روکیدا
سلامت و تندرستی زندگی مشاوره و روانشناسی

آیا می‌دانید تغییر عادت‌های روزانه چه تاثیر شگفت‌انگیزی روی زندگی شما دارد؟

آیا می‌دانید تغییر عادت‌های روزانه چه تاثیر شگفت‌انگیزی روی زندگی شما دارد؟

همه می‌دانیم که عادت‌های روزانه تاثیر بسیار زیادی در سلامت و افزایش کیفیت زندگی ما دارد؛ انجام روتین‌های روزانه‌ای مانند خوردن یک لیوان سرکه سیب قبل از هر وعده غذایی برای کاهش وزن، زود خوابیدن و صبح زود بیدار شدن برای افزایش کاربری و بازده و هزاران مورد دیگری که حتما هم درباره آن‌ها زیاده خوانده و هم زیاد شنیده‌اید. شاید تصور کنید که این مطلب هم باز به تکرار همان دانسته‌های شما و بیان روتین‌های روزمره پرداخته شده اما حقیقت این نیست.

عادت روزانه‌ ای که شما در زندگی خود در پیش گرفته‌اید تاثیر بسیار زیادی در روند سلامتی، شادی و هزاران مورد دیگر دارد. پس اگر روش زندگی خود را هنوز تغییر نداده‌اید و به دنبال انگیزه‌ای برای تغییر آن هستید، هیچ فرصتی بهتر از این روزها که کم کم به شروع سال جدید نزدیک می‌شویم نیست. بهتر است تا پایان این مطلب از روکیدا با ما همراه باشید تا ۵ عادت روزانه که امسالتان را دگرگون خواهد کرد را بدانید و برای شروع یک سال جدید با عادت‌های جدید آماده باشید.

۱- صبحانه‌ای برای تمام روزها!

۱. ٌصبحانه‌ای برای تمام روزها!شاید برایتان عجیب و تا جایی غیرممکن به نظر برسد اما چنین نیست. طبق تحقیقات انجام شده، انسان ها به طور متوسط روزانه ۳۵ هزار تصیمیم می‌گیرند که از این تعداد، ۲۰۰ تصمیم فقط مربوط به این است که چه چیزی بخورید یا بنوشید. برایتان جای تعجب است اگر بدانید که شما تحت «خستگی تصمیم گیری» گاهی ممکن است دچار فشار عصبی شده و ناراحتی‌های متعد برایتان پیش بیاید. تحقیقات نشان داده که انسان حد مشخصی از انرژی برای گرفتن تصمیمات هوشمندانه دارد که باید به درستی از آن استفاده کرده و بتواند عاقلانه تصمیم بگیرد. پس اگر انرژی خود را با دانستن این که دقیقا چه می خواهید بخورید یا بنوشید، ذخیره کنید، می‌توانید تصمیمات هوشمندانه‌تری بگیرید و زندگی بهتری داشته باشید.

بهترین راه مبارزه با خستگی تصمیم گیری این است که برخی از آن‌ها را برای خودتان روزمره‌سازی کنید. با دانستن روش روزمره سازی صحیح تصمیمات برایتان دیگر جای تعجب نیست که چرا مارک زاکربرگ یا استیو جابز هر روز یک لباس ساده و یکسان را می‌پوشند یا ورزشکارا دقیقا هر روز صبح یک روتین روزانه را دنبال می‌کنند. همین روزمره‌سازی‌های ساده در زندگی تاثیر بسیار زیادی در افزایش بازده تصمیم گیری دارد. شاید اگر سری به کمد لباس افراد مشهور بزنید از اینکه یک عالمه لباس یکسان و شبیه هم ببینید تعجب خواهید کرد، اما خب با دانستن این مطلب که کاهش تصمیم گیری‌های غیر مفید باعث افزایش دقت در تصمیم‌ گیری‌های مهم می‌شود این سوال هم برایتان رفع خواهد شد.

یکی از بزرگترین مسائل و مشکلات روزانه این است که دقیقا چه چیزی بخوریم، برای رفع این مشکل از عادت روزانه خود می توانید صبحانه یکسانی برای همه روزهای خود در نظر بگیرید، این صبحانه می‌تواند غلات کامل، تخم مرغ که به روش‌های مختلف تهیه می‌شود یا پنیر و کره و مربا باشد. اگر تصور این که باید هر روز صبح یک چیز را بخورید برایتان سخت است می‌توانید برنامه روزمره سازی صبحانه را مختص آخر هفته‌ها قرار دهید و کم کم آن را به بقیه روزهای هفته هم انتقال دهید.
روزمره سازی برخی تصمیمات و تغییر عادت روزانه باعث می‌شود که کم کم دقت بیشتری در تصمیمات خود داشته باشید و به مرور یکی از بهترین عادت‌های روزانه خود را داشته باشید.

۲- جدولی برای برنامه‌ریزی تحرک خودتان داشته باشید!

 جدولی برا ایستادن داشته باشید!عنوان این مورد از تغییر عادت روزانه برایتان عجیب بود؟ اگر دلیل و میزان مفید بودن ایستادن در طول روز را بدانید دیگر این عنوان برایتان جای تعجب نخواهد بود. همانطور که همه می‌دانند مصرف دخانیات و سیگار تاثیر بسیار بدی در سلامت بدن و زندگی روزانه دارد، اما جالب است بدانید نشستن طولانی مدت روی صندلی هم همانقدر برای بدن مضر خواهد بود.

تصور کنید که شما تقریبا ۸ ساعت از روز را روی صندلی محل کار خود نشسته‌اید و بدون هیچ فعالیتی بی وقفه مشغول کار هستید، این کار و تحرک بسیار کم به مرور زمان باعث افزایش میزان قند خون، افزایش فشار خود و میزان بالای کلسترول خواهد شد.
اما اگر برایتان جای سوال است که دقیقا برای مقابله با این موضوع باید چکار کنید و چطور در محل کار تحرک داشته باشید، باید گفت که تهیه جدول زمانبندی برای ایستادن یک راه حل مناسب برای شما خواهد بود. برای تغییر عادت روزانه دائم نشستن در یک محل باید به صورت روزانه شروع به قدم زدن در محیط کار خود کنید.

تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفت نشان داده که فعالیت بدنی و قدم زدن آهسته به صورت زمان‌های دو دقیقه‌ای دور محل کارتان تا ۳۰ درصد خطر مرگ‌های ناخواسته ناشی از سکته و فشار خون بالا را کاهش می‌‌دهد. همین دلیل کافی نیست تا جدولی برای خود تهیه کرده و زنگ هشدار تلفن همراهتان را برای یادآوری وقت ایستادن تنظیم کنید؟
برای کاهش خطر بیماری‌ها هر یک ساعت یکبار بلند شوید و مدت دو دقیقه در محل کار خود بگردید و کمی فعالیت داشته باشید. یکی از بهترین‌ راه‌های ایجاد فعالیت در شرکت‌ها و محیط‌های کاری، گذاشتن میز‌های ایستاده در جاهای مختلفی از اداره است تا کارمندان لب تاب خود را به آن جا برده و کمی به صورت ایستاده کار کنند.

اگر محل کار شما این ویژگی را دارد از آن استفاده کنید و با همکارانتان یک «قرار ایستاده» بگذارید و باهم صحبت کنید و همزمان کارهایتان را انجام دهید. اگر امکان این را دارید که در محوطه بیرون قدم بزنید این فرصت را از دست ندهید و یک الی دو دقیقه از هوای تازه بیرون لذت ببرید.

۳- استراحت با طعم مدیتیشن

۴. استراحت با طعم مدیتیشنمدیتیشن یکی از بهترین راه‌ها برای تغییر عادت روزانه و افزایش کاربری و سطح انرژی است. لازم نیست برای انجام مدیتیشن بودایی باشید یا بتوانید حرکات عجیب و غریب یوگا را انجام دهید کافی است خودتان را در محلی خالی از استرس قرار دهید و برای چند لحظه سعی کنید در ذهنتان هم با خود حرف نزنید. ذهن خود را از هر گونه فکر و استرس خالی کنید و برای لحظاتی احساس رهایی داشته باشید.

تحقیقاتی که در این باره انجام شد، نشان داد افرادی که شش هفته یا بیشتر به صورت روزانه مدیتیشن انجام داده‌اند میزان بسیار کمتری علائم عصبی بودن، افسردگی یا بی خوابی نسبت به افرادی که مدیتیشن انجام نمی‌دهند دارند.
انجام مدیتیشن بسیار آسان و ساده است. کافی است روزانه مکان آرام و ساکتی پیدا کنید و در حالتی که راحت هستید دراز بکشید، بنشینید یا حتی به صورت ایستاده هم می‌توانید باشید بروید، حالت مانترا یا سکوت در یوگا را یاد بگیرید، دست‌های خود را آزاد و راها قرار دهید و اگر در حالت نشسته یا ایستاده هستید کمر خود را صاف کنید. ذهن خود را از هرگونه استرس و فکر دور کنید و دقت داشته باشید که نخوابید، کلماتی مانند صلح، آرامش و راحتی را مدام با خود تکرا کنید. به دقت نفس بکشید و آرام بازدم خود را بیرون دهید. برای این که نتیجه بسیار خوبی بگیرید، روزانه ۲۰ دقیقه این کار را انجام دهید تا نتایج این تغییر عادت روزانه را در زندگی خود به وضوح ببینید.
اگر ذهن شما آشفته شد سعی کنید با تنفس عمیق و بیرون دادن بازدم ذهن خود را جمع کنید و به حالت مانترای قبلی بازگردید. در صورتی که ذهنتان آشفته است و نمی‌توانید افکار خود را ساکت کنید، یک نسخه از یوگای ذهنی را دانلود کرده و به کمک هدفون گوش دهید و سعی کنید آرام باشید.

۴- قدرت تشکر و لبخند را دست کم نگیرید!

۴. قدرت تشکر و لبخند را دست کم نگیرید!شاید عنوان این مورد از تغییر عادت روزانه برای افزایش کاربری و بازده برایتان بسیار روتین باشد و همه جا آن را دیده یا شنیده باشید اما تاثیر لبخند و روی خوش در زندگی انکار ناپذیر است. همیشه و از همه چیز قدردانی کنید و به کارما اعتقاد داشته باشید. همیشه با خود تکرار کنید « کائنات امروز برای من هستند و شادی ازان من است» با تکرار این جمله در ابتدای صحب و همان لحظه که از خواب بیدار می‌شوید نیروی مثبت خوبی را در خود احساس خواهید کرد. البته باید به چیزی که می‌گویید اعتقاد داشته باشید و به قانون بازگشت نیروهای مثبت ایمان بیاورید.

قدردانی کردن و لبخند زدن پاسخ خوبی به کائنات و قدردانی از آن‌ها است. تاثیر دعا و تشکر انکار ناپذیر است. می‌توانید شب‌ها ده دقیقه قبل از خواب به تشکر و قدردانی از همه چیزهایی که دارید بپردازید و سه مورد از اتفاقات خوبی که در طول روز برایتان رخ داده است را نام ببرید تا با انرژی خوب و مثبت به خواب بروید.

زمانی که شما احساس خوبی داشته باشید و به هر چیز با دید مثبت نگاه کنید از چیزهای کوچک زندگی هم لذت خواهید برد و حتی ناهار خوردن ساده هم برای شما مانند به دنیا آمدن کودک لذت بخش خواهد بود. اساس شادی، احساس رضایت و تلاش برای بهتر شدن است پس تلاش خود را کنید و مابقی نتیجه را به کائنات بسپارید در صورتی که تلاش و خواست شما از صمیم قلب باشد مطمئنا نتیجه خواهید گرفت.

اما تاثیر نام بردن سه چیز مثبت در زندگی برای تغییر عادت روزانه نیز انکار ناپذیر است. مطالعاتی که در این زمینه انجام شده نشان می‌دهد افرادی که حتی برای مدت زمان یک هفته هر شب ده دقیقه قبل از خواب از سه چیز مثبت روزی که داشته‌اند حرف بزنند و برای آن‌ها از خدا تشکر کنند، کمتر از سایرین در معرض افسردگی قرار دارند و در ماه بازده و کارآیی بیشتری خواهند داشت.

حتی اگر می‌خواهید تاثیر بیشتری از انرژی مثبت در زندگی خود داشته باشید می‌توانید سه چیز مثبت و خنده داری که در روز برایتان اتفاق افتاده است را در دفترچه زیبا و خصوصی بنویسید و با یادآوری این اتفاقات در پایان شب و تشکر از خدا و کائنات برای چنین اتفاقی خواهید دید در مدت زمان یک ماه و حتی کمتر چقدر انرژی بالاتر و احساس خوبی خواهید داشت. به عنوان یک اصل همیشه حتی اگر می‌خواهید بخندید، از ته دل و کودکانه با شادی بسیار زیاد بخندید و لبخند به لب داشته باشید. هیچ آرایش و زیبایی نمی‌تواند با چشمانی گرم و لبخندی مهربان رقابت کند.

۵- همه نمایشگرها را ۳۰ دقیقه قبل از خواب خاموش کنید!

۵. همه نمایشگرها را ۳۰ دقیقه قبل از خواب خاموش کنید!یک خواب راحت و کامل در شب کلید آغاز صبحی شاد و پرانرژی است. خواب کامل و مفید در طول شبانه روز باعث افزایش سلامت، کاهش افسردگی و استرس و افزایش میزان انرژی و کارآمدی خواهد شد. اما با وجود این دنیای پر از تکنولوژی و تلفن‌های همراه در کنار شبکه‌های اجتماعی شاید داشتن یک خواب راحت و کامل کمی مشکل باشد. اگر به خوردن کافئین، غذاهای فست فودی و اتسعامل دخانیات هم عادت دارید پس باید بگوییم که برای خواب راحت احتمالا دچار مشکل هستید.

خوردن نوشیدنی‌های دارای کافئین و غذاهای فست فود، چرب و سنگین در ساعات پایانی شب باعث بی خوابی و از بین رفتن تعادل خواب در شما می‌شود. گاهی افراد عادت دارند که تا ساعات پایانی شب با تلفن همراه خود سرگرم باشند یا در تبلت کتاب بخوانند، اما این روش بسیار بدی است که تا چند لحظه قبل از خواب به یک صفحه نمایشگر خیره باشید یا حتی گوشی و تبلت به دست بخواب بروید.

تحقیقات انجام شده در این زمینه ثابت کرده است، امواجی که از تبلت و تلفن‌های همراه و هر صفحه نمایشگری ساطع می‌شود تاثیر بسیار بدی بر میزان ترشح هورمون ملاتونین که تنظیم کننده خواب است دارد. شاید برایتان سوال پیش بیاید که تلوزیون و کامپیوترهای شخصی هم همین مشکل را دارند، اما به دلیل فاصله‌ای که این نمایشگرها از شما دارند، امواج آبی ساطع شده از صفحه نمایشگرشان شما را زیاد در معرض خطر قرار نمی‌دهد. ولی فاصله کم تبلت و تلفن همراه با صورت شما باعث می‌شود که مغز به صورت ظاهری دچار فریب شده و تصور کند صبح است و هورمون ملاتونین ترشح نشود، بنابراین دچار بی‌خوابی، استرس و فشار عصبی خواهید شد و در نهایت صبح بسیار خسته و کسل بیدار می‌شوید.

۵. همه نمایشگرها را ۳۰ دقیقه قبل از خواب خاموش کنید!در تحقیقات کوچک انجام شده روی افرادی که قبل از خواب کتاب الکترونیکی را از طریق تبلت یا تلفن همراه خود می‌خوانند، مشخص شد این افراد خیلی دیرتر به خواب رفته و اغلب خوابی سبک و کوتاه دارند و زمانی که بعد از هشت ساعت از خواب بیدار می‌شوند اغلب بسیار خسته و کسل هستند. در عوض افرادی که قبل از خواب از کتاب‌های عادی و پرینت شده برای مطالعه استفاده می‌کنند، خوابی کامل و آرام دارند و هورمون ملاتونین به درستی در بدنشان ترشح می‌شود. جالب است بدانید افرادی که دچار بدخوابی یا بی خوابی هستند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه و سرطان کولون (روده بزرگ) هستند. این موارد به خصوص در افرادی بیشتر شایع است که در شیفت شب کار می‌کنند و اصلا خواب مناسبی ندارند.

به عنوان یک قادع کلی برای تغییر عادت روزانه و روی آوردن به زندگی سالم باید همه نمایشگرهای الکتورنیک را نیم ساعت قبل از رفتن به رختخواب خاموش کنید. علاوه بر این برای تنظیم ترشح هورمون ملاتونین از نوشیدن قهوه از ساعت شش بعدازظهر به بعد خودداری کنید و هرگز در ساعات پایانی شب از غذاهای سنگین، چرب و فست فودها استفاده نکنید. به چشم‌هایتان استراحت دهید و کمی ذهن خود را قبل از خواب آرام کنید و به جای خواند کتاب‌های الکترونیک از کتاب‌های معمولی استفاده کنید و از بوی خوش کاغذهای کتاب لذت ببرید.

کلام آخر برای تغییر عادت روزانه

کلام آخر از تغییر عادت روزانهباهم ۵ مورد از بهترین موارد برای تغییر عادت روزانه و افزایش کاربری و بازده را خواندیم. گنجاندن عادات جدید در زندگی روزمره راهی بسیار مناسب برای شروع یک سال جدید با انرژی هرچه بیشتر است. تاثیر تشکر و لبخند را فراموش نکنید و همیشه با ورزش کردن سعی کنید بدن خود را در وضعیت سلامتی مناسبی نگه دارید. در خانه و پیش از رفتن به سرکار تمرینات ساده یوگا انجام دهید و حدود ده دقیقه در هوای آزاد نفس بکشید. تاثیر تغییر عادت روزانه از حال بد به حال خوب را به وضوح خواهید دید. در این ماه‌های پایانی سال بهترین زمان برای شروع عادات جدید و ادامه Hن در سال پیش رو است.

منبع: howstuffworks

مطالب مرتبط

بهترین بازی های PS4 در سال ۲۰۲۰ (بخش اول)

محمد آقاپور

بهترین بازی های ایکس باکس وان ۲۰۲۰

محمد آقاپور

با بهترین فیلم های ترسناک ۲۰۲۰ آشنا شوید

محمد آقاپور

رادیکال های آزاد چگونه بر بدن ما اثر می گذارند؟

محمد آقاپور

چگونه لپ تاپ را به تلویزیون وصل کنیم؟

محمد آقاپور

چه رازی پشت عدد ۶۶۶ نهفته است؟

محمد آقاپور

۳ دیدگاه

5 راهکار برای اینکه سال جدید پولدارتر باشیم - روکیدا جمعه , ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۰ at ۱۰:۲۰

[…] اول هر ماه و با دریافت حقوق پول داشتید وقت آن شده که به تغییر سبک زندگی خود فکر کرده و راه‌های بهبود وضعیت مالی و کنترل درآمد […]

پاسخ
در یک ماه چقدر می‌توانیم کاهش وزن داشته باشیم؟ - روکیدا دوشنبه , ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۹ at ۱۱:۲۹

[…] باید حدود ۱۵ ساعت ورزش با شدت متوسط انجام داد. یعنی اگر روزانه یک ساعت ورزش کنید، احتمالاً می‌توانید در آخر ماه حدود ۱ کیلوگرم چربی […]

پاسخ
آیا عدم کاهش وزن با ورزش تقصیر ژنتیک مان است؟ - روکیدا جمعه , ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۷ at ۱۴:۱۷

[…] کاهش وزن واقعاً مهم است. اگر هر روز باشگاه می‌روید و ورزش می‌کنید ولی واقعاً به اثر گذاری آن شک دارید، احتمالاً […]

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟