استراتژی کسب و کار مدیریت و موفقیت در کسب و کار

۱۱ راز برای ایجاد یک برند شخصی قدرتمند چه هستند؟

اپرا وینفری، ایلان ماسک، استیو جابز جزو بزرگ‌ترین برندهای شخصی در تاریخ بشر از نظر شهرت اسم و تاثیر جهانی هستند. حالا یک لحظه در مورد برند شخصی خود فکر کنید. اگر مجبور به شروع مجدد باشید ولی این مرتبه مزیت یک برند شخصی قدرتمند و توانایی ارتباط با تعداد زیادی از افراد و تاثیرگذاری روی آن‌ها را داشتید، کجا بودید؟

به عنوان مثال، ایلان ماسک هرگز برای تبلیغات یا بازاریابی هزینه نکرده است. او در جدیدترین پروژه‌ خود یعنی راه‌اندازی خودرو تمام الکتریکی تسلا سایبرتراک موفق به ثبت بیش از ۲۰۰ هزار پیش خرید شد که زمان تحویل این خودرو بیش از ۱۰ میلیارد دلار درآمد برایش به همراه دارد (اگر فرض کنیم متوسط قیمت هر خودرو ۵۰ هزار دلار باشد).

قبول داریم ایلان ماسک یک شخصیت افسانه‌ای است، ولی زمانی که مخاطبی به تعداد هزاران ده هزار داشته باشید، می‌توانید در عرض چند ساعت یا روز تاثیرگذار عمل کنید، یک دیدگاه را تغییر دهید یا با یک مقاله، پست در رسانه‌های اجتماعی، ویدئو، سخنرانی یا کتاب به میلیون‌ها دلار فروش برسید.

من اخیرا این فرصت را داشتم تا با یک متخصص در مورد موضوع برندسازی شخصی صحبت کنم. نام او دیمیتری کوزلوف و مدیر ارشد سایت Influex.com است. کسب و کار کوزلوف در حوزه ساخت وب‌سایت‌های برند شخصی فعالیت می‌کند.

او بزرگ‌‌ترین رازهای خود را برای ساخت یک برند شخصی قدرتمند مطرح کرده است، دارایی که از آن می‌توانید در تمامی فعالیت‌های خود در آینده استفاده کنید.

کوزلوف با شرکت Influex به مدت ۱۰ سال است در حوزه برندینگ فعالیت می‌کند، اسم شرکت او ترکیبی از دو کلمه «تاثیر» و «بیان» است. تاثیر اشاره به بازاریابی و تمامی مسائل دیگری می‌کند که روی مخاطبتان تاثیر می‌گذارد و بیان اشاره به هنر و زیبایی دارد یعنی ذات اصلی شما چه کسی است و آن را به شکل زیبایی به جهانیان نشان می‌دهد.

کوزلوف عقیده دارد که به دنبال کامل‌ترین شکل بیان خود می‌توانید بیشترین تاثیر را داشته باشید.

زمانی که کوزلوف در کالج بود، او وب‌سایت برند شخصی خود را ساخت. این سایت یک وبلاگ ساده وردپرسی بود، ولی بازدیدکنندگان به اندازه‌ای از آن خوششان آمد که برای طراحی سایت‌شان به او پول دادند.

چندین سال بعد و در ژولای سال ۲۰۱۴ او اداره یک شرکت توسعه وب را برعهده داشت که سایت‌های برندینگ برای بازاریابان اینترنتی می‌سازد.

یکی از موفقیت‌های اولیه کوزلوف زمانی بود که بازاریاب مشهور، مایک دیلارد از او خواست سایت برند شخصی‌اش را بسازد و کوزلوف به خوبی از عهده این کار آمد و سایتی را طراحی کرد که یکی از بهترین سایت‌های برند شخصی کارنامه او است.

دیلارد این تجربه را با مخاطبان ۴۰۰ هزار نفری خود در میان گذاشت و افراد زیادی به کوزلوف مراجعه کردند و از او خواستند سایت آن‌ها را بسازد.

بسیاری از این افراد از کوزلوف پرسیدند از چه قالب یا چارچوبی برای سایت مایک استفاده کرده است. واکنش ابتدایی او خشم بود چون هیچ قالب یا چارچوبی برای نشان دادن بیان هنرمندانه و خلاقانه وجود ندارد.

او به زودی متوجه شد با فرصتی در بازار روبرو شده است تا با استفاده از یک سیستم و فرآیندی که نتایج قابل پیش‌بینی و باثباتی ایجاد کرده بود به افراد کمک کند چیزی را بسازد که او ساخته بود. نکته مهم ماجرا قالب یا چارچوب کار نبود، بلکه روانشناسی تاثیر بود.

کوزلوف یک مجموعه عالی از نمونه سایت‌های برند شخصی برای تاثیرگذاران کارآفرین به وجود آورد و در حین انجام این کار مرحله به مرحله متوجه شد یک سایت برند شخصی فوق‌العاده به چه چیزهایی نیاز دارد.

در این مطلب، با اصول مهمی آشنا خواهید شد که به شما اجازه می‌دهد جلوی اشتباهاتتان را بگیرید و بهترین برند شخصی خود را بسازید.

۱۱ نکته برای بیان شخصی‌تان در کامل‌ترین حد ممکن

نکته ۱: مثلث برند

قبل از ساخت یک وب‌سایت باید واقعا هدف واضحی برای آن در نظر گرفته باشید. مثلت شفاقیت برند روی نیت شما تمرکز می‌کند.

می‌توانید سایت‌های محصول، شرکتی یا شخصی متفاوت بسازید یا ترکیبی از هر دو داشته باشید که در آن خود شما محصول یا شرکت هستید.

تعیین نوع برندتان روی طراحی وب‌سایتتان تاثیر خواهد گذاشت، به ویژه اگر چندین برند داشته باشید و برند شخصی شما شرکت‌تان نیست، مثالی که می‌توانیم در مورد یکی از مشتریان کوزلوف به اسم جو پولیش بزنیم.

در این مورد، بسیار مهم است برندها متمایز از یکدیگر ولی همسو با همدیگر باشند. وب‌سایت شخصی پولیش و وب‌سایت‌ Genius Network او از نظر هنری کاملا به یکدیگر مرتبط هستند و «حس و حال» مشابه ولی ماهیت متفاوت دارند.

این وب‌سایت‌ها را در زیر می‌‌توانید مشاهده کنید:

وب‌سایت شخصی جو پولیش JoePolish.com

وب‌سایت محصول جو پولیش GeniusNetwork.com

اگر برند شخصی‌تان شرکت‌تان است، درست مانند JJ Virgin، تنها به یک وب‌سایت نیاز دارید. موقعیت شما به عنوان یک کارشناس یا تاثیرگذار چیزی است که افراد آن را باور می‌کنند. وب‌سایت اصلی کسب و کار JJ Virgin (محصول + شخصی) عبارت است از jjvirgin.com.

نکته ۲: روی متن صفحه اصلی وب‌سایت خود دقت کنید

یک باور اشتباه مرسوم این است که برند شخصی در مورد خود شما است. هدف اولیه شما صحبت با مخاطبتان است. در مورد وب‌سایت برند شخصی مایک دیلارد، صفحه هوم تصاویری از دیلارد دارد و نوشته شده است «من به کارآفرینان کمک می‌کنم کسب و کار رویایی خود را شروع کنند و توسعه دهند.»

این جمله اشاره می‌کند او به چه چیزی کمک می‌کند و مستقیم با مخاطبش حرف می‌زند تا آن‌ها احساس کنند درک شده‌اند، سپس توضیح می‌دهد چطور می‌تواند به آن‌ها کمک کند.

به جای متنی که ادعا کند «ببینید چقدر من عالی هستم.»، پیام این متن این است «من شما را درک می‌کنم و اینطور می‌توانم به شما قدرت دهم و به شما کمک کنم.»

MikeDillard.com

نکته ۳: با داستان ابتدایی خود ارتباط برقرار کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای برقراری ارتباط با مشتریان بالقوه‌تان به اشتراک‌گذاری داستان اصیل‌تان است. یک مثال عالی برای آن رونالد فرانزیر است. فرانزیر یک کارآفرین موفق با بیش از ۴۰ شرکت است. زمانی که او و کوزلوف شروع به همکاری با یکدیگر کردند، فرانزیر یک زندگینامه کسب کار طولانی و ترسناک داشت، بنابراین افراد تصور می‌کردند او باهوش‌‌ترین فرد حاضر در اتاق است.

او داستان خود را بازنویسی کرد تا به داستان خود در سن ۱۶ سالگی اشاره کند تا نشان دهد دوران نوجوانی‌اش را چطور گذرانده است.

تغییر زندگینامه به فرانزیر نشان داد کسب و کارش تنها در مورد بیان خلاقانه است و خلاقیت موضوعی است که واقع او را به جلو هدایت کرده است.

RolandFrasier.com/story

نکته ۴: با عکاسی ارتباط برقرار کنید

راه دیگر برای ایجاد یک رابطه قدرتمند با مشتریان بالقوه‌تان از طریق عکاسی است. اولین راه برای نزدیک شدن به آن از طریق یک جلسه عکاسی حرفه‌ای و حماسی مانند سایت آلیس پارکر و دومین راه مانند رایان دایس استفاده از تصویر خود در «محیط طبیعی‌تان» و در حال انجام فعالیت‌های روزانه است.

هر روشی که انتخاب کنید می‌تواند فوق‌العاده موثر باشد. تصمیم‌تان به این نکته بستگی دارد کدام روش را ترجیح می‌دهید یا چقدر فردی راحت یا با دنیای شخصی هستید.

مطمئن شوید تصاویری که استفاده می‌کنید نشان دهند چه کسی هستید و یک نگاه قابل اعتماد به زندگی‌تان داشته باشند.

alyseparker.com

ryandeiss.com

نکته ۵: اعتمادپذیری

با به اشتراک‌گذاری داستان‌های موفقیت مشتریان خود، گواهی اعتماد آن‌ها و شهرتی که در بازار دارید اعتمادپذیری و محتوا را با یکدیگر ترکیب کنید. این نکته به ویژه مهم است که اشخاص قابل اعتماد یا تاثیرگذار شما را تایید کرده باشند، مانند جو پولیش که وب‌سایت او نقل‌قول‌هایی از افرادی مانند ریچارد برانسون دارد. تاکید روی چنین مواردی اعتمادپذیری افراد و شخصیت شما را ارتقاء می‌بخشد.

joepolish.com/about/industry-recognition

یک راه عالی دیگر برای برجسته کردن اعتمادپذیری سایرین به شما استفاده از گواهی اعتماد سایرین به شکل یک ویدئو، استوری و تصاویری از پیامک‌ها و فیس‌بوک است، مانند چیزی که در وب‌سایت الکس مسکو می‌بینیم.

alexjmoscow.com/who-we-serve

نکته ۶: رسانه‌ها و جراید

یک راه موثر دیگر برای به وجود آوردن اعتمادپذیری تاکید روی حضور شما در پوشش‌های خبری و رسانه‌ای است. به عنوان مثال نگاهی به سایت کامرون هرولد بیاندازید. عنوان آن نقل‌قولی از سایت Forbes است که اعتمادپذیری هرولد را با تواضع ولی در عین حال بسیار موثر نشان می‌دهد.

هرولد همچنین لوگو تمامی رسانه‌های مهمی که در آن‌ها حضور داشته است را به نمایش گذاشته است.

cameronherold.com/media

نکته ۷: صحبت کردن

چه یک مدیر اجرایی یا یک کارآفرین باشید، روی شرکت خود تاثیر می‌گذارید. حضور در عرصه‌های بیشتر، حتی اگر موارد مجازی مانند پادکست‌ها باشد، روی کسب و کارتان تاثیر مثبتی خواهد گذاشت و به احتمال زیاد برایتان نتیجه‌بخش است. صحبت ترکیبی از اعتمادپذیری و رضایت است. مجددا سایت کامرون هرولد را بررسی کنید به نحوی که صحبت در بین عموم ویژگی کلیدی حرفه او است.

ساختار این صفحه شامل یک تیتر می‌شود که روی مزایای صحبت کردن با شما، فرصت رزرو وقت برای صحبت با شما و کلیپ‌هایی از گفتگوهایتان در گذشته تاکید می‌کند.

همچنین ممکن است برای بالا بردن اعتبار بیوگرافی خود بخواهید شواهدی از نظر مردمی را در سایت قرار دهید که شنونده حرف‌هایتان بودند یا میزبانی شما در رویدادشان را بر عهده داشتند.

cameronherold.com/speaker

نکته ۸: محتوا

محتوا پادشاه است و کوزلوف از وب‌سایت‌های من به عنوان یک مثال جذاب نحوه ترکیب اعتبارپذیری و محتوا استفاده می‌کند. زمانی که در سایت من به پایین اسکرول می‌کنید، نقل‎‌قول‌هایی از تونی رابینز، توصیه‌نامه مشتریان، اطلاعاتی در مورد پادکست من با دان سالیوان، یک بیوگرافی کوتاه، یک لینک به وبلاگم، یک ویدئو اطلاعاتی رایگان و یک دکمه فراخوان به عمل واضح برای همکاری با من را می‌بینید.

تمامی این عناصر برای مشتریان بالقوه ارزش فراهم می‌کنند، اعتمادپذیری به وجود می‌آورند و حس اعتماد در آن‌ها شکل می‌گیرد.

MikeKoenigs.com

نکته ۹: فراخوان به عمل

چطور از برند خود با موفقیت درآمدزایی می‌کنید؟ فرخوان به عمل (call to action) به دو بخش مهم جذب سرنخ  فروش و تبدیل آن به مشتری تقسیم می‌شود.

شما یک سرنخ فروش را جذب کرده یا فردی را وارد دنیای برند خود کردید (معمولا با ایجاد انگیزه در آن‌ها که آدرس ایمیل خود را در اعضای یک محتوای با ارزش و رایگان به شما دهند) یا زمانی آن‌ها را به مشتری تبدیل می‌کنید که یکی از محصولات شما را می‌خرند یا برای انجام کسب و کار موافقت می‌کنند با شما تماس بگیرند.

سایت کاترین زنکینا یک نمونه عالی استفاده از دکمه‌های فراخوان به عمل است. او یک کسب کار عظیم برای قدرت‌بخشی به زنان جوان برای تبدیل رویاهای آن‌ها به موفقیت و ایجاد ازادی مالی راه انداخته است. در بالای وب‌سایت او یک امتحان رایگان و یک پیشنهاد برای مجله رایگان ظاهر می‌‎شود که سرنخ‌های فروش باید برای دریافت هر دو آن‌ها آدرس ایمیل خود را وارد کنند.

همچنین فرصتی برای آشنایی با زنکینا و پیوستن به جامعه او وجود دارد. اگر از هر کدام از این دکمه‌های فراخوان به عمل استفاده کنید، این احتمال که در نهایت از این سایت خرید داشته باشید بیشتر است.

manifestationbabe.com

نکته ۱۰: فوتر جذاب

فوتر جذاب تمرکز بر ارتباط، جامعه و تبدیل سرنخ فروش دارد. بنابراین بسیاری از وب‌سایت‌ها به فوتر به چشم یک بخش بی مصرف نگاه می‌کنند و هدفمندان از آن استفاده نمی‌کنند.

چه اتفاقی می‌افتد به جای آن به ارتباط، جامعه و تبدیل سرنخ فروش توجه داشته باشید؟ به هرحال بسیاری از بازدیدکنندگان وب‌سایت به پایین یک سایت اسکرول می‌کنند و بنابراین ارزش دارد از فوتر خود یک بخش جذاب بسازید.

به نظر کوزلوف، هدر و فوتر مهم‌ترین بخش‌های سایت افراد هستند.

فوتر سایت دکتر ونوس کاملا موثر به همه چیز اشاره می‌کند. او تصاویر عالی در سایت خود قرار می‌دهد و به بازدیدکنندگان اجازه برقراری ارتباط با او، پیوستن به جامعه او، حفظ ارتباط از طریق پلت‌فرم‌های رسانه اجتماعی‌اش و استخدام او را می‌دهد. به عبارت دیگر برقراری ارتباط، پیوستن به جامعه و تبدیل سرنخ فروش به خریدار هدفمند.

venusopal.com

نکته ۱۱: بوم سفید خلاقیت

در نهایت سایت برندینگ شخصی خود را به عنوان یک بوم سفید خلاقیت برای بیان خود در نظر بگیرید. این سایت فرصت شما برای بیان کامل وجود شما و سرگرم شدن است و به مراتب بهتر از این جواب خواهد داد که تفکر خود را محدود کرده و از سایت‌های محبوب دیگر تقلید کنید.

منبع: entrepreneur.com

 

مطالب مرتبط

بهترین روش‌ها برای تقویت روحیه و تعهد شغلی در محل کار کدامند؟

محمد آقاپور

چطور فروش آنلاین فروشگاه اینترنتی را افزایش دهیم؟

محمد آقاپور

راهکارهای حرفه‌ای برای افزایش فروش آنلاین چیست؟

محمد آقاپور

چگونه می‌توانید در یک بازار رقابتی، کسب و کار خود را متمایز کنید؟

محمد آقاپور

چگونه شرکت خود را به گونه‌ای طراحی کنید که به سوددهی بیشتری برسد؟

محمد آقاپور

ارزش نگه داشتن مشتری خوب در چیست؟

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟