باکتری های درون خاک، سلاحی تازه در برابر مقاومت دارویی!

راه حل جدید مشکل مقاومت دارویی

محققان دانشگاه راکفلر در هنگام آنالیز صدها نمونه‌ی خاک؛ خانواده جدیدی از آنتی‌بیوتیک‌ها را کشف کردند. این ترکیبات میتوانند در جنگ مقابل میکروبهای مقاوم به آنتی‌بیوتیک یه ما کمک شایانی کنند.

جست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وجو ‌برای داروها:

خانواده‌یباکتری و  آنتی‌بیوتیک‌های خاکزی تازه‌کشف شده بهترین سلاح ما در قبال درمان ویروسهای مقاوم به آنتی‌بیوتیک هستند.

محققان دانشگاه راکفلر موادی به نام مالاسیدین را در هنگام آنالیزبیش از هزار نمونه از خاک سراسر ایالات متحده، کشف کردند. هنگامی که آنها متوجه نمونه‌های مالاسیدینشدند، جست‌و‌جوی خود را عمیق‌تر کردند.

باکتری های درون خاک، سلاحی تازه در برابر مقاومت دارویی!
باکتری های درون خاک، سلاحی تازه در برابر مقاومت دارویی!

محققان بعد از آلوده کردن موشهای جونده به باکتری MRSA(سویه‌ای از باکتری استافیلوکوکوس اورئوس که تقریبا به همه‌ی آنتی‌بیوتیک‌های درمانی مقاوم است)، آنها را با مالاسیدین درمان کردند و در نهایت بقایای عفونت از زخمهای پوست حیوان کاملا پاک شدند. نتایج پژوهش آنها در مجله نیچر میکروبیولوژی منتشر شده است.

فاز بحرانی

در دسامبر ۲۰۱۶، سازمان ملل خطر مقاومت میکروب‌ها به آنتی‌بیوتیک را به سطح بحرانی افزایش داد و آن را “تهدید اساسی و بلندمدت برای سلامت انسان، محصولات غذایی و توسعه‌ی انسان” نامید.

بر اساس گزارش سازمان جهانی سلامت(WHO)، هیچ گوشه‌ای از دنیا نسبت به این خطر ایمن نیست و اگر ما هرچه زودتر در قبال آن چاره‌ایی نیاندیشیم؛ به زودی خودمان را در یک منطقه آنتی‌بیوتیک‌زده می‌یابیم! که در آن حتی چیزی به سادگی یک زخم کوچک میتواند مرگبار باشد.

سازمان بهداشت جهانی(WHO) برای حل این مشکل، صنایع پزشکی را به ابداع آنتی‌بیوتیک‌های جدیدتر تشویق میکند و در به دنبال آن، پژوهشهای زیادی در آزمایشگاه‌ها صورت گرفته است. در همین رابطه، روش تیم دانشگاه راکفلر در الهام از طبیعت، بسیار منحصر به فرد است.

پژوهشگر اصلی، شان بردی به واشینگتن‌پست گفت:” در هر جایی که در آن قدم میگذارید، بالغ بر ده‌هزار باکتری وجود دارد که بیشتر این باکتری ها را ما تا کنون اصلا ندیده‌ایم! ایده‌ی ما این است که در طبیعت مخازن زیادی از آنتی‌بیوتیک‌ها است که ما هنوز به آنها دست پیدا نکرده‌ایم.”

اکنون تیم او در حال تلاش برای افزایش تاثیر درمان خود هستند تا بتوانند آن را بر روی انسان استفاده کنند. با این حال همانطور که بردی به اخبار بی‌بی‌سی(BBC News) گفته است، این فرآیند نه ساده و نه سریع خواهد بود.

بردی بیان داشت:”این غیر ممکن است که تاریخ وارد شدن مرحله‌ی ابتدایی آنتی‌بیوتیک تازه کشف‌شده مانند مالاسیدین را به بالین مشخص کنیم. مسیر وارد شدن یک آنتی‌بیوتیک جدید بالین، راه دراز و دشواری است.”

با این وجود چه دشوار باشد و چه نباشد، این مسیری است که ارزش پیمودن دارد زیرا تخمین زده می‌شود بالغ بر هفتصدهزار نفر به دلیل باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک جان خود را از دست میدهند و اگر ما چاره‌ای نیندیشیم این عدد میتواند به ده میلیون نفر در سال ۲۰۵۰ برسد!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.