نگاهی به خودروی برقی هوندا اینسایت ۲۰۱۹ رقیب تویوتا پریوس

هوندا این بار برای به دست آوردن شانس سوم وارد میدان شده است (اصطلاح تا سه نشه بازی نشه). این شرکت از آغاز کارش، اینسایت خود را برای سومین بار در طرح‌ها و سبک‌های مختلف بدنه روانه بازار کرده است. البته باید به خاطر داشت که هوندا اولین تولید کننده آمریکایی است که در هنگام ارائه اولین اینسایت خود در سال ۱۹۹۹، سعی در به کار گرفتن سوخت دوگانه گاز-الکتریسیته داشته است. با این حال در آن زمان، شهروندان آمریکایی با انتخاب تویوتا پریوس باعث شکست آن شدند.

نگاهی به هوندا اینسایت 2019
نگاهی به هوندا اینسایت ۲۰۱۹

با این وجود، همه چیز درباره سال ۲۰۱۹ متفاوت است. نسل سوم اینسایت اکنون دیگر فقط یک سدان نیست بلکه از ظاهر خوبی هم برخوردار است. زمان آن رسیده که در رقابت خودروهای دارای سوخت‌های چندگانه پای پیشکسوتان دوباره به میدان باز شود.

نگاهی به خودروی برقی هوندا اینسایت 2019

ظاهر خارجی خودروی اینسایت ۲۰۱۹

ظاهر بیرونی در نظر گرفته شده برای اینسایت ۲۰۱۹ چشمگیر است. اما طرح داخلی آن است که گوی سبقت را از رقیب خود یعنی پریوس ربوده است. اگرچه اینسایت ۱.۵ اینچ از سیویک بزرگ‌تر است، فاصله محور جلو و عقب اتومبیل به همان اندازه سیویک است. این اندازه برای فضای داخلی ماشین مفید است. برخلاف بسیاری از وسایل نقلیه مجهز به باتری، باتری اینسایت به طور فشرده در پنل کف پنهان شده است. در عین حال در مقایسه با سدان سیویک هیچ فضایی از صندوق عقب و صندلی‌های پشت قربانی جایگیری باتری نشده است.

نگاهی به هوندا اینسایت 2019
نگاهی به هوندا اینسایت ۲۰۱۹

نتیجه اینکه حجم صندوق عقب آن ۱۵.۱ فوت مربع بوده و صندلی‌های عقب تاشو ۶۰/۴۰ آن روی سطح بالاتری قرار گرفته تا صندوق بتواند کالاهای بزرگ‌تری را در خود جای دهد. با اینکه هوندا ارگونومیک و کاربردی است، هدف آن تنها چیزی بیش از کاربردی بودن صرف است. کیفیت مواد به کار رفته همچون آکورد در آن بسیار بالا است، از مواد خوش لمس(soft-touch) در سرتاسر خودرو استفاده شده است. جنس مواد داخل بدنه چرم است و در اطراف سیستم لمسی ابزاری دقیق تعبیه شده است.

نگاهی به هوندا اینسایت 2019
نگاهی به هوندا اینسایت ۲۰۱۹

رانندگی با هوندا اینسایت

این خودرو در هنگام رانندگی عالی است. فرمان الکتریکی آن سبک و کارامد است، سیستم تعلیق اینسایت نیز به همان خوبی است. نمی‌توان گفت یک خودروی “اسپرت” است اما با وجود سیستم تعلیق چابکش به نرمی از پیچ‌ها می‌گذرد و این مشخصه باعث لذتبخش بودن رانندگی با اینسایت می‌شود. به اندازه پریوس راحت نیست، اما کار با آن نرم و سبک است.

نگاهی به هوندا اینسایت 2019
نگاهی به هوندا اینسایت ۲۰۱۹

رانندگی با اینسایت، با وجود توازن خوبی که از تسلط، راحتی و قابلیت در آن می‌بینیم مانند هر ماشین دیگری که به خوبی مهندسی شده دلنشین است. هیچ چیز عجیبی در آن وجود ندارد شاید یک ماشین دو گانه را باید اینطور در نظر گرفت. محور چند میله‌ای تعلیق پشت خودرو و سیستم تعلیق جلوی مک فرسون باعث می‎شود رانندگی در جاده‌های ناهموار سرنشینان را آزار ندهد و حتی لرزش کمی را احساس کنند. در نتیجه رانندگی در این خودرو عاری از سروصدای اضافی و لرزش‌های ناگهانی خواهد بود.

نگاهی به هوندا اینسایت 2019
نگاهی به هوندا اینسایت ۲۰۱۹

عملکرد موتور و انتقال نیرو هوندا اینسایت

برخلاف برخی از رقبا، هوندا اینسایت با یک موتور احتراق کوچک‌تر کار می‌کند – تنها یک و نیم لیتر حجم موتور است و میزان تقریبا ناچیز ۱۰۷ اسب بخار تولید می‌کند و ۹۹ پوند-پا گشتاور از مهندسی چرخه اتکینسون آن به دست می‌آید. اما با یک سیستم دو موتوره جفت شده است.

نگاهی به هوندا اینسایت 2019
نگاهی به هوندا اینسایت ۲۰۱۹

کشش الکتریکی اولیه موتور تولید کننده ۱۲۹ اسب بخار است و به طور مستقیم ۱۹۷ پوند گشتاور را به محور دیفرانسیل جلو مرتبط می‌کند. این در حالی است که موتور الکتریکی دوم در جایگاه استارتر و ژنراتور موتور نقش ایفا می‌کند.

قدرت کل سیستم ۱۵۱ اسب بخار است. میزان مصرف طبق EPA، پنجاه و پنج مگاپاسکال برای شهر و ۴۹ مگاپاسکال برای بزرگراه ارزیابی شده است.

نگاهی به هوندا اینسایت 2019
نگاهی به هوندا اینسایت ۲۰۱۹

تجهیزات و ایمنی خودرو هوندا اینسایت

سه مدل برای تزئینات داخلی اینسایت ۲۰۱۹ پیشنهاد شده است LX، EX و Touring. حتی در مدل پایه‌ی EX با وجود اقلامی مانند کنترل آب و هوا، کنترل گشت انطباقی و یک سیستم صوتی ۶ بلندگو، حالت استاندارد وجود دارد. وجود مشخصات و ویژگی‌هایی چون Android Auto، Apple CarPlay، یک صفحه لمسی ۸ اینچی، کنترل آب و هوای دوگانه، پورت‌های دوگانه USB و حتی گرم‌کننده و تنظیم برقی صندلی راننده در ۸ جهت و صندلی مسافر جلو در ۴ جهت نیز موجود است.

نگاهی به هوندا اینسایت 2019
نگاهی به هوندا اینسایت ۲۰۱۹

از لحاظ ایمنی مدل LX دارای قابلیت تشخیص علائم رانندگی، دستیار نگهداری بین خطوط، چراغ‌های جلویی اتوماتیک با دامنه زیاد، دوربین عقب، هشدار برخورد در جلو، هشدار انحراف از عقب و هشدار خروج از جاده است. آژانس‌های امنیتی هنوز اینسایت را ارزیابی نکرده‌اند اما انتظار می‌رود نمره بالایی بیاورد.

نگاهی به هوندا اینسایت 2019
نگاهی به هوندا اینسایت ۲۰۱۹

جمع بندی

هوندا اینسایت در نوع خود اولین بود اما اصرار آن بر متفاوت بودن به ضررش تمام شد. با این حال، با رسیدن نسل سوم این خودرو، هوندا بار دیگر به جلو گام برداشت تا از رقیب قدرتمند خود پریوس که یک بار از آن شکست خورده بود سبقت بگیرد. اینسایت برای افرادی مناسب است که معمولا پریوس می‌خرند اما می‌خواهند ماشینشان ظاهری زیبا و دلچسب داشته باشد.

منبع:  ۲۰۱۹ Honda Insight Review

1 نظر
  1. […] ماه پیش شرکت تویوتا از خودروهای جدید تویوتا کمری تی آر دی ( Toyata Camry TRD) و […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.