۱۰ نشانه از سرطان روده بزرگ که نباید نادیده بگیرید

سرطان روده بزرگ سومین سرطان متداول در جهان است. نشانه‌هایی وجود دارک که می‌تواند مارا از آن آگاه سازد. بهتر است آن‌ها را جدی بگیریم.

سرطان کولورکتال، که به عنوان سرطان روده بزرگ شناخته می‌شود، بر اساس آمار‌های اخیر به سومین سرطان متداول تبدیل شده است.

CANCER-COLON
CANCER-COLON

خیلی از مردم تا پیشرفت سرطان در مراحل پایانی، متوجه آن نمی‌شوند، اما نشانه‌هایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند زودتر از این‌ها متوجه این سرطان شوید. بهتر است هیچ یک از این نشانه‌هارا نادیده نگیرید زیرا ممکن است این نشانه‌ها، نشانه سرطان روده بزرگ باشند.

۱۰- دل پیچه

Cramps
Cramps

دل پیچه یک واکنش عادی و بخش طبیعی از زندگی هر انسانی است. هرچند گاهی اوقات دل پیچه ممکن است چیزی بیشتر از مشکلات شکمی یا درد‌های ناشی از عادت ماهانه در زنان باشد. حال اگر دچار یک دل‌پیچه شدید نیاز نیست که وحشت‌زده شوید اما نشانه‌های سرطان روده بزرگ را جدی بگیرید به طور مثال دل‌پیچه‌ای که بیشتر از زمان عادی به طول انجامد ممکن است یک نشانه از سرطان روده بزرگ باشد.

۹- کاهش وزن قابل توجه

Losing-WEIGHT
Losing-WEIGHT

کاهش غیر منتظره میزان قابل توجهی از وزن در مدت زمانی کوتاه می‌تواند نشانه‌ای از سرطان باشد. بهتر است نگران کاهش وزن ناگهانی و غیرقابل توجیه مقداری از وزن خود مانند، ۵ درصد در طول شش ماه باشید. سرطان به انرژی نیاز دارد، این فقط باعث ایجاد خستگی در شما نخواهد شد بلکه باعث کاهش وزن شما برای تامین آن انرژی می‌شود. در سرطان روده بزرگ، معمولا تومور‌ها روده بزرگ را مسدود می‌کنند که سبب کاهش وزن می‌شود.

۸- خستگی

Fatigue
Fatigue

خستگی چیزی است که برای سالم‌ترین ما‌ها نیز رخ داده‌ است، و چیزی نیست که نگران کننده باشد. اما اگر شما با توجه به این‌که شب‌ها خوب استراحت می‌کنید، دائما خسته هستید بهتر است با پزشک خود درباره‌ ابتلا سرطان مشورت کنید. سرطان از انرژی بدن استفاده می‌کند و می‌تواند باعث کاهش خون شود، دو عاملی که به خستگی ختم می‌شوند.

۷- یبوست‌ طولانی مدت

همه حداقل یک‌بار از یبوست رنج برده‌اند، اما اگر آن بیشتر از یک هفته به طول انجامید باید به پزشک مراجعه کنید. مطالعات بین یبوست و سرطان روده بزرگ ارتباط‌هایی پیدا کرده‌اند بنابراین اگر یبوست شما بیش از دو هفته به طول انجامید بجای مصرف خودسرانه و بیش از حد دارو به پزشک مراجعه فرمایید.

۶- وضعیت نامنظم دفع مدفوع

 Irregular-Bowel
Irregular-Bowel

در بعضی از موارد، وضعیت نامنظم روده شما می‌تواند نشانه‌ای از سرطان باشد. به طور مثال، مدفوع شل و آبکی، اسهال و یا یبوست ممکن است نشانه‌هایی از سرطان روده بزرگ باشند البته اگر توجیه دیگری برای آن‌ها وجود نداشته باشد.

۵- درد زیر شکم

Lower-Abdominal-Pain
Lower-Abdominal-Pain

بهتر است اگر در زیر شکم خود احساس درد یا سوزش می‌کنید به دکتر خود مراجعه کنید. نه تنها این می‌تواند نشانه‌ای از سرطان باشد بلکه ممکن است نشانه‌ای از این باشد که سرطان در سایر اعضا بدن شما نیز پخش شده‌است.

۴- دفع مدفوع به همراه خون

Bowel-BLOOD
Bowel-BLOOD

بسیار مهم است که وقتی در مدفوع خود خون مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید. بسیاری از مردم وقتی با این مشکل مواجه می‌شوند از بیان کردن آن خجالت می‌کشند اما این ممکن است یک نشانه از سرطان روده بزرگ باشد.

۳- احساس دفع مدفوع به صورت مکرر و ناگهانی

Sudden-STOOL
Sudden-STOOL

احساس ناگهانی و یا مکرر نیاز به دفع مدفوع طبیعی نیست و نباید نادیده گرفته شود. همچنین داشتن احساس دفع مدفوع، بدون اینگه قادر باشید مدفوع خود را دفع کنید یکی دیگر از نشانه‌های سرطان روده بزرگ است.

۲- گاز شکم دردناک یا نفخ

Bloating-PAINFUL
Bloating-PAINFUL

نفخ و یا گاز چیزی بسیار عادی است اما نفخ بلندمدت دردناک، طبیعی نیست.  اگر شما دائما از نفخ و گاز شکم دردناک، رنج می‌برید بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید.

۱- کمبود گلبول‌های قرمز خون

What-Is-Anemia
What-Is-Anemia

سرطان روده بزرگ باعث کاهش گلبول‌های قرمز خون می‌شود که به عنوان آنمی یا کم خونی شناخته می‌شود. مراقب نشانه‌هایی مانند رنگ پریدگی پوست، سرگیجه، دست‌ها یا‌ پاهای سرد و ضربان بالای قلب غیر معمول باشید. تومور‌های سرطانی ممکن است دلیل این کم خونی باشند؛ که باید سریعا درمورد آن با پزشک مشورت کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.