چطور فیلم را ویرایش کنیم؟ 10 راز دوستان حرفه ای

توسط امیرحسین حیدرزاده

ویرایش آخرین مرحله از ساخت فیلم به حساب می‌آید: آخرین خداحافظی تیم سازنده با فرزند خود. اگر شما به تنهایی یک فیلم بسازید، ویرایش می‌تواند یک فرآیند بسیار زمان‌بر باشد.

بازی ویرایش فیلم برای شما تازگی دارد؟ احتمالا دچار آشفتگی می‌شوید. میلیون‌ها ویدئو کوتاه رو به روی شما قرار می‌گیرد که باید آن‌ها را مرتب کنید.

بهترین همراه شما در کارهای سخت، در این ماجرا هم شما را تنها نمی‌گذارد. روکیدا اینجاست تا راز و رمز ماجرا را برای شما بگوید.

1. یک فهرست راهنما بسازید

چطور فیلم را ویرایش کنیم؟ 10 راز دوستان حرفه ای

رها کرده تمام آنچه هست و نیست روی میز، آسان‌ترین کار ممکن است اما از انجام آن دوری کنید. این که فکر کنیم از میان کلیپ‌های آشفته معجزه قرن ساخته‌ می‌شود، درست نیست.

برای شروع هر پروژه باید فهرست مناسب را ایجاد کنید. در قدم اول یک پوشه بسازید. در داخل آن چندین پوشه دیگر با نام‌های موسیقی، صدا، تصاویر، گرافیک و دیگر موارد، ایجاد کنید.

تمام موارد را به پوشه خود منتقل کنید. پیشنهاد می‌کنیم نام هر فایل را بر اساس محتوای آن تغییر دهید. به توضیحات بیش‌تر نیاز است؟ از برچسب‌ها کمک بگیرید.

خود فایل پروژه را بدون نیاز به ایجاد فایل، می‌توانید در جای مناسب قرار دهید. تفاوتی ندارد که فایل پروژه شما در نرم افزار آی‌مووی یا پریمایر ساخته شده باشد.

سازماندهی پروژه باعث می‌شود تا تمام موارد در دسترس قرار بگیرد. در دسترس بودن برابر با بهره وری بیش‌تر و سرعت بالاتر است.

2. عدد دو جادو می‌کند

hdd hard disk drive

حافظه ذخیره سازی و کارت‌های حافظه عمر طولانی دارند. از طرفی در زمانی که انتظار آن را ندارید، ممکن است با مشکل رو به رو شود.

قبل از کار ایمنی را رعایت کنید. یک کپی از فهرست پروژه خود را در جای دیگر داشته باشید. ذخیره سازی در فضای ابری عالی است اما سرعت بارگذاری و دریافت از آن شما را محدود می‌کند.

بهترین پیشنهاد برای شما پشتیبانی از پروژه روی یک حافظه جانبی است. این حافظه جانبی می‌تواند بایگانی شما باشد. رایانه را برای پروژه امروز خلوت کرده و خاطرات را در امنیت نگه دارید.

3. سلاح خود را عاقلانه انتخاب کنید

در زمان ویرایش ویدئو تمام ماجرا در مورد کنترل است. شما به کدام نرم افزار نیاز دارید؟ سوال بهتر: شما برای چه کاری به نرم افزار ویرایش ویدئو نیاز دارید؟

اگر به چسباندن چند ویدئو کنار هم فکر می‌کنید، نرم افزار ویرایش ویدئو یوتوب یا ویندوز ویدئو میکر کافی به نظر می‌رسد. از طرفی دوستان حرفه‌ای نیز، کاربر روکیدا هستند.

editing software on mac

آن‌ها می‌خواهند ویدئو را درست مانند تصاویر در فتوشاپ لایه بندی کنند. این کار به لطف نرم افزار ادوبی پریمایر ممکن می‌شود.

برای یادگیری این برنامه‌ها یک منحنی یادگیری وجود دارد. گاهی اوقات باید از دوستان کاربردی شروع کنید. مانند: فاینال کات پرو X، پریمایر المنتز یا وگاس پرو.

4. حاشیه کار را کم کنید

assorted scissors

یکی از بخش‌های مهم در ویرایش ویدئو “تریمینگ” نام دارد. معنی آن به زبان فارسی برابر با پیرایش است. زمانی که فیلم خود را به چند قسمت جداگانه تقسیم می‌کنید، ابتدا و انتهای آن را کوتاه می‌کنیم.

این کار قسمت‌های بی فایده فیلم را برش می‌دهد. همان قسمت‌هایی که اتفاق مهمی در آن وجود ندارد.

5. از پرش دوری کنید

person filming video

این کار را با اصطلاح جامپ کات (JumpCuts) می‌شناسیم. فیلم برداری از مصاحبه‌هایی که طرفین از “اِم” و “اوه” یا هر لفظ ادامه دار دیگری استفاده می‌کنند، کمی مشکل ساز است.

اگر شما این الفاظ را حذف کنید، جریان فیلم نا مناسب به نظر می‌رسد. در این میان وارد دنیای حرفه‌ای ویرایش فیلم می‌شویم. یک ویرایشگر حرفه‌ای، فیلم را لایه بندی می‌کند.

اگر لایه بندی و روند کار به درستی انجام شود، فیلم شما پیوسته خواهد شد. توجه کنید که برای ویرایش به این شکل باید از ادوبی پریمایر یا فاینال کات استفاده کنید.

متاسفانه برنامه آی‌مووی اجازه این کار را نمی‌دهد. باید بدانید که انجام این کار به سادگی که گفتیم نیست. برای انجام کار به درستی باید از دوره‌های آموزشی حرفه‌ای کمک بگیرید.

6. زاویه خود را تغییر دهید

project on editing software

محتوی شما باید برای چشم بیننده جذابیت داشته باشد. اگر یک مصاحبه را ضبط می‌کنید، بین فیلم و صدای آن باید تفاوت‌های قابل توجهی دیده شود.

اگر جذابیت‌های تصویر وجود نداشته باشد، کاربر صفحه ویدئو را باز کرده و در گوشه‌ای رها می‌کند. نباید صدا را کافی بدانیم. می‌توانید زاویه فیلم برداری را تغییر داده و بین دوربین‌ها جا به جا شوید.

از طرفی پیشنهاد می‌کنیم از این برش‌ها کم استفاده کنید. بعد از تمام شدن حرف یا پایان موسیقی برگ برنده خود را روی میز بگذارید.

7. فیلم برداری با کیفیت بالا

camera recording scene

هیچ ترفند یا نکته‌ای به اندازه کیفیت تاثیر گذار نیست. کیفیت پایین فیلم برداری، غیر حرفه‌ای بودن شما را فریاد می‌زند. تاثیر کم بودن تعداد فریم را فراموش نکنید.

بالاترین کیفیت ضبط فیلم ممکن دوربین خود را انتخاب کنید و فیلم ضبط را مستقیم به رایانه انتقال دهید. در زمان ویرایش، کیفیت فیلم کاهش پیدا می‌کند.

متاسفانه نمی‌توانیم جلوی کاهش کیفیت را بگیریم. برای به حداقل رساندن این اتفاق، باید پیوسته ضبط کنید. یعنی هر مقدار که فیلم شما کم‌تر به ویرایش نیاز داشته باشد، کیفیت نیز بیش‌تر خواهد بود.

نکته مهم: برخی از نرم افزارهای ویرایش ویدئو برای جلوگیری از ایجاد مشکل، کیفیت را کاهش می‌دهند. به یاد داشته باشید که برای دریافت خروجی، با کیفیت‌ترین خروجی را از نرم افزار دریافت کنید.

یکی از دوستان ویرایشگر ما گفت: برای کیفیت باید هزینه کرد. رایانه ویرایشگر ویدئو باید سخت افزار قدرتمندی داشته باشد. آنقدر که بتواند خروجی 4K را در لحظه نمایش دهد.

8. رنگ‌ها را فراموش نکنید

rainbow umbrella

مهندسی رنگ‌ها در ویرایش فیلم دو بخش دارد: اصلاح رنگ و درجه بندی آن. نباید آن‌ها را فراموش کنید. مهم نیست که ویرایش فیلم عالی انجام شده باشد، نادیده گرفتن رنگ‌ها کار شما را به باد می‌دهد.

در روند اصلاح رنگ‌ها باید روشنایی، کنتراست و اشباع آن را کنترل کنید. رنگ‌ها در تمام فیلم باید بررسی شوند. سکانس به سکانس فیلم شما شرایط متفاوتی دارد، آن را جداگانه در نظر بگیرید.

این مرحله از ویرایش فیلم برای جذب چشم مخاطب اهمیت بالایی دارد. برای انجام کار قانون وجود ندارد، در هر سکانس باید خلاقیت خود را به چالش بکشید.

نکته: اگر هدف شما ایجاد جلوه‌های خاص نیست، از درجه بندی رنگ‌ها استفاده نکنید. درجه بندی رنگ‌ها شرایط را از حالت طبیعی خارج می‌کند.

9. معجزه میکروفون دوم

sound engineer editing

دوربین شما یک میکروفون با کیفیت به همراه دارد اما کافی نیست. اگر به میکروفون روی دوربین محدود باشید، جهت صدا نیز با جهت تصویر هم راستا باقی می‌ماند.

در نتیجه برای تغییر جهت صدا، به میکروفون دوم نیاز داریم. از طرفی میکروفون روی دوبین تنها برای راه انداختن کار است. استفاده از یک میکروفون خارجی کیفیت صدای فیلم شما را به مقدار قابل توجه افزایش می‌دهد.

به یک مهندس ضبط صدای زنده دسترسی دارید؟ از او بخواهید صدا را جداگانه ضبط کرده و در مرحله ویرایش به فیلم اضافه کند.

نکته: برای انجام این کار به ویرایشگر فیلم غیر خطی نیاز دارید. مانند: ادوبی پریمایر.

در نظر داشته باشید که انجام این کار ساده نیست. تنها یک ویرایشگر حرفه‌ای از پس آن بر می‌آید. اگر یک کاربر مبتدی هستید، میکروفون را مستقیم به دوربین متصل کنید.

10. یک داستان داشته باشید

story book

در زمان ویرایش، یک داستان پیش فرض داشته باشید. اصول داستان را هم فراموش نکنید. داستان از یک جایی شروع می‌شود، ادامه پیدا می‌کند و تمام می‌شود.

یک ویرایشگر خوب، یک قصه گوی خوب است. بدون یک داستان خوب، در نهایت چند فیلم به هم چسبیده داریم. داستان فیلم، روح آن را تشکیل می‌دهد.

داستان ویرایش حرفه‌ای فیلم

اگر تا انتهای این مقاله روکیدا را همراهی کرده باشید، داستان ویرایش را می‌دانید. هر کدام از موارد گفته شده، مسیر را برای شما روشن می‌کند.

باید سر نخ را بگیرید و بروید. امیدواریم در رسیدن به مقصد کمک کرده باشیم. شما چه پیشنهادی برای کاربران روکیدا دارید؟

منبع: makeuseof.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید