دانش و فناوری نجوم، هوا و فضا

ناسا محل فرود مریخ نورد بعدی خود را مشخص کرد

پس از سال‌ها بررسی، ناسا بالاخره محل فرود مریخ نورد بعدی خود را که قرار است در سال ۲۰۲۰ بر روی این سیاره فرود بیاید، مشخص کرد.

این محل با نام دهانه جِزِرو شناخته می‌شود و این باور وجود دارد که در گذشته‌های بسیار دور، آب به داخل این دهانه جریان داشته است اما در نهایت این آب‌ها خشک شده اند. در نتیجه، دانشمندان اعتقاد دارند این احتمال وجود دارد که در طی حداقل یکی از این دوره‌های زمانی که آب در این دهانه جریان داشته، حیات میکروبی نیز در این محل وجود داشته باشد. این موضوع امکان پیدا کردن یافته‌های جدید و بسیار جالبی را در میان رسوبات کف دریاچه‌ای جزرو فراهم می‌کند.

توماس زوربوچن، نایب رئیس بخش ماموریت‌های علمی ناسا در نوشته‌ای که در سایت ناسا منتشر شده می‌گوید:”محل فرود در نظر گرفته شده در دهانه جزرو از نظر زمین شناسی، سطحی بسیار غنی است و دارای ساختار‌هایی است که به ۳/۶ میلیارد سال قبل باز می‌گردند و ممکن است بتوانند سوالات مهمی را در زمینه تکامل سیاره‌ای و اختر زیست شناسی پاسخ دهند. برداشت نمونه از این منطقه منحصر به فرد انقلابی در نحوه نگرش ما نسبت به مریخ و توانایی این سیاره در پشتیبانی از حیات به وجود خواهد آورد.”

همان طور که نام آن، یعنی “مریخ ۲۰۲۰” نشان می‌دهد، سفر این مریخ نورد به سیاره سرخ دو سال دیگر آغاز خواهد شد. با فرض این که این مریخ نورد به سلامت بر روی دهانه ۴۵ کیلومتری جزرو فرود بیاید، بیشتر وقت خود صرف ارزیابی‌های زمین شناسی از محل‌های نزدیک به نقطه فرود خود خواهد کرد. همچنین این مریخ نورد شرایط محیطی سخت مریخ را از نظر قابل سکون بودن برای انسان مورد بررسی قرار خواهد داد.

دهانه جزرو

برای انتخاب محل فرود، ناسا ۳۰ محل فرود احتمالی را مورد بررسی قرار داد اما در نهایت دهانه جزرو انتخاب شد. یکی از دلایل این انتخاب این بود که دانشمندان می‌خواستند مطمئن شوند مریخ نورد در جایی فرود بیاید که بتواند بدون مواجه شدن با سطح پر فراز و نشیب مریخ، از جایی به جای دیگر برود. همچنین این دهانه به آن‌ها اجازه می‌داد تا به تمامی اهداف این ماموریت نیز برسند.

مریخ نوردهای کنجکاوی و اینسایت

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، مریخ ۲۰۲۰ اولین مریخ نوردی است که از زمان فرود مریخ نورد کنجکاوی در سال ۲۰۱۲، بر روی سطح سیاره سرخ فرود آمده است. کنجکاوی تاکنون توانسته بر مشکلات گاه و بی گاه غلبه کرده و کار خود را بر روی مریخ ادامه دهد. این مریخ نورد همچنان در حال بررسی سطح مریخ و ارسال داده‌ها به زمین برای تجزیه و تحلیل است. در اوایل سال ۲۰۱۸، این مریخ نورد توانست متان و سایر ترکیبات آلی را بر روی مریخ کشف کند. این ترکیبات آلی سنگ بنای وجود حیات بر روی این سیاره هستند. این اولین بار بود که دانشمندان شواهد قابل اطمینانی از وجود ترکیبات آلی بر روی مریخ به دست آوردند.

در خبر دیگری مرتبط با مریخ، سطح نشین رباتیک اینسایت که در تاریخ ۲۶ نوامبر از زمین به سمت مریخ پرتاب شد با موفقیت بر روی سطح مریخ فرود آمده است. اینسایت اولین کاوشگر فضایی رباتیکی است که قرار است درون مریخ، یعنی پوسته، گوشته و هسته آن را به صورت مفصل مورد بررسی قرار دهد.

مطالب مرتبط

ابر سیاهچاله غول آسا این ستاره را با سرعت 6 میلیون کیلومتر بر ساعت پرتاب کرد

عباس رهامی

یکی از مهندسین ناسا ادعا می‌کند که “هلیکال انجین” می‌تواند به ۹۹% سرعت نور برسد

نوید بیک زاده

ایلان ماسک با کمک کشتی ستاره‌ای بر روی مریخ شهرسازی می کند

عباس رهامی

چرا نیل آرمسترانگ برای اولین فرود انسان بر روی ماه انتخاب شد؟

عباس رهامی

شبکه عصبی مسئله سه جسم نیوتون را سریع‌تر از هر نرم افزاری حل می‌کند

عباس رهامی

ناسا رسماً برنامه فضایی بین ستاره‌ای را آغاز کرد

عباس رهامی

کشف سیاه چاله جدید پنهان به کمک روش جدید

عباس رهامی

چرا انسان احتمالاً تنها حیات هوشمند در جهان است؟

عباس رهامی

تلسکوپ جیمز وب ناسا با محافظ خورشیدی به بزرگی زمین تنیس

عباس رهامی

بهترین سریال‌های علمی-تخیلی بر اساس کتاب‌های مشهور (بخش اول)

عباس رهامی

این لکه فضایی حیرت انگیز حاصل مرگ ستاره در اثر سوپرنوا است

عباس رهامی

گوشت پرینت سه بعدی غذای لذیذ فضایی برای فضانوردان آینده

عباس رهامی

اینترنت ماهواره‌ای اسپیس ایکس با کمک 30 هزار استارلینک جدید

عباس رهامی

بیل ای (Bill-E) ربات کرمی MIT که سازه خلق می‌کند

عباس رهامی

ناسا در مسیر ساخت اولین هواپیمای الکتریکی تاریخ

عباس رهامی

اولین ماه نورد و کاوشگر انگلیسی سال 2021 پرتاب می‌شود

عباس رهامی

سیاره زحل با 20 ماه جدید ملکه قمرهای منظومه شمسی شد

عباس رهامی

جایزه نوبل فیزیک 2019 به ستاره شناسان رسید

عباس رهامی

۱ دیدگاه

سفر به ماه با فضاپیمای مسافربری ناسا! - روکیدا چهارشنبه , 8 می 2019 at 11:30

[…] ناسا برنامه ریزی کرده است که تا سال ۲۰۲۴ خودش را به سطح ماه برساند. در همین جهت ناسا از صنایع مختلف درخواست همکاری کرده تا طرحی جدید برای فضاپیمای مسافربری‌اش ارائه کنند و نهایتاً تا سال ۲۰۲۴ این طرح جدید سفر به ماه عملیاتی شود. […]

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟