ناسا قصد دارد در فضا کابین اختصاصی قابل سکونت اجاره دهد

تلاش‌های ناسا برای خصوصی سازی به یک نقطه مهم رسیده است. این سازمان شرکت اکسیوم اسپیس (Axiom Space) را به عنوان شرکت سازنده اولین ماژول تجاری قابل سکونت برای ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) انتخاب کرده است.

این ماژول قابل سکونت به ورودی شماره دو Node این ایستگاه متصل خواهد شد و سایر شرکت‌ها می‌توانند از آن به عنوان یک الگو در ساخت محصولات مشابه استفاده کنند.

ناسا قصد دارد در فضا کابین اختصاصی اجاره دهد - ناسا قصد دارد در فضا کابین اختصاصی قابل سکونت اجاره دهد - ناسا, فضا

اکسیون اسپیس قصد دارد در حوزه گردشگری در فضا و فراهم‌سازی شرایط سایر سفرهای خصوصی فعالیت کند.

مقامات ناسا امیدوار هستند این شرکت بتوانند ماژول‌های خود را خارج از ISS و نزدیک مدار زمین قرار دهد که مشتریان ثروتمندی وجود دارند که بتوانند هزینه این سفر و اقامت در این کابین‌ها را پرداخت کنند.

اکسیوم در رقابت با سایرین توانست این قرارداد را به دست آورد. این شرکت در حال مذاکره برای یک قرارداد است که شامل یک بازه زمانی «عملکرد پایه» ۵ ساله و یک گزینه دو ساله می‌شود.

مشخص نیست کابین اقامتی اکسیوم چه زمانی آماده خواهد شد گرچه این شرکت قصد دارد سفرهای فضایی خود را در سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی کند.

گرچه فرصت این شرکت زیاد نیست چون ناسا می‌خواهد پس از سال ۲۰۲۴ یک ایستگاه فضایی بین‌المللی خصوصی‌تر را اداره کند. با خیال راحت می‌توانیم بگوییم اقدامات این سازمان باعث شده است ISS دیگر از روزهای گذشته خود که تنها بابت تحقیق بوده است فاصله بگیرد، به ویژه زمانی که دولت روسیه در حال فروش بلیط سفر به فضا است.

منبع: engadget.com