کمبود چیپ در 2021 گریبان‌گیر تویوتا هم شد

توسط بردیا
خط تولید شرکت تویوتا ـ کبود چیپ

کاهش تولید ۴۰ درصدی در ماه آینده

شرکت تویوتا به طریقی توانسته تا کنون از توقف تولید و یا کاهش آن جلوگیری کند اما این مدیریت خوب یا به تعبیری دیگر خوش شانسی، به پایان خود رسیده است. به نظر می‌رسد که این مشکل جهانی، ابر شرکت خودرو سازی را مثل دیگر رقبایش تحت تاثیر گذاشته است. بنا بر اعلام رسمی سایت تویوتا، این شرکت در ماه آینده ۴۰ درصد از تولیدات خود در ایلات متحده، کانادا، مکزیک و دیگر نقاط جهان را کاهش خواهد داد.

خط تولید شرکت تویوتا

خط تولید شرکت تویوتا

این شرکت می‌گوید که با این تعدیل، در ماه سپتامبر در سطح جهانی حدود ۳۶۰.۰۰۰ دستگاه خودرو کمتر تولید خواهد کرد و این در حالی‌ است که تویوتا‌ی آمریکای شمالی می‌گوید که با این کاهش ظرفیت تولید، تنها این شعبه بین ۶۰.۰۰۰ تا ۹۰.۰۰۰ دستگاه کمتر خروجی خواهد داشت. این مشکل بزرگی برای بازار و این تولید کننده خواهد بود هرچند که این کاهش ظرفیت، شامل همه‌ی مدل‌ها نخواهد شد. تویوتا قصد دارد بر طبق برنامه‌های قبلی خود پیک‌آپ‌ها و همچنین در کارخانه‌ی تگزاس، تاکوما را با تمام توان تولید کند. همچنین برای آماده سازی جهت تولید نسل بعدی توندرا نیز عمل خواهد کرد.

نسل جدید تویوتا توندرا

نسل جدید تویوتا توندرا

بحران جهانی کمبود چیپ

این اولین تعدیل بزرگ این شرکت پس از شروع بحران کمبود چیپ در اوایل امسال است که شرکت‌های دیگر را تحت تاثیر خود قرار داد. تویوتا به تازگی برنامه‌ی تولید خود را در اختیار رسانه‌ها قرار داده است که بر طبق آن برخی از شرکت‌ها تنها در چند روز انتها‌ی سپتامبر فعالیت خواهند کرد و این در حالی است که برخی کارخانه‌ها مثل خط تولید تویوتا سنتری، به کلی در سپتامبر متوقف خواهد شد. این تعدیل شامل توقف تولید لندکروز ۳۰۰ از سوم تا ۲۰ سپتامبر نیز می‌شود.

خط تولید شرکت تویوتا

خط تولید شرکت تویوتا

از آنجا که تمامی خودروساز‌ها از یک رشته چیپ‌های مشابه استفاده می‌کنند، این بحران جهانی ادامه خواهد داشت. نه تنها تویوتا، این بحران همه‌ی شرکت‌ها را تحت تاثیر خود گذاشته است. برای مثال، همان‌طور که شاهد هستیم، شرکت فولکس واگن، خودروی فاکس خود را در برزیل بدون نمایشگر مرکزی به فروش می‌رساند. هنوز هیچ پیش‌بینی‌ای از زمان اتمام این بحران نمی‌توان کرد و تنها می‌توان گفت که به این زودی‌ها نخواهد بود.

باید صبر کرد و دید که ادامه‌ی این روند و کاهش تولید و در پی آن افزایش تقاضا، چه تاثیری بر روی قیمت‌ها خواهد داشت …

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید