اختلال آنتی بیوتیک ها با سیستم ایمنی بدن؟

پیش از این در رابطه با اختلال آنتی بیوتیک ها با بعضی مواد معدنی به خصوص کلسیم صحبت شد. در این مقاله قصد داریم به بررسی اختلال آن ها با سیستم ایمنی بدن بپردازیم.

آنتی بیوتیک ها ممکن است روند کار سلول های ایمنی بدن را به طور کامل متوقف کنند.

طبق تحقیقات جدید، همانطور که آنتی بیوتیک ها به عنوان یک عامل موثر در مبارزه با عفونت و باکتری‌های مرتبط با آن قلمداد می‌شوند. در همان‌زمان ممکن است باعث کاهش قدرت باکتریایی سلول‌های ایمنی بدن نیز شوند‌.

این مسئله به طور قابل توجهی راه استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان عفونت‌ها را در آینده تغییر خواهد داد.

همچنین به ما اجازه می‌دهد تا با افزایش مقاومتی که در آنتی‌بیوتیک‌ها مشاهده می‌کنیم نسل جدیدی از این دارو را به بازار عرضه کنیم.

تیمی از محققان آزمایش‌هایی بر روی موش‌ها انجام داده‌اند تا بررسی کنند آیا عوارض جانبی این دارو در انسان نیز رخ می‌دهد یا خیر؟آنتی بیوتیک سیستم ایمنی بدن را در موش ها محدود می کند.

ما قبلا می‌دانستیم که آنتی‌بیوتیک‌ها گاهی می‌توانند باکتری‌های خوب را نیز حین مبارزه با عفونت از بین ببرند، اما تا کنون اثرات مخرب آن شناسایی نشده است.

“جیسون یانگ” از اعضای انستیتوی broad در دانشگاه MIT و هاروارد در ماساچوست می گوید: آنتی‌بیوتیک‌ها با سلول‌ها، به خصوص سلول‌های ایمنی به شیوه ای دور از انتظار ما تداخل ایجاد می کنند.

محققان برای انجام آزمایش، باکتری ای‌کلای را به تعدادی موش تزریق کردند و برای درمان از یک آنتی بیوتیک متداول به نام سیپروفلوکساسین با همان مقدار دوزی که به بدن انسان تزریق می شود استفاده کردند.

در بررسی تغییرات بیوشیمیایی، دریافتند متابولیت هایی که سیستم سوخت و ساز بدن آن ها را کنترل می‌کنند دستخوش تغییر شده‌اند و در بافت بدن موش به‌گونه‌ای عمل می‌کنند که مستقیما موجب مقاومت باکتری در برابر سیپروفلوکساسین می‌شوند.

علاوه بر آن، این دارو با محدود کردن فعالیت تنفسی سلول های ایمنی، توانایی سیستم ایمنی موش را برای مبارزه با ای کولای محدود کرد.

ماکروفاژها یا گلبول‌های سفید خون نیز در مبارزه با باکتری‌ها تاثیر کمی داشتند.

جیمز کالینز مدیر پژوهشکده broad می‌گوید: شما تصور می‌کنید آنتی‌بیوتیک‌ها تنها باکتری‌ها را نابود می‌نند، درحالی که آن‌ها به بقیه سلول‌های بدن نیز آسیب می‌رسانند.

داروها باعث ایجاد تغییراتی می‌شوند که در واقع سبب کاهش کارایی درمان می‌شود. آن‌ها حساسیت باکتری را به آنتی‌بیوتیک کم می‌کنند و قدرت سلول‌های ایمنی بدن را می‌کاهند.

بر اساس این تحقیقات، تاثیر آنتی بیوتیک‌ها بر واکنش‌های شیمیایی سلول‌ها بسیار بیش از آن چیزی است که تصور می شد. این موضوع می تواند تاثیر زیادی بر چگونگی درمان‌های موثر داشته باشد.

اگر بتوانیم علت این امر را شناسایی کنیم، زمینه مقابله با مقاومت دارویی در برابر آنتی بیوتیک را در آینده فراهم خواهیم کرد.

البته این ایده دستاورد جدیدی نیست.تحقیقات دانشمندان در سال گذشته نشان داده بود که آنتی بیوتیک ها به سیستم ایمنی بدن آسیب می رسانند. اما این آزمایش بر میکروبیوم روده ای، پاسخ مشخص و دقیقی نداشت.

در حال حاضر تحقیقات بیشتری لازم است تا بتوان فهمید آیا تغییرات حاصل شده در بدن موش‌ها در انسان نیز رخ می دهد یا خیر؟

تاکنون ما فقط برای یک عفونت و یک آنتی بیوتیک اطلاعات داریم.

کالینز می گوید: ما نیاز به تحقیقات و آزمایش‌های بیشتری روی حیوانات در شرایط مختلف و طیف وسیع تری از آنتی‌بیوتیک‌ها داریم. باید میزان متابولیسم در بدن افراد مورد آزمایش را بسنجیم تا به نتایج دقیق‌تری دست یابیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.