعتقاد دارم که هر چه بیشتر کار کنید شانس بیشتری هم خواهید داشت.

این جمله مشهور یکی از مهم ترین عناوین مدیریت به سبک بنجامین فرانکلین است و خودش می‌تواند یک پیام انگیزشی کامل باشد که درس‌های زیادی به یک مدیر بدهد. اگر بخواهید نگاه دقیق به روند کار خودتان داشته باشید کم و بیش این جمله در زندگی کاریتان معنا خواهد داشت. شما بیشتر کار می‌کنید تا درآمد بالاتری داشته باشید و بتوانید در کارهایتان موفق باشید و در نهایت شانس بیشتری برای رسیدن به خواسته‌هایتان دارید. هر چقدر بیشتر تلاش کنید شانس بالاتری هم برای موفقیت خواهید داشت.

اگر شما هم از آن دسته کارمندانی هستید که در شغلی گیر افتاده‌اید که تمام طول ساعات کاری خود را مشغول چرت زدن روی میزتان هستید باید روش‌های برقرای تعادل و رضایت شغلی در مدیریت به سبک بنجامین فرانکلین را یاد بگیرید.

اگر کارمندان شما سر کار مشغول چرت زدن هستند، به عنوان کارفرما شما هستید که مسئول این خستگی و عدم رضایت کارمند هستید، باید بدانید که چطور میان کار و رضایت کارمند تعادل برقرار کنید. شاید نتواید در زمان مشخص شده ساعات کاری که در ابتدا با تیم خود هماهنگ کردید به هدفی که دارید برسید. در چنین شرایطی برخی از مدیران شرکت‌های ساعات بسیار زیادی کارمند را در شرکت نگه می‌دارند تا کار تمام شود که روش اصلا خوبی نیست. هرچند پرداخت اضافه کار و پاداش می‌تواند تا حدودی این خستگی را جبران کند اما به هرحال فشار وارد کردن به کارمند برای اتمام کار، خارج از ساعات اداری باعث خستگی و عدم رضایتمندی و در نتیجه کاهش بازدهی می‌شود.

شما می‌توانید با در نظر گرفتن مناسبت‌های خاص به کارمندان خود هدیه و پاداش دهید. برای مثال اگر افراد تیم شما مدت زمان زیادی است که در حال تلاش سخت برای اتمام یک پروژه هستند می‌توانید بعد از تمام شدن و تحویل کار مدتی مرخصی تشویقی به آن‌ها بدهید و اجازه دهید از زمان‌هایشان استفاده کنند.

یا به طور مثال یک روز در ماه را برای دورهمی دوستانه در شرکت یا جایی که محا کارتان است در نظر بگیرید و اجازه دهید کارمندان و اعضای تیمتان صرفا از کنار هم بودن لذت ببرند و اگر کسی نخواست می‌تواند در این جلسات شرکت نکند.

یکی از جالب‌ترین کارهایی که می‌توانید به عنوان یک مدیر انجام دهید این است که کارمندان خود را خوشحال کنید و این خوشحالی علاوه بر پرداخت به موقع حقوق منصفانه و همه حق و حقوق اعضای تیمتان می‌توانید شاد سازی و تغییر دکوراسیون محل کار باشد. محیط کار تاثیر بسیار زیادی در افزایش بازدهی دارد و زیبا سازی و استفاده از المان‌های محیطی می‌تواند باعث موفقیت بیشتر و افزایش رضایتمندی کارمند نسبت به کارفرما شود. به عنوان یک مدیر هرگز از اعضای تیم خود نخواهید روزهای تعطیلشان و خارج از ساعات کاری بازهم مشغول انجام کارهایتان باشند.

پایان قسمت اول

پایان قسمت اول

تا به اینجای کار را در نظر داشته باشید و روی این سه درس اول تکرار و تمیرین کنید. هرگز به عنوان یک مدیر به موقعیت خود مغرور نشوید و تصور نکنید که با راه اندازی یک کسب و کار توانسته‌اید به حد نهایی موفقیت برسید. افتادگی و ادب یکی از ویژگی‌های هر مدیر موفقی است و اگر شما مدیری باشید که هرگز دست از یادگیری برنمی‌دارد پس درس‌های مدیریت به سبک بنجامین فرانکلین را مدام بخوانید، حتی بهتر است که کاغذ و قلمی برداشته و در یک دفترچه یادداشت کوچک شروع به نوشتن مزایا و معایب خود کنید و ببینید این درس‌های مدیریتی چه تاثیری در بهتر شدن شما می کند. نه تنها برای مدیران بلکه برای تمام کسانی که دارای شغل هستند یا به عنوان خویش کارفرما و فریلنسر کار می‌کنند و حتی افرادی که به دنبال راه اندازی کسب و کار جدید هستند، این مطلب می‌تواند مفید باشد. بنابراین اگر فکر می‌کنید که دوستی دارید و این مطلب برایش مفید است آن را با او به اشتراک گذاشته یا نظر، تجربه یا سوالات خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. برای قسمت دوم و چیزهای هیجان انگیزتر آماده باشید.

https://www.entrepreneur.com/article/322139

مطالب مرتبط

بهترین بازی های ایکس باکس وان ۲۰۲۰

محمد آقاپور

با بهترین فیلم های ترسناک ۲۰۲۰ آشنا شوید

محمد آقاپور

رادیکال های آزاد چگونه بر بدن ما اثر می گذارند؟

محمد آقاپور

راهنمای کامل استفاده از IGTV اینستاگرام برای بازاریابی

محمد آقاپور

هوش مصنوعی چگونه می تواند مشکلات کسب و کار را از پیش رو بردارد؟

محمد آقاپور

الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۰ چگونه کار می کند؟

محمد آقاپور

۲ دیدگاه

۶ درس از مدیریت به سبک بنجامین فرانکلین - قسمت دوم و پایانی - روکیدا سه شنبه , ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۸ at ۱۲:۰۸

[…] بخش نخست ۶ درس از مدیریت به سبک بنجامین فرانکلین  سه مورد از درس‌های مدیریت به سبک بنجامین فرانکلین را […]

پاسخ
كسري پنجشنبه , ۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۰ at ۱۳:۲۰

نگین عزیز
به متن و سبک نگارش مطالب علمی ات احترام می گذارم . اینکه حاصل تجربه یک نویسنده عاشق کتاب و سینما و سفر را داشته باشم خیلی شوق انگیز است
آرزو می کنم همیشه گل لبخند در گوشه لبانت شکفته باشد…………شریک

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟