استراتژی کسب و کار مدیریت و موفقیت در کسب و کار

چطور جلسات شغلی خلاقانه‌تر داشته باشید؟

همه با دیوار فرضی که در انتهای بعدازظهر در ذهن ما شکل می‌گیرد آشنا هستیم. زمانی که به این دیوار برخورد می‌کنیم، نور خلاقیت ما تیره می‌شود و می‌تواند تاثیر منفی روی جلسات مهم شغلی بگذارد.

روزهای شلوغ می‌توانند بهره‌وری شما را کاهش دهند و روی خلاقیت‌تان تاثیر بگذارند و همچنین تبعات آن را روی ایده‌ها، همکاری‌ها و اثرگذاری‌تان دیده می‌شود.

خلاقیت از نظر اکثر افراد یک خصوصیت مربوط به نیم کره چپ در مقابل نیم کره راست است، ولی این موضوع سال‌ها پیش مطرح شده است و نتیجه آن شناسایی «نیم‌کره غالب مغز» یک فرد است.

چطور جلسات خلاقانه‌تر داشته باشید؟

جوامع علمی روزبه‌روز بیشتر این تقسیم‌بندی نیم‌کره چپ و راست مغز را اشتباه می‌دانند.

کافی است به کودکان در دوران پیش‌ دبستانی نگاه کنید تا متوجه شوید همه به شیوه خاص خودشان خلاق هستند.

گرچه، به مرور زمان ممکن است براساس باورهایی که داریم موانعی را به وجود آوریم که سر راه قدرت خلاقیت‌مان قرار گیرند. یک روز استرس‌آفرین را به باورهای محدودکننده فرد اضافه کنید تا در جلسه‌ای که نیازمند قدرت حل مشکل و خلاقیت است، خاصیت مفید بودن خود را از دست بدهید.

برای جلوگیری از این مشکل، سه تا ۵ دقیقه از ابتدای جلسات را به یک تمرین اختصاص دهید که به بالا بردن شعله خلاقیت ذهن خود و سطح انرژی‌تان کمک می‌کند. این کار به دور کردن توجه از عوامل استرس‌زای کاری کمک می‌کند و بخشی از مغزی را فعال می‌کند که قدرت ذهنیت خلاقانه و حل مشکل را افزایش می‌دهد.

با کمک ترفندهای زیر می‌توانید خلاقیت را در خود احیا کنید.

تمرین مثبت‌نگری

بعضی از روزها به سادگی از سایر روزها بهتر هستند. متاسفانه، یک روز (یا هفته) استرس‌زا و به ویژه منفی به ویژه روی شما در جلسه تاثیر خواهد گذاشت یعنی جلوی شما را می‌گیرد تا نتوانید کاملا در جلسه فعال باشید.

سه تا ۵ دقیقه از ابتدای جلسه را با تیم خود بگذرانید. به اعضای تیم توضیح دهید هدف از این کار به اشتراک‌گذاری مشکلاتی است که در حال حاضر درگیر آن هستند و ممکن است روی عملکرد و توانایی آن‌ها برای حضور کامل در جلسه تاثیر بگذارد.

به عنوان مثال، زمانی که فردی در زندگی شخصی خود درگیر یک مشکل (مانند یک خویشاوند مریض یا مشکل خانوادگی) است شخصیت «طبیعی» آن‌ها ممکن است خسته به نظر برسد و آن طور که باید در جلسه فعال نباشند.

از طرفی می‌توانید تمرین مثبت‌نگری را انجام دهید. در اطراف میز حرکت کنید و از تمامی افراد بخواهید مثبت‌ترین بخش روز کاری خود را با سایرین در میان بگذارند. انجام این کار مانند یک یخ‌شکن به تسکین استرس و بالا بردن انرژی گروه کمک می‌کند.

این کار به تیم کمک می‌کند روی جنبه‌های مثبت کار خود تمرکز کنند و یک فضای بهره‌ورتر و مثبت‌تر را برای جلسه به وجود خواهد آورد. این تمرین ساده ولی در عین حال بسیار موثر است!

تمرین ۳ دقیقه‌ای دایره

این تمرین سه دقیقه‌ای که توسط مدیران شرکت IDEO ساخته شده است خلاقیت را در ذهن افراد جرقه می‌زند و ذهن آن‌ها را برای افزایش بهره‌وری باز می‌کند. دستورالعمل‌های آن ساده هستند: برگه‌ها را از این جا دانلود کنید و به تعداد مورد نیاز خود پرینت بگیرید.

از افراد بخواهید یک قلم یا خودکار به همراه داشته باشند و تایمر را روی سه دقیقه تنظیم کنید. هدف پر کردن دایره‌ها تا جای ممکن در عرض سه دقیقه است. هیچ قانونی وجود ندارد. درون دایره می‌توانید طرح مورد نظر خود را بکشید یا بیرون آن این کار را انجام دهید.

الگو یا اجسام قابل شناسایی بکشید یا کلا از اشکال بی همتایی استفاده کنید. انجام این تمرین رقابت نیست تا مشخص شود چه کسی بیشتر از سایرین دایره‌ها را پر کرده است، بلکه به سادگی یک راه ساده و موثر برای بالا بردن انرژی و قدرت تخیل است.

تمرین هنرمند حاضر در لحظه

این فعالیت گروه را به چالش می‌کشد تا متفاوت فکر کنند. یک شیء را در وسط میز قرار دهید و یک کاغذ و قلم در اختیار همه بگذارید. تایمر خود را روی سه تا ۵ دقیقه تنظیم کنید. به همه بگویید جسم روی میز را بکشند، ولی نکته این جا است که اجازه ندارند در تمام مدت سه تا ۵ دقیقه به دست یا کاغذ خود نگاه کنند.

این تمرین شما را تشویق می‌کند بخش خلاقانه ذهن خود را فعال کنید در حالی که به صورت موقت امکان اصلاح چیزی که دستتان روی کاغذ می‌کشد را حذف می‌کند.

مهم‌تر از هر چیزی، توجه کنید که بهره‌وری و خلاقیت در ذات فرد شروع می‌‎شوند. این تمرین‌ها می‌توانند کمک کنند، ولی مهم است هرگونه موانع مهم در جلسات خاص را بررسی کنید. از تیم بخواهید به نکاتی اشاره کنند که جلوی دستیابی به اهداف جلسه را می‌گیرد.

بپرسید چطور جلسه می‌تواند بهتر پیش رود؟ بررسی مجدد ماموریت جلسه و در اختیار دادن صدایی به افراد که توسط آن بتوانند نگرانی‌ها و موانع احتمالی را بیان کنند سطح بهره‌وری را ارتقاء می‌بخشد.

این تمرین‌ها می‌توانند در جلساتی که قدرت حل مشکل و خلاقیت نکات بسیار مهم هستند تاثیر قابل توجهی به وجود آورند. سعی کنید چند عدد از این تمرین‌ها را انجام دهید تا به نوعی ذهن اعضای داخل جلسه ریست شود و جلسات با بهره‌وری و نتیجه بیشتر پیش بروند. تیم شما از این کارتان تشکر خواهد کرد.

منبع: inc.com

مطالب مرتبط

بهترین روش‌ها برای تقویت روحیه و تعهد شغلی در محل کار کدامند؟

محمد آقاپور

چطور فروش آنلاین فروشگاه اینترنتی را افزایش دهیم؟

محمد آقاپور

راهکارهای حرفه‌ای برای افزایش فروش آنلاین چیست؟

محمد آقاپور

چگونه می‌توانید در یک بازار رقابتی، کسب و کار خود را متمایز کنید؟

محمد آقاپور

چگونه شرکت خود را به گونه‌ای طراحی کنید که به سوددهی بیشتری برسد؟

محمد آقاپور

ارزش نگه داشتن مشتری خوب در چیست؟

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟