روکیدا
نرم افزار و اپلیکیشن

آیا گوگل کاملا موفق شده است جلوی بدافزارها را در پلی‌استور بگیرد؟

گوگل با اپلیکیشن‌های اندرویدی که از مجوزها سوءاستفاده می‌کنند رفتار سخت‌گیرانه‌ای داشته است و ظاهرا این قضیه روی پلی‌استور تاثیر بسیار ملموسی گذاشته است.

گوگل در گزارش طولانی که نحوه ادامه مبارزه این شرکت با «اپلیکیشن‌های بد» را توضیح می‌دهد، اعلام کرده است در سال ۲۰۱۹ تعداد اپلیکیشن‌های پلی‌استور که به داده‌های پیامک و گزارش تماس‌ها دسترسی دارند ۹۸ درصد افت داشته است.

آیا گوگل کاملا موفق شده است جلوی بدافزارها را در پلی‌استور بگیرد؟

به عبارت دیگر، سیاست ماه اکتبر ۲۰۱۸ این شرکت علیه دسترسی غیرضروری به نتیجه دلخواه خود رسیده است. ۲ درصد باقیمانده طبق گفته گوگل اپلیکیشن‌هایی هستند که برای انجام وظایف اصلی خود واقعا به داده‌های پیامک و تماس نیاز دارند.

غول دنیای اینترنت همچنین به بهبود مکانیسم‌های دقیق بررسی اپلیکیشن‌ها اشاره کرده است که جلوی ورود ۷۹۰ هزار اپلیکیشن که از سیاست‌های گوگل تخطی می‌کنند را به پلی‌استور گرفته است و این شرکت طی سیاست ماه می ۲۰۱۹ خود از توسعه‌دهندگان خواسته است تا مشخص کنند آیا اپلیکیشن‌های آن‌ها مخصوص کودکان نیز است یا نه.

ظاهرا بدافزارها نیز تحت کنترل قرار گرفته‌اند چون Google Play Protect جلوی نصب بیش از ۱.۹ میلیارد نصب بدافزار از منابع غیر از پلی‌استور را گرفته است.

مانند گذشته، گزارش گوگل همه چیز را عالی جلوه می‌دهد. با این حال بدافزار مشکل اصلی اندروید در سال ۲۰۱۹ باقی مانده است از جمله کد مخربی که از طریق اپلیکیشن‌های به خطرافتاده پلی‌استور به دستگاه کاربر راه پیدا می‌کند.

همچنین ممکن است جلوگیری کامل از سوء استفاده از مجوزها حتی با اندروید ۱۰ که کنترل بیشتری را فراهم می‌کند سخت باشد. اما با وجود این، گزارش جدید نشان می‌دهد که توسعه‌دهندگان بیشتر به حریم خصوصی کاربران احترام می‌گذارند و حجم داده‌هایی که جمع‌آوری می‌کنند کم شده است.

منبع: engadget.com

مطالب مرتبط

جیمیل برای پیدا کردن راحت‌تر ایمیل‌ها چه تغییری خواهد کرد؟

محمد امین نعمتی

جدیدترین فیلتر واقعیت افزوده اسنپ‌چت چه قابلیتی دارد؟

محمد امین نعمتی

طراحی آیکون‌های ویندوز ۱۰ سرانجام تغییر خواهد کرد؟

محمد امین نعمتی

آیا گوگل روی اپلیکیشن‌هایی که درخواست مجوز موقعیت می‌کنند فشار بیشتری خواهد آورد؟

محمد امین نعمتی

اندروید ۱۱ چه ویژگی‌هایی خواهد داشت؟

محمد امین نعمتی

با تدبیر جدید گوگل اطلاعات گوگل‌ فیت خود را راحت‌تر بررسی کنید

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟