رایانه دو در یک چیست؟ انواع آن را در 3 پله بشناسیم

توسط امیرحسین حیدرزاده

رایانه دو در یک چیست؟ از همان روز اول و توسعه فناوری، هدف ما جمع آوری ویژگی‌های مختلف در یک دستگاه بود. با یک دستگاه کار کنیم، با یک دستگاه بازی کنیم و با همان دستگاه یادداشت کنیم.

یک رایانه دو در یک، هم یک تبلت و هم یک لپ تاپ است. به کدام سیستم عامل علاقه دارید؟ ویندوز 10، ویندوز 11 و حتی سیستم عامل کروم با یک رایانه دو در یک همراه می‌شود.

نمایشگر آن‌ها، حرکت انگشتان شما را تشخیص می‌دهد. هر کدام از انواع سیستم عامل را انتخاب کنید، برای کار با یک صفحه لمسی بهینه شده. فاصله بین لپ تاپ و تبلت را تنها جهت خم کردن نمایشگر مشخص می‌کند.

1. تبلت یا لپ تاپ؟ یک رایانه دو در یک!

در قسمت اول مقاله گفتیم: یک رایانه دو در یک هم می‌تواند لپ تاپ و هم تبلت باشد. ماجرا کمی پیچیده‌تر است. برای مثال به تبلت سرفیس مایکروسافت نگاه کنید.

سرفیس یک تبلت به همراه یک صفحه کلید است. قسمت صفحه کلید لوازم جانبی تبلت حساب می‌شود. در مقابل به یک لپ تاپ تا شو مانند یوگا نگاه کنید. صفحه کلید رایانه دو در یک از آن جدا نمی‌شود.

یوگا به لطف لولا فوق العاده خود، در حالت تبلت نیز قابل استفاده است. صفحه کلید پشت نمایشگر خم شده و به شکل تبلت رو به روی شما قرار می‌گیرد.

در نتیجه آن‌ها را با یک دیگر اشتباه نگیرید. رایانه‌ دو در یک قبل از هر وسیله دیگری یک لپ تاپ حساب می‌شوند. آیا با لپ تاپ یوگا آشنایی دارید؟ این مقاله روکیدا را از دست ندهید.

بخش سخت افزار را متوجه شدیم، حالا به بخش نرم افزار می‌رسیم. سخت افزار به سیستم عامل می‌گوید: رایانه خم شده است! نرم افزار در قالب تبلت قرار می‌گیرد.

به عبارتی صفحه کلید و تِرک پد غیر فعال شده و شما نسخه تبلت ویندوز را مشاهده می‌کنید. رایانه‌های تاشو ویژگی‌های خوبی دارند. سخت افزار و دیگر موارد در قسمت صفحه کلید قرار گرفته و نمایشگر به شکل مستقل کار می‌کند.

طراحان صنعتی به کم راضی نشدند. لولا دستگاه تنها در دو حالت تبلت و لپ تاپ قرار نمی‌گیرد. شما می‌توانید از رایانه در حالت‌های مختلف استفاده کنید.

ipad with keyboard

در یکی از آن‌ها رایانه به شکل یک چادر قرار می‌گیرد. نمایشگر در بهترین حالت برای مشاهده فیلم و سریال رو به روی شما است. دوباره به ماجرای لیوان می‌رسیم.

قسمت خالی ما، کوچک نیست. اندازه و وزن رایانه دو در یک نگران کننده است. یک لپ تاپ از سخت افزار قدرتمند و باتری بزرگ استفاده می‌کند. در دست گرفتن یک لپ تاب به عنوان تبلت کار دشواری حساب می‌شود.

در ادامه به سیستم عامل می‌رسیم. استفاده از ویندوز به عنوان سیستم عامل تبلت بهینه نیست. حداقل تا ویندوز 10 شرایط مناسب نبود. البته که شرکت‌های سازنده در آخرین محصولات خود با وزن کم دستگاه شما را غافلگیر می‌کنند.

آخر قصه، هیچ کدام از انواع رایانه‌ دو در یک به اندازه آیپد اپل نازک، جذاب و دلربا نیست. آیا امروز از یک لپ تاپ استفاده می‌کنید؟ لولا دستگاه درست مانند روزهای اول کار می‌کند؟ قطعا اینطور نیست.

در یک رایانه دو در یک، لولا به مقدار بیش‌تری حرکت می‌کند. چرخش کامل لولا و قرار گرفتن وزن رایانه دو در یک روی یک پایه نازک، حاشیه امنیت را کاهش می‌دهد. یک ضربه کوچک یا گذر عمر به سادگی آن را تخریب می‌کند.

رایانه دو در یک چیست؟ انواع آن را در 3 پله بشناسیم

سرفیس پرو را می‌شناسید؟ او پرچمدار تبلت‌های دو در یک مایکروسافت است. در این مقاله می‌توانید بررسی دستگاه را مطالعه کنید. این دستگاه از یک تراشه اینتل قدرت می‌گیرد.

قطعات مدرن را در آن‌ها مشاهده می‌کنیم اما از یک لپ تاپ قدرت کم‌تری دارند. دلیل این اتفاق، جای خالی فن است. دستگاه فوق العاده نازک مایکروسافت از فن استفاده نمی‌کند.

به همین دلیل عملکرد تراشه کم می‌شود تا گرمای کم‌تری تولید کند. مایکروسافت در محصولات سرفیس نشان می‌دهد که نیازی به وزن سنگین یا لولا نداریم. صفحه کلید سرفیس به راحتی جدا و تعویض می‌شود.

متاسفانه تبلت سرفیس در حالت چادر قرار نمی‌گیرد. چراکه قسمت صفحه کلید بسیار سبک‌تر از قسمت نمایشگر است. برای حل این مشکل، طراحان مایکروسافت باید یک باتری اضافه را در صفحه کلید قرار دهند.

شما زیبایی رقابت را مشاهده می‌کنید. هر محصول از هر شرکت سعی می‌کند تا بهترین راه کار را داشته باشد. انتهای ماجرا شما به عنوان مشتری قرار دارید.

کدام محصول از کدام شرکت بهترین دوست شما خواهد بود؟ آن را در بخش نظرات روکیدا بنویسید.

رایانه‌های دو در یک، تفاوتی با رایانه رومیزی ندارند. بیش‌تر آن‌ها از یک تراشه اینتل با معماری x86 استفاده می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم ماجرای اینتل و معماری آن را در این مقاله دنبال کنید.

استفاده از تراشه اینتل به معنای اجرا شدن تمام نرم افزارهای ویندوز است. البته که رایانه‌های دو در یک به ویندوز محدود نمی‌شوند. شما می‌توانید انواع مدل‌ها با تراشه آرم و سیستم عامل لینوکس یا کروم را به خانه ببرید.

محصولات جدید با پردازنده آرم از یک راه حل نرم افزاری به نام رزتا 2 استفاده می‌کنند. رزتا نرم افزارهای ویندوز را روی پردازنده‌های آرم اجرا می‌کند.

تبدیل روند پردازش، سخت افزار را تحت فشار قرار نمی‌دهد. با انتخاب یک رایانه با معماری آرم، پشیمان نمی‌شوید. یکی از خوبی‌های رایانه دو در یک، اجرای نرم افزارهای ویندوز است.

هر آنچه در رایانه رومیزی یا لپ تاپ شما وجود داشته باشد، روی آن‌ها اجرا می‌شود.

2. یک تبلت با صفحه کلید، انتخاب خوبی نیست؟

رایانه دو در یک چیست؟ انواع آن را در 3 پله بشناسیم

یک تبلت مانند آیپد پرو با صفحه کلید، دوست داشتنی نیست؟ برای اضافه کردن صفحه کلید به آیپد راه‌های مختلفی وجود دارد. تراشه‌های مدرن قدرت زیادی را در قلب تبلت‌ها می‌گذارند.

دستگاه قدرتمند به همراه صفحه کلید، می‌تواند جایگزین خوبی برای رایانه دو در یک باشد. مساله اصلی، سیستم عامل و نرم افزارهای آن است. سیستم عامل iPadOS یا اندروید همراه خوبی برای کارهای حرفه‌ای نیستند.

اپل به کمک پردازنده‌های M1 بازی را تغییر داد. تراشه‌هایی با معماری آرم به دنیای لپ تاپ‌ها رسیدند. در نتیجه این کار، نرم افزارهای تخصصی به دنیای آیپد وارد می‌شوند.

بهترین سازنده سخت افزار دنیا، بهترین مهندسان نرم افزار را در اختیار دارد. نتیجه کار آن‌ها به رزتا 2 رسید. رزتا نسخه دوم می‌تواند تمام نرم افزارها را سوار بر تراشه M1 اجرا کند.

برای مثال: هسته نرم افزار ادوبی فتوشاپ به دنیای آیپد وارد شده است. دیگر با یک نسخه ناقص رو به رو نیستید، هر آنچه روی لپ تاپ در دسترس شما باشد، در دنیای تبلت نیز وجود دارد.

3. چه کسی به یک رایانه دو در یک نیاز دارد؟

افرادی که به قدرت و انعطاف نیاز دارند. آن‌ها یک غول بی شاخ و دم مانند لپ تاپ‌های ساخته شده برای بازی نمی‌‌خواهند. اگر یک لپ تاپ نازک انتخاب کنند، باید یک تبلت نیز به همراه داشته باشند.

رایانه دو در یک، تبلت و لپ تاپ را در کیف کاربران قرار می‌دهد. آیا از نرم افزارهای حرفه‌ای استفاده نمی‌کنید؟ شاید یک تبلت با قابلیت تماس برای شما بهتر باشد. یک تبلت، عمر باتری طولانی را به کیف شما می‌رساند.

در قدم آخر، ابرها را فراموش نکنید. به کمک یک سرویس ابری می‌توانید از طریق تبلت به یک رایانه قدرتمند دسترسی داشته باشید. حتی دسترسی به رایانه شما در خانه نیز، ممکن است.

آیا با محاسبات بدون سرور آشنایی دارید؟ یکی از درهای دنیای ابرها را بشناسید.

منبع: howtogeek.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید