انرژی و محیط زیست عمومی

خواب عجیب دلفین‌ها و یک نیمه مغز همیشه بیدار

دلفین‌ها و چرت زدن با یک‌چشم باز

چرت زدن به‌عنوان یکی از عوامل تقویت انرژی در موجودات مختلف است که به شیوه‌های گوناگونی صورت می‌گیرد. در این میان دلفین‌ها به شیوه جالب و درعین‌حال عجیبی چرت می‌زنند. درحالی‌که ماهی‌ها با دو چشم‌باز می‌خوابند یا چرت می‌زنند، دلفین‌ها با یک‌چشم باز استراحت می‌کنند. بدین‌صورت که نیمی از مغز دلفین‌ها برای دریافت سیگنال از چشم‌باز، شنا کردن و تنفس روی سطح آب فعال است و نیمی دیگر درحال استراحت است.

دلفین‌ها و چرت زدن با یک‌چشم باز

شاید گمان کنید که در این فرآیند تنها یک‌طرف مغز دلفین استراحت می‌کند اما در حقیقت چنین نیست. چراکه پس از گذشت دو ساعت این فرآیند برای طرف دیگر مغز که درحال استراحت بوده است تکرار می‌شود و بدین ترتیب کل مغز دلفین‌ها در یک چرت روزانه استراحت و انرژی دریافت می‌کند. خلاف ما انسان‌ها که هنگام چرت زدن کل مغزمان استراحت می‌کند و آگاهی از محیط اطرافمان به صفر می‌رسد و تنفس به‌طور کاملاً خودکار صورت می‌گیرد، دلفین‌ها دارای یک سیستم تنفسی خودآگاه و غیر خودکار هستند.

دلفین‌ها و چرت زدن با یک‌چشم باز

به همین دلیل آن‌ها ناگزیرند هوشیاری نیمی از مغزشان را حتی در طول چرت زدن حفظ کنند. علاوه براین یک دلفین برای جلوگیری از خفه و غرق شدن در هنگام یک چرت روزانه، باید بر باز و بسته شدن به‌موقع سوراخ تنفسی خودکنترل کامل داشته باشد. از دیگر نکات جالب‌توجه در مورد این موجود دوست‌داشتنی این است که در هر حالتی قادر به دریافت انرژی و استراحت از طریق چرت زدن است؛ بنابراین حتی اگر دو دلفین در حال شنا کردن با یکدیگر در سطح آب باشند به‌سختی می‌توان تشخیص داد که درحال چرت زدن هستند یا صحبت با یکدیگر.

دلفین‌ها و چرت زدن با یک‌چشم باز

شاید باورش دشوار باشد اما طبق گفته جانورشناسان دلفین‌ها با همین شیوه عجیب چرت زدن می‌توانند به میزان مختلف خواب عمیق را نیز تجربه و درعین‌حال همچون یک کشتی روی سطح آب نیز شنا کنند. درحالی‌که انسان‌ها هنگام چرت زدن در هر دقیقه ۱۲ الی ۲۰ بار نفس می‌کشند دلفین‌ها می‌توانند حتی ۱۰ دقیقه از استراحت خود را بدون نفس‌گیری و زیر سطح آب تجربه کنند. چراکه گلبول‌های قرمز خون آن‌ها حامل مقدار اکسیژن بیشتری است که آن‌ها را نفس‌گیری‌های متمادی معاف می‌کند.

مطالب مرتبط

۳۶ تصویر جذاب از کلیسای نتردام پاریس در طول تاریخ تا روز آتش‌سوزی

عباس رهامی

آیا حیوانات پدربزرگ و مادربزرگ خود را می‌شناسند؟

طاهر مهدی پناه

رنگین کمان یک حلقه کامل است یا نیم دایره؟

عباس رهامی

جایگزین‌های پلاستیک در کسب و کار، چالش یا فرصت؟

فرشاد سعیدی

پرواز آزمایشی “ماشین پرنده” شرکت بوئینگ + ویدیو

فاطمه غفاری

چرا عقرب ها زیر نور فرابنفش می درخشند؟

نگین ابراهیمی

با این ۴ ترفند عکس هایی حرفه‌ای و زیباتر از همیشه داشته باشید

نگین ابراهیمی

آیا می‌دانید تغییر عادت‌های روزانه چه تاثیر شگفت‌انگیزی روی زندگی شما دارد؟

نگین ابراهیمی

چرا پای پنگوئن ها در سرمای منفی ۵۹ درجه یخ نمی‌زند؟

نگین ابراهیمی

تکنولوژی آینده را نابود می‌کند یا زندگی ما را می‌سازد؟

پرشان شاکری فر

چگونه مارمولک گرمسیری می‌تواند ۱۶ دقیقه زیر آب بماند؟

مهرناز شهریاری

هفت موجود ناشناخته و مرموز دریایی که در ساحل یافت شدند + عکس

فاطمه غفاری

دیدگاه شما چیست؟