گوگل کروم و HTML5 ، بالاترین سطح همکاری !

فناوری HTML5 یکی از بهترین فناوری های سطح وب هست که به وب قابلیت پویایی ، زیبایی و جذابیت فوق العاده ای داده است . موتورهای جستجو همچون گوگل و بینگ صفحاتی با لود فوق العاده سریع طی زمان اندک و همچنین در عین حال کاربر پسند با ماندگاری بالای کاربران در آن صفحات را می خواهند . چرا که یکی از پارامترهای سنجش مقبولیت پیشنهاداتی که موتوزهای جستجو به شما می دهند این هست که شما چند دقیقه و ثانیه در آن صفحاتی که موتورهای جستجو به شما پیشنهادداده اند سپری می نمایید .
اگر موتوزهای جستجو به شما پیشنهادی بدهند و شما پس از کلیک روی آن نتیجه و ورود به آن صفحه از وب سایت ، مدت زمان استانداردی را آنجا سپری نکنید ، موتورهای جستجو متوجه می شوند ممکن است این پیشنهاد سازنده نباشد و در صورت تکرار این رفتار در مقیاس وسیع از تعداد زیادی از کاربران ، موتورهای جستجو به صورت کامل آن نتیجه جستجو را از اولویت های پیشنهادی خودشان حذف می کنند .

از طرف دیگر کاربران در صفحاتی که محتوای سودمند دارند و در عین حال از طراحی جذابی بهرمند هستند ، وقت بیشتری سپری می کنند . این بدان معناست که وب سایت ها می بایست صفحاتی با محتوای سودمند داشته باشند ،  طراحی صفحات وب سایت ها بسیار زیبا و کاربردی باشد و در عین حال بارگذاری وب سایت بسیار سریع و تا حد امکان بدون تاخیر باشد . در این مرحله حساس حتی صدم های ثانیه هم حرف های بسیاری برای گفتن دارند !

گوگل کروم و HTML5 ، بالاترین سطح همکاری !

جمع نمودن هر سه پارامتر فوق در صفحات یک وب سایت به احتمال بالای ۹۰% مستلزم استفاده ار فناوری HTML5 در طراحی صفحات وب سایت می باشد .
در گذشته از فناوری های مبتنی بر فلش (Flash) برای طراحی صفحات وب استفاده می شد اما فلش به دلیل حجم بالاتر ، سرعت بارگذاری کمتر و از همه مهم تر عدم خوانایی برای موتورهای جستجو جهت درک ماهیت و محتوای فایل های فلش ، ظرف ۵ سال گدشته این فناوری رو به زوال بوده و طی ۲ سال اخیر تقریبا در حال منسوخ شدن در عرصه وب هست .

با ادامه محو آرام آرام فلش از عرصه وب ، فناوری HTML5 مرتبا پر ررنگ و پررنگ تر می شود و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد . در این میان مرورگرهای وب نیز متناسب با همین روند در نسخه های جدیدتر ، پشتیبانی خود را ار فلش مرتبا کاهش داده و سعی داشته اند در انتشار هر نسخه مطابقت بیشتری با استاندارد های فناوری روز HTML5 داشته باشند .

گوگل کروم و HTML5 ، بالاترین سطح همکاری !

تا جایی که گوگل به تازگی اعلام نموده در نسخه جدید مرورگر کروم ، بصورت کامل پشتیبانی از فلش را قطع نموده و بالاترین انطباق ممکن با وب سایت های طراحی شده بر مبنای فناوری HTML5 را ارائه داده است . اکنون وب سایت ها و صفحات وب طراحی شده توسط HTML5 بهترین حالت نمایش خود را در مرورگر گوگل کروم خواهند داشت .
گوگل در تازه ترین نسخه مرورگر گوگل کروم ( نسخه ۵۵ گوگل کروم ) عنوان نموده از نمایش همه ترانزیشن ها و افکت های انیمیشنی و حرکتی المان های صفحات وب در  HTML5 بصورت پیشفرض و بی عیب و نقص پشتیبانی می کند .

گوگل اعلام نموده از نسخه ۵۵ مرورگر گوگل کروم کلا بی خیال فلش می شود و همه وب سایت ها را در انطباق کامل با HTML5 نمایش می دهد به جز وب سایت هایی که کاملا از ۰ تا ۱۰۰ بر مبنای فلش طراحی شده اند و چاره ای جز نمایش در حالت فلش برای آن ها نیست و همچنین به جز وب سایت هایی که جزو ۱۰ وب سایت برتر وب شناخته می شوند .

برای سابر وب سایت هایی که خارج از دو حالت استثنای فوق هستند و در آن ها فناوری قدیمی و منسوخ شده فلش بکار رفته است ، در اولین بازدید کاربر از آن وب سایت ها ، گوگل کروم ۵۵ از کاربر می پرسد می خواهید فلش را برای شما در این وب سایت فعال نماییم ؟

به گزارش روکیدا گوگل به تدریج و در هر نسخه فناوری های HTML5 را بیشتر جایگزین فلش می کند و به طور مثال در دو نسخه قبلی مرورگر گوگل کروم ، همه فایل های فلشی که در پس زمینه برخی از وب سایت ها اجرا می شدند را متوقف و بلوکه نمود .

گوگل کروم و HTML5 ، بالاترین سطح همکاری !

همه محققان تاکید دارند ادامه روند جایگزینی فناوری قدیمی فلش با فناوری کاملا مدرن HTML5 ، سبب افزایش سرعت بارگذاری وب سایت ها ، سرعت عمومی وب ، افزایش امنیت وب سایت ها و در نهایت افزاش کارایی و امکانات وب خواهد شد .
نسخه ۵۵ گوگل کروم با آپدیت های قدرتمند در عرصه پشتیبانی همه جانبه از استایل های سی اس اس نیز ارائه شده است . با این پشتیبانی وسیع ، عملیات کادر بندی سطور المان های یا همان  line wrapping با کیفیت بهتری انجام می شود.

از سوی دیگر برای کاربران اندروید نیز نسخه جدید مرورگر گوگل کروم اندروید ، امکانات گسترده تری در رابطه با مدیریت دانلود ها و همچنین امکان مرور آفلاین صفحات وب ، تصاویر و ویدئو ها در اختیار کاربران اندرویدی گوگل کروم قرار می دهد. به زودی تغییر و تحولات مربوط به جایگزینی فناوری قدیمی فلش با فناوری جدید و همه فن حریف HTML5 در مرورگرهای اندروید کروم نیز اجرا خواهند شد و اکنون نسخه ۵۵ گوگل کروم برای ویندوز ، مک و لینوکس برای دانلود ارائه شده .

شما همواره می توانید تازه ترین نسخه مرورگر گوگل کروم را از بخش ویژه کروم در وب سایت گوگل دریافت نمایید.

 

۲ نظرات
  1. حسین می گوید

    این مطلب بسیار عالی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.