روکیدا
استارتاپ بیوگرافی و مصاحبه مدیریت و موفقیت در کسب و کار کسب و کار اینترنتی

میلیاردر شوید: چطور می‌توانیم به پول برسیم و پولدار شویم؟

میلیاردر شوید: چطور می‌توانیم به پول برسیم و پولدار شویم؟

آزادی مالی.

این عبارت برای شما به چه معناست؟

آیا به معنی نداشتن مسئولیت وام و مقروض نبودن است؟ عدم معامله زمان با پول؟ یا در کل به معنی نگرانی نداشتن درباره امور مالی است؟

آزادی مالی به معنای تمامی موارد بالا و موارد بسیار بیشتر دیگر است. آزادی مالی به شما اختیاراتی می‌دهد. و چیزی با ارزش‌تر از پول برایتان به ارمغان می‌آورد.

زمان.

زمان برای آنکه هر طور دلتان خواست آن را صرف کنید. گذراندن وقت به سرگرمی، ساخت یک کسب‌وکار رویایی یا به هر روشی، بازگرداندن پول به دنیا؛ پول به ما آزادی می‌دهد تا بهترین خود واقعی‌مان باشیم.

آزادی مالی: آموزه‌هایی از کارآفرینان موفق
آزادی مالی: آموزه‌هایی از کارآفرینان موفق

فرصت بسیار خوبی هم برای شما ایجاد می‌کند تا بتوانید استارتاپ خودتان را راه‌اندازی کرده و آن را رشد دهید. مطالعه‌ای که توسط Global Entrepreneurship Monitor انجام شده نشان می‌دهد که ۷۳ درصد کارآفرینان با حدود ۱۵.۰۰۰ دلار پس‌انداز خودشان دست به ریسک زده‌اند.

سرمایه اولیه برای بسیاری از استارتاپ‌های آنلاین هزینه بسیار کمتری نیاز دارد. دست یافتن به درجه‌ای از آزادی مالی برای راه‌اندازی و رشد استارتاپ شما، یک نقطه شروع ایده‌آل محسوب می‌شود.

چطور می‌توان به آزادی مالی رسید؟

این آزادی معمولا با ایجاد جریان درآمد منفعل (غیر فعال) به دست می‌آید. به این ترتیب جریان نقدینه به صورت مرتب به حساب بانکی شما واریز می‌شود بدون اینکه برای دست یافتن به آن کاری تجاری انجام داده باشید. داشتن یک کار روزانه را می‌توان جریان درآمد فعال دانست، زیرا شما برای تبادل جریان نقدینه زمان صرف می‌کنید.

چند مثال و ایده برای داشتن درآمد انفعالی:

آزادی مالی: آموزه‌هایی از کارآفرینان موفق
آزادی مالی: آموزه‌هایی از کارآفرینان موفق

سرمایه گذاری در املاک برای کسب درآمد

سرمایه گذاری در املاک، روش دیگری برای داشتن جریان درآمد انفعالی است. یک مثال آشنا در این زمینه خرید یک ملک برای اجاره دادن آن به مستاجران است. سرمایه گذار معمولا وام مسکن می‌گیرد، ملک را بازسازی کرده و یا به طور مستقیم آن را اجاره می‌دهد. آنچه که پس از تمام هزینه‌های انجام شده برای سرمایه گذار باقی می‌ماند هزینه انفعالی است. این هزینه‌های انجام شده معمولا شامل اقساط وام، مالیات ملک و هزینه‌های مدیریتی (اگر سرمایه گذار خواهان استخدام شرکت مدیریت ملک باشد) می‌باشد.

آزادی مالی: آموزه‌هایی از کارآفرینان موفق
آزادی مالی: آموزه‌هایی از کارآفرینان موفق

بسیاری از سرمایه گذاران املاک، از آزادی مالی کامل برخوردار هستند زیرا درآمد انفعالی خود را از راه املاک کسب می‌کنند. در این روش باید سرمایه کافی برای گرفتن وام را داشته باشید، پس یک بازی طولانی مدت است، چرا که احتمالا شما از درآمد اجاره ملک برای پرداخت وام مسکن نیز استفاده خواهید کرد.

درباره آزادی مالی و درآمد انفعالی واقع بین باشید

با اینکه داشتن آزادی مالی روشی بی‌دردسر برای ایجاد درآمد است، در مراحل آغازین، کار آسانی نخواهد بود.

داشتن هر جریان درآمد انفعالی نیازمند کار زیاد (یک سرمایه گذاری مقدماتی) و رشد دادن و تبدیل آن به چیزی است که باعث درآمدزایی شود. اما قسمت خوب این ماجرا آن است که شما یک بار مراحل دشوار آن را می‌گذرانید و در طولانی مدت از مزایای آن بهره‌مند می‌شوید. و این چیزی است که بهتر از صرف زمان برای داشتن درآمد است.

شاید شما در مرحله‌ی گشتن به دنبال کسب و کاری باشید که درآمدی انفعالی، آزادی مالی و انعطاف برایتان ایجاد کند. در این صورت، سریع‌ترین راه برای دست یافتن به اهدافتان، رشد دادن سرمایه استارتاپ و انجام تحقیقات فراوان است.

آزادی مالی: آموزه‌هایی از کارآفرینان موفق
آزادی مالی: آموزه‌هایی از کارآفرینان موفق

به لطف اینترنت، ما به هزاران ایده برای دست یافتن به درآمد انفعالی دسترسی داریم. شما باید به تحقیق بپردازید و ایده‌ای را پیدا کنید که مناسب شما باشد. و وقتی کاری را شروع کردید، تا زمانی که درآمد بدست آورید در آن مداومت کنید.

وقتی شرایط دشوار می‌شود، رفتن به سراغ یک ایده دیگر برایتان بسیار وسوسه انگیز خواهد بود، اما هیچ چیز ارزشمندی به آسانی به دست نمی‌آید!

درس‌هایی از کارآفرینان موفق

وقتی سخن از موفقیت می‌شود، فلسفه من این است که باید به افراد موفق در زمینه‌ای که شروع به کار در آن کرده‌ایم چشم بدوزیم و دست به مهندسی معکوس بزنیم.

اهداف، آرمان‌ها و رویاهای شما ممکن است توسط شخص دیگری به حقیقت پیوسته باشند. و حتی اگر هیچ کس به هدف خاص شما دست پیدا نکرده باشد، باید در مورد ذهنیت اساسی موفقیت در افراد موفق به کند و کاو بپردازید.

آزادی مالی: آموزه‌هایی از کارآفرینان موفق
آزادی مالی: آموزه‌هایی از کارآفرینان موفق

با گوش دادن، یاد گرفتن و پیاده ساختن توصیه‌های افراد موفق، می‌توانیم خود را در بهترین موقعیت برای دست یافتن به اهدافمان قرار دهیم.

هیچ راز بزرگی برای دست یافتن به آزادی مالی وجود ندارد. این دستاورد نتیجه خودآموزی، ثبات و اجرا است. اگر قبلا شخصی توانسته این راه را طی کند هیچ دلیلی وجود ندارد که شما نتوانید از آن مسیر بگذرید.

پس از همین حالا شروع کنید!

تونی رابینز چه می گوید؟

تونی رابینز (Tony Robbins) یک سخنران، نویسنده و سرمایه گذار بین‌المللی است که به میلیون‌ها انسان کمک کرده تا تغییر مثبتی در زندگی خود ایجاد کنند. رابینز در فضای روانشناسی، رهبری و سازمان‌های تجاری نیز به خوبی شناخته شده است.

او نویسنده پنج کتاب پرفروش بین‌المللی است و بیش از ۵۰ میلیون انسان در سراسر جهان از برنامه‌های آموزشی او استفاده کرده‌اند.

آزادی مالی: آموزه‌هایی از کارآفرینان موفق
آزادی مالی: آموزه‌هایی از کارآفرینان موفق

برخی از نکته‌هایی که او برای داشتن آزادی مالی ارائه داده را در اینجا می‌بینیم:

 • قبل از هر چیز سرمایه گذاری کنید. رابینز وقتی ۱۸ سالش بود سرمایه گذاری در املاک را آغاز کرد. اگر در ابتدای کارتان سرمایه گذاری نکنید بازنده خواهید بود، زیرا اکثر سرمایه گذاران سنتی چندین سال قبل از کسب بازده مثبت، دست به سرمایه گذاری می‌زنند.
 • پول شما را ثروتمند نمی‌کند. حس قدرشناسی از هر مقدار پولی باارزش‌تر است. چگونه؟ این حس باعث می‌شود متوجه شوید منابع کافی و لازم برای تبدیل رویای آزادی مالی خود به واقعیت را در اختیار دارید. این باعث می‌شود نگاه متفاوتی به دنیا داشته باشید، تصمیمات متفاوتی بگیرید و در کل در مسیر دست یافتن به ثروت مطلوب خود قرار می‌گیرید.
 • موضوع درآمد نیست، موضوع حفاظت است. بهره وری مالیاتی کلید آزادی مالی است. با شناخت کارهای سیستم مالیات می‌توانید ROI(بازگشت سرمایه) فوق‌العاده‌ای داشته باشید.
 • مانند افراد خاص سرمایه گذاری کنید نه مثل اکثر افراد. بزرگترین برنده‌ها در سرمایه گذاری افرادی نیستند که همان کار دیگران را انجام می‌دهند. بلکه این افراد با شعار “خرید کم و فروش زیاد” به سراغ سرمایه گذاری در شرکت‌هایی می‌روند که دیگران آن را نمی‌پسندند.

سودآوری

ترکیب روانشناسی با تفکر سخت‌گیرانه و اجرای قدرتمند، شما را در مسیر موفقیت قرار می‌دهد. روانشناسی شامل رویکرد ذهنی محکمی برای مواجهه با موانعی است که شما در کسب و کار خود با آن برخورد می‌کنید. تفکر سخت گیرانه شامل داشتن توجه و پایبندی آگاهانه به کاری است که انجام می‌دهید و اجرای قدرتمند به اجرای مداوم امور کاری مربوط است.

به طور کلی، سرمایه گذاری هوشمندانه پول در کنار تلاش برای آموزش مالی خود، به منظور رسیدن به آزادی مالی شروطی حیاتی هستند.

وارن بافت و استراتژی هوشندانه‌اش

این لیست بدون نام بردن از موفق‌ترین سرمایه گذار زمان ما کامل نخواهد بود. وارن بافت (Warren Buffett) الهام بخش سرمایه گذاران است، او دومین شخص ثروتمند در ایالات متحده آمریکا و چهارمین شخص ثروتمند در جهان است.

آزادی مالی: آموزه‌هایی از کارآفرینان موفق
آزادی مالی: آموزه‌هایی از کارآفرینان موفق

بافت اولین بار وقتی فقط ۱۱ سالش بود دست به خرید سهام زد. جالب توجه است که او بیش از ۹۹ درصد از ثروت کنونی خود را وقتی به دست آورد که سنش از پنجاه سال تجاوز می‌کرد.

نکاتی که او برای رسیدن به آزادی مالی ارائه داده از این قرار است:

 • بخوان، بخوان، بخوان. بافت می‌گوید ۶ ساعت در روز به خواندن کتاب، مجله و روزنامه می‌گذراند. او کتاب‌های زیادی در زمینه سرمایه گذاری، امور مالی شخصی و کسب وکار مطالعه کرده است. برخی از کتاب‌های مورد علاقه او عبارت‌اند از: سرمایه گذار هوشمند نوشته بنجامین گراهام، ماجراهای کسب و کار: دوازده افسانه کلاسیک از جهان وال استریت نوشته جان بروکس. او شدیدا به شما توصیه می‌کند کتاب‌هایی را درباره سرمایه گذاری مطالعه کنید.
 • داشتن عزت نفس. سرمایه گذاری ماهیت رقابتی دارد. اکثر افراد وقتی کاری را به نتیجه می‌رسانند از خود راضی می‌شوند. حفظ یک سطح پایدار از عطش در هر کاری که در حال انجامش هستید، یک کلید بلندمدت برای موفقیت است.
 • شما بزرگ‌ترین سرمایه خود هستید. جایی که شما برای صرف انرژی خود انتخاب می‌کنید تعیین کننده پایان راه شما خواهد بود. آموزش و پرورش، کلید باز کردن قفل پتانسیل‌ها است. عادات نیز کلید اجرای این پتانسیل‌ها هستند.

سودآوری

خواندن قدرتی است که تغییرات چشمگیری در زندگی شما ایجاد می‌کند. برای مثال، اگر به دنبال راه انداختن یک کسب‌وکار کوچک هستید، کتاب راهنمای راه اندازی یک کسب و کار کوچک” نوشته شری، دی. ریکمن برای شما عالی خواهد بود. در کل، ایجاد عادات مثبت و در صدر بازی بودن به شما کمک خواهد کرد تا ثبات و رشد کاری خود را حفظ کنید.

رابرات کیوساکی و هوش مالی فوق‌العاده سودمند

رابرت کیوساکی (Robert Kiyosaki) به عنوان پدر آزادی مالی شناخته می‌شود، او با آموزش دانش مالی به میلیون‌ها انسان در سرتاسر جهان تحصیل، آگاهی و الهام بخشیده است. مهمترین علت شهرت کیوساکی کتاب معروف او به نام “پدر پولدار پدر بی‌پول” است، این کتاب یکی از محبوب‌ترین کتاب‌ها در زمینه امور مالی شخصی است.  دیدگاه‌های او درباره پول اغلب برخلاف عرف عموم است، در واقع او به عنوان یک مدافع پرشور و رک و راست در آموزش امور مالی شناخته شده است.

آزادی مالی: آموزه‌هایی از کارآفرینان موفق
آزادی مالی: آموزه‌هایی از کارآفرینان موفق

نکته‌هایی که این سرمایه گذار در مورد آزادی مالی ارائه داده را در اینجا می‌بینیم:

 • به خودتان حقوق بدهید. ۱۰ درصد از درآمد خود را به عنوان حقوق خود در نظر بگیرید. این یک استراتژی قوی برای پس‌انداز پول است که می‌توانید از آن برای سرمایه گذاری آتی خود در جریان درآمد منفعل بهره ببرید.
 • بدهی خوب و بد را بشناسید. همه بدهی‌ها بد نیستند. بدهی خوب باعث جریان یافتن سرمایه نقدینه می‌شود. برای مثال، وام مسکن برای خرید ملکی که قرار است هر ماه بابت آن اجاره دریافت کنید در این دسته قرار می‌گیرد. بدهی خوب می‌تواند شما را ثروتمند کند.
 • از ضرر کردن نترسید. موفق‌ترین کارآفرینان ضررهای سنگینی را متحمل شده‌اند. هنری فورد ۵ بار شکست خورد، استیو جابز توسط هیت مدیره‌اش اخراج شد و خود رابرت کیوساکی یک میلیون دلار ضرر کرد. افراد متوسط به شدت از اینکه مرتکب اشتباه شوند و توان مالی مقابله با آن را نداشته باشند می‌ترسند.

سودآوری

دریافت آموزش صحیح امور مالی برای ایجاد و اداره موثر پولتان ضروری است. اینکه بدانید چگونه و کجا پولتان را سرمایه گذاری کنید شما را از خطرات تورم نجات می‌دهد. از زمین خوردن نترسید. موفق‌ترین افراد در این حوزه ضررهای سنگینی متحمل شده‌اند و توانستند دوباره بایستند.

الون ماسک و دیوانه‌بازی‌های بی حد و مرز

یکی از کارآفرینان که تاثیر زیادی در دنیای ما داشته الون ماسک ( Elon Musk) است، یک کارآفرین میلیاردر که در صنایع و برنامه‌های مختلف ثروت عظیمی ایجاد کرده است.

نقطه شروع موفقیت‌‌های ماسک از زمانی آغاز شد که شرکت رسانه دیجیتال خود را در سال ۱۹۹۹ به قیمت ۳۰۷ میلیون دلار به فروش رساند، در آن زمان ماسک تنها ۲۷ سال سن داشت.

آزادی مالی: آموزه‌هایی از کارآفرینان موفق
آزادی مالی: آموزه‌هایی از کارآفرینان موفق

مدت کوتاهی پس از آن، اون پی‌پال (PayPal) را تاسیس کرد، این شرکت به مبلغ ۱.۵ میلیارد دلار به ای‌بی (eBay) فروخته شد. او اکنون با برنامه Space X خود به ستارگان چشم دوخته و شرکت خودروسازی تسلا نیز با همکاری او تاسیس شده است.

توصیه‌های ماسک درباره داشتن آزادی مالی را با هم مرور کنیم:

 • تا جان در بدن دارید کار کنید. با پیشی گرفتن در رقابت‌های خود پا در راه پیشرفت بگذارید. با ۱۰۰ ساعت کار در هفته تنها طی ۴ ماه شما می‌‌توانید به اندازه رقابت یک سال شرکت خود جلو بیفتید.
 • یک محصول برتر ایجاد کنید. تسلا هیچ هزینه‌ای را صرف بازاریابی نمی‌کند آنها تمام بودجه خود را صرف ساخت بهترین محصول ممکن می‌کنند و خودروها به فروش می‌رسند.
 • آماده یاد گرفتن مهارت‌های جدید شوید. ماسک قبل از شروع کار تسلا هیچ تجربه‌ای در زمینه مالکیت یک شرکت خودروسازی نداشت. درست مانند برنامه فضایی X. اینترنت باعث شده دست یافتن به اطلاعات بسیار آسان شود ما همین حالا درباره هر زمینه‌ای می‌توانیم اطلاعات به دست بیاوریم.

سودآوری

شتاب، شتاب، شتاب. اگر می‌خواهید ادامه بدهید باید در رقابت از دیگران سبقت بگیرید. چیزی چنان جذاب ایجاد کنید که مردم برایش سر و دست بشکنند و از وارد شدن به قلمروهای جدید نترسید. بهترین‌های ما نیز نتوانسته‌اند در آن واحد در هر زمینه‌ای متخصص باشند.

جف بیزوس و ایده‌های افزایش فروش

بیزاس (Jeff Bezos) پدر و بنیانگذار غول تجارت الکترونیک یعنی آمازون (Amazon) است. ارزش شبکه او بیش از ۸۲ میلیارد دلار است و در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۷ به صدر لیست ثروتمندترین افراد دنیا وارد شد. جالب توجه است که جوزف اکنون تنها مالک ۱۷ درصد از شرکت آمازون است.

بیزاس - آزادی مالی: آموزه‌هایی از کارآفرینان موفق
بیزاس – آزادی مالی: آموزه‌هایی از کارآفرینان موفق

شاید برخی از افراد این موضوع را ندانند، اما آمازون در ابتدا به عنوان یک فروشگاه کتاب شروع به کار کرد. مدل کسب و کاری آن مانند dropshiping (واسطه بسته رسان) بود. چگونه؟ آمازون تنها وقتی کتابی را میخرید که کتاب مورد نظر در سایت به فروش رفته بود و به این ترتیب در ابتدا هیچ محصولی را ذخیره نمی‌کردند. دو ماه بعد از راه‌اندازی این سایت، فروش این کتاب‌ها در هر هفته حدود ۲۰.۰۰۰ دلار برای آنها درآمد داشت و البته همه اینها بدون هیچ گونه پوشش خبری صورت گرفت.

خب حال به نکته‌های ارائه شده توسط بیزوس در مورد آزادی مالی توجه می‌کنیم:

 • مشتریان خود را وسوسه کنید. مهم نیست که در چه نوع کسب‌وکاری مشغول هستید، مشتریان شما نقطه شروع هستند. بیزوس با مشتری کار خود را آغاز کرد و سپس به عقب برگشته و به مشکلات، نیازها و خواسته‌های مشتریان پرداخت.
 • افکار بلند مدت داشته باشید. وقتی بیزوس شروع به پرورش استارتاپ خود برای آمازون کرد، اکثر سرمایه گذاران او نمی‌دانستند اینترنت چیست. اما جف می‌دانست که در آینده مردم از این طریق محصولات مورد نیازشان را خواهند خرید. تمرکز روی بلند مدت بودن افکار باعث ایجاد نوآوری شده و به شما کمک می‌کند تا در صدر نمودار پیشتاز باشید.

  آزادی مالی: آموزه‌هایی از کارآفرینان موفق
  آزادی مالی: آموزه‌هایی از کارآفرینان موفق
 • استحکام را با انعطاف پذیری ترکیب کنید. از دید خودتان محکم باشید اما در مورد جزئیات انعطاف به خرج بدهید. اگر محکم نباشید خیلی زود تسلیم خواهید شد، اما اگر منعطف نباشید همواره درگیر یافتن راهکار برای مشکلاتی خواهید بود که در پی حل آن هستید.

سودآوری

جف بیزوس یک مبتکر است – و شرکت او، آمازون، یک نمونه فوق‌العاده از کسب‌وکاری ماندگار است. از امتحان کردن چیزهای جدید نترسید. قبل از هر چیز همواره مشتریان را در صدر لیست دغدغه خود قرار بدهید، و به فکر فرصت‌هایی بلند مدت برای کسب و کارتان باشید.

جمع‌بندی

باارزش‌ترین دیدگاه‌ها را می‌توان با نگاه به کارآفرینان موفق آموخت، برخی از این موارد را با هم مرور می‌کنیم:

 • پرورش و تاکید روی اخلاق کاری. مجبور نیستید در کاری که انجام می‌دهید بهترین باشید – می‌توانید به جای آن بیشتر روی رقابت تمرکز کنید. اما فراتر از آن، اگر می‌خواهید از نظر مالی فرد موفقی باشید، داشتن اخلاق کاری عادتی است که باید در خود پرورش دهید.
 • موفقیت موضوعی در حوزه روانشناسی است. ایجاد یک کسب و کار موفق تماما به موضوعاتی مانند تکنیک، ترفند و هک محدود نمی‌شود، بیشتر به ذهنیت و روانشناسی و اندیشه شما وابسته است. شروع یک کسب وکار عزم شما را به شیوه‌ای می‌سنجد که هیچ چیزی توان سنجش آن را ندارد. بنابراین، مطمئن شوید از نظر روحی آماده و مشتاق دست زدن به ریسک هستید و این موضوع تاثیر عظیمی روی توان موفقیت شما خواهد داشت.
 • از کم شروع کنید تا به چیزهای بزرگ دست پیدا کنید. تمرکز کردن روی اهداف بزرگتر شدیدا دلهره آور است. گام‌های کوچک و واقع بینانه را در نظر بگیرید و یک به یک روی آنها تمرکز کنید.
 • از پول خرج کردن پرهیز کنید. اگر در حال شروع یک کسب‌وکار هستید باید تا حد ممکن از صفر شروع کنید. هر کاری بکنید تا هزینه‌ها را به حداقل برسانید تا زمانی که کسب و کارتان جان گرفته و درآمدی قابل توجه کسب کند.
 • همین حالا شروع کنید. افراد زیادی منتظر زمان مناسبی هستند که هرگز نمی‌آید یا تصور می‌کنیم قبل از شروع قدم اول باید از همه چیز اطلاع داشته باشیم. این‌ها همه بهانه‌اند – و بهانه آزادی مالی ایجاد نمی‌کند.
آزادی مالی: آموزه‌هایی از کارآفرینان موفق
آزادی مالی: آموزه‌هایی از کارآفرینان موفق

یکی از قدرتمندترین آموزه‌هایی که ما درباره موفقیت یاد گرفتیم این است که بیشتر به موضوع  روانشناسی مربوط است. نمی‌توان روی یک ذهنیت قدرتمند کارآفرینی قیمت گذاشت. اکثر مردم با یک خرابکاری کسب و کارشان را رها می‌کنند زیرا از نظر روحی آماده مواجهه با فراز و نشیب آن نیستند.

خبر بد این است که هیچ رازی برای موفقیت وجود ندارد، اما خبر خوب این است که اگر شما مشتاق کار باشید می‌توانید تقریبا به هر چیزی دست پیدا کنید. 

مطالب مرتبط

راهنمای کامل استفاده از IGTV اینستاگرام برای بازاریابی

محمد آقاپور

هوش مصنوعی چگونه می تواند مشکلات کسب و کار را از پیش رو بردارد؟

محمد آقاپور

الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۰ چگونه کار می کند؟

محمد آقاپور

۵ استراتژی مطمئن برای پیشرفت کارآفرینان در زمینه تجارت الکترونیک

محمد آقاپور

چگونه با کارمندانی که از خانه کار خود را انجام می دهند، رفتار کنیم؟

محمد آقاپور

یادگیری ماشین چیست؟ همه چیز درباره یادگیری ماشین

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟