۸ ماه پس از زندگی شگفت انگیز در مریخ !

گروهی از پژوهشگران تصویرهایی را منتشر نموده اند که مدل کاملی از ۸ ماه زندگی بر روی مریخ را به صورت کامل نشان می دهد .

این شبیه سازی که در ارتفاع حدودا ۲٫۵ کیلومتری از سطح زمین در قله کوه آتشفشانی Mauna Loa در هاوایی انجام شده است .

شرکت کنندگان در این پژوهش و شبیه سازی به صورت کامل ارتباطشان با زمین قطع شده و برای شبیه سازی هرچه بیشتر ، ارتباطات بسیار محدودی با تاخیر ۲۰ دقیقه ای با مرکز کنترل می توانند برقرار کنند .

همه مریخ نشینان در این پروژه درون ایستگاه های گنبدی شکل به ارتفاع ۱۰ متر ساکن هستند و خبری از پیاده روی با کت و شلوار نیست !

۸ ماه پس از زندگی شگفت انگیز در مریخ !

همه مریخ نشینان با دوربین های مدار بسته کنترل می شوند و همه همکاری های گروهی آن ها و تعامل همه افراد با یکدیگر تحت نظارت کام قرار گرفته و علاوه بر آن حتی هوای درون ایستگاه ها هم به صورتی کاملا مشابه با ایستگاه های مریخی واقعی تنظیم شده است و از نظر محیطی و حتی سکوت وهم آور محیط قله آتش فشانی شبیه سازی کاملی صورت پذیرفته است .

۸ ماه پس از زندگی شگفت انگیز در مریخ !

با ردیابی عوامل زیست محیطی و عاطفی ، ناسا امیدوار است به راهکارهای کاملا مورد اعتماد جهت ارائه به مریخ نشینان واقعی در ماموریت های آینده دست یابد و استرس ، ترس و مشکلات شخصی آن ها را به صورت کامل برطرف نماید .

یکی از مدیران این پژوهش بیان نموده که فضانوردان در این ماموریت ها بسیار تحت فشار عصبی و روانی و در خظر افسردگی شدید قرار دارند و برای ناسا بسیار مهم هست که بتواند به راهکاری قطعی برای برطرف نمودن این مشکلات دست پیدا کند .

۸ ماه پس از زندگی شگفت انگیز در مریخ !

زندگی مریخ نشینان در دوران اقامت در ایستگاه های فضایی عبارت است از کارهای گروهی و تعامل سازنده با سایر افراد و اجرای تمرینان یوگا و ورزش روی تردمیل های فعال با انرژی خورشیدی می باشد و دوش گرفتن آن ها به هفته ای شش دقیقه محدود و همه وعده های غذاییشان از مواد غذایی فشرده خشک و منجمد تشکیل شده است .

جاسلین دان دانشجوی دکترای دانشگاه پوردو که در این پژوهش شرکت کرده است می گوید شوق تنفس هوای تازه و حمام طولانی تر و شنا در آب های گرم و دیدن خورشید زمین وصف ناپذیر است و صبر کردن برای خوردن غداهای گرم و دیدن جامعه انشانی پیرامون بسیار سخت است.

با اجرای این آزمایش های شبیه سازی بسیار نزدیک به واقعیت ناسا امیدوار است راهکارهای صحیحی برای برطرف نمودن چالش های پیش روی فضانوردان و مریخ نشینان آینده بیابد .

۴ نظرات
  1. کاوه می گوید

    بسیار سودمند بود

  2. بهزاد می گوید

    روکیدا خیلی عالیه

  3. زهرا می گوید

    مطلب بسیار جالبی بود

  4. […] در هر زیستگاه مریخ باید فضاهایی برای ماشین‌ها، لوازم جانبی و ابزار مورد […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.