چرا سرعت وای فای در ویندوز 11 بیشتر به نظر می‌رسد؟

توسط سمیرا گلکار

مایکروسافت تأیید کرده که امکان پشتیبانی از Wi-Fi Dual Station یا ایستگاه دوگانه وای فای در ویندوز 11 فراهم شده است. این قابلیت سرعت وای فای را در لپ تاپ‌هایی با سخت‌افزار سازگار به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد به خصوص ماژول‌های FastConnect شرکت کوالکام با DBS چهار استریم. به زبان ساده در ویندوز 11، وای فای کم سرعت شما بسیار سریع تر به نظر می‌رسد.

با پشتیبانی از Dual Station، حالا سیستم عامل ویندوز 11 می‌تواند از دو کانکشن وای فای همزمان استفاده کند تا برای شبکه بی سیم، کانکشنی مطمئن در حد لن با تأخیری مشابه ایجاد کند. در اکثر موارد لپ تاپ‌های سازگار با Dual Station همزمان از دو باند 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز (یا 6 گیگاهرتز) وای فای استفاده می‌کنند تا از تراکم ترافیک و کند شدن شبکه پیشگیری شود.

انتظار می‌رود که خیلی از تولیدکنندگان سخت‌افزار از وای فای دو ایستگاه استفاده کنند اما کوالکام با سیستم‌های FastConnect خودش فعلاً در این زمینه پیشگام است. این شرکت در یک پست وبلاگی در رابطه با این قابلیت جدید ادعا کرده که هنگام استفاده از لپ تاپ ویندوز 11 با سیستم DBS چهار استریم این شرکت، با مودم‌های وای فای 6 تأخیر چهار برابر کاهش پیدا می‌کند.

نکته جالب اینجاست که طبق ادعای مایکروسافت، شرکت ولو به طراحی سیستم وای فای دو ایستگاهی کمک کرده است. این شرکت قبلاً این قابلیت را به کیت توسعه Steamworks اضافه کرده بود که خیلی از بازی‌ها (از جمله CS:GO و DOTA 2) برای اتصال به شبکه از آن استفاده می‌کنند. احتمالاً ولو علاقمند است که این قابلیت را به کنسول استیم دک خودش اضافه کند که از سیستم FastConnect شرکت کوالکام هم پشتیبانی می‌کند (البته استیم دک با یک توزیع خاص از لینوکس عرضه می‌شود).

علاوه بر این شرکت AMD قصد دارد با همکاری کوالکام این قابلیت را برای لپ تاپ‌های خودش پیاده سازی کند. واضح است که مایکروسافت و کوالکام یک راهکار جدید برای کاهش تأخیر اینترنت بی سیم طراحی کرده اند. اما بعید است که تا مدتی بتوانیم از آن استفاده کنیم.

برای استفاده از Dual Station نیاز به لپ تاپی با زیرسیستم FastConnect دارید که از فناوی DBS چهار استریم و وای فای 6 پشتیبانی کند. به عبارت دیگر به یک کامپیوتر پیشرفته با ماژول FastConnect 6900 یا 6700 نیاز دارید (همچنین به مودم وای فای 6).

در حال حاضر بهترین گزینه، خرید لپ تاپ‌های جدید شرکت ایسر برای ویندوز 11 است که شامل ماژول FastConnect 6900 شرکت کوالکام هستند. لنوو اعلام کرده که در لپ تاپ‌های آینده خودش از این قابلیت پشتیبانی می‌کند اما هنوز تاریخ دقیق یا حتی زمانبندی کلی عرضه این محصولات مشخص نیست.

منبع خبر

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید