روکیدا
دانش و فناوری انرژی و محیط زیست

بهترین عکس‌های حیات وحش سال ۲۰۱۹

عروس دریایی و ماهی حیات وحش

هر سال عکاسان حرفه‌ای زیادی برای شکار لحظاتی ناب در حیات وحش روانه جنگل و صحرا می‌شوند. امسال هم مانند سال‌های قبل تصاویر فوق‌العاده جذابی از طبیعت گرفته شده که ضمن زیبایی، ابعادی دیگر از زندگی در حیات وحش را به ما نشان می‌دهد. تصاویر امسال مسحور کننده هستند و قادرند با هر مخاطب با هر سلیقه و نظر، ارتباط برقرار کنند. از رقابت برای بقا گرفته تا خواب آرامش دهنده در ساحل. چه از علاقه‌مندان به حیات وحش باشید و چه نباشید، به هر حال دیدن این تصاویر را به شما توصیه می‌کنیم

مسابقه عکاس حیات وحش برتر به‌صورت سالانه برگزار می‌شود و همان طور که از نامش پیداست، بهترین تصویر و عکاس حیات وحش در این مسابقه معرفی می‌شود. امسال ۵۵ امین سال برگزاری این مسابقه در لندن انگلستان است. یکی از دلایل کیفیت بالای تصاویر، تعداد شرکت کننده‌های بسیار زیاد آن است. ۵۰ هزار نفر عکاس آماتور و حرفه‌ای در این مسابقه شرکت کرده‌اند و این خود نشان دهنده اعتبار بالای این رقابت است.

فرار پنگوئین حیات وحش

یکی از زیباترین و جالب‌ترین تصاویر حیات وحش امسال، لحظه‌ای حساس از تعقیب و گریز یک پنگوئن و سیل پلنگی (گونه‌ای از سیل) را نشان می‌دهد. لحظه‌ای باشکوه، حساس، دلهره آور و البته بی‌رحم. طبق گفته عکاس، این سیل پلنگی به یک شکار ساده بسنده نکرده است. شکارچی قربانی‌اش را حدود ۱۵ دقیقه بازی داده و از تماشای تلاش او برای نجات زندگی‌اش لذت برده است. در نهایت سیل کار پنگوئن را به یکسره کرده و به زندگی پر تنش و پر استرسش خاتمه می‌دهد.

راکون در حیات وحش

در این تصویر یک راکون را می‌بینیم که سرش را از سوراخی که بر اثر شکستگی شیشه جلوی این فورد ۱۹۷۰ درست شده، بیرون آورده است. این تصویر در کانادا گرفته شده است. بخش جالب داستان این عکس، بچه‌های راکون هستند. این راکون ۵ بچه دارد که روی صندلی عقب مشغول بازی هستند. هر چند که در این تصویر دیده نمی‌شوند.

مرگ لاکپشت

در دنیای مدرن وقتی از حیات وحش عکس می‌گیرید، قطعاً باید انتظار صحنه‌های متأثر کننده از نابودی طبیعت توسط انسان را هم داشته باشید. درست مثل این تصویر از لاک‌پشت دریایی که توسط یک صندلی راحتی کشته شده است! این تصویر یکی از ناخوشایندترین تصاویر منتخب این مسابقه است. این لاک‌پشت که ظاهراً از ابرهای صندلی راحتی تغذیه کرده، دچار خفگی شده و در کنار مقتول خود جان داده است.

نهنگ خاکستری

و این تصویر که شاید ارتباط ما با حیات وحش را از زاویه‌ای دیگر نشان می‌دهد. یک نهنگ خاکستری که برای اولین بار با انسان مواجه می‌شود. دو دست انسان که وارد آب شده‌اند و نهنگ را با سؤالات بی‌شماری مواجه کرده‌اند. مهم‌ترین سؤال قطعاً بحث اعتماد است.

اسب آبی

از تصاویر ناراحت کننده رویارویی حیوانات حیات وحش با رد پای  انسان که بگذریم، می‌توانیم به تصاویر ناراحت کننده رفتارهای متخاصمانه حیوانات با یکدیگر بپردازیم! در این تصویر یک اسب آبی نر دیده می‌شود که در حال کشتن یک اسب آبی چند روزه کوچک و بامزه است! آن سرهای از آب بیرون آمده در پس زمینه را می‌بینید؟ یکی از آن‌ها مادر این بچه است! تعجب نکنید. این رفتار طبیعت است. دلایل مختلفی می‌تواند این کار را توجیه کند. تلاش برای تعدیل جمعیت به علت کمبود منابع، یا تلاش برای ازدیاد نسل خود و از بین بردن بچه‌های نرهای دیگر از جمله توجیهات منطقی هستند. به هر حال این تصویر به‌خوبی نشان می‌دهد که به اسب‌های آبی نباید نزدیک شد!

چرخه زندگی ماهی ها

بعد از این تصاویر نسبتاً خشن، بد نیست چند تصویر چشم نواز ببینیم. تصویر زیر گردهمایی ماهی‌های گنده چشم (bigeye ) در دریای سرخ و در ساحل شبه جزیره سینا (در مصر) را نشان می‌دهد.

عکاسی از حیات وحش پرنده

این تصویر هم یک چرخ ریزک دم دراز را نشان می‌دهد که سعی می‌کند از قندیل یخی در حال ذوب، آب بخورد. این تصویر در ژاپن و جزیره هوکایدو گرفته شده است.

قارچ زامبی

حالا که با دیدن این دو تصویر کمی روحیه گرفتید، به بخش «وحش» حیات وحش بر می‌گردیم. این تصویر یک سوسک سر خرطومی بدشانس را نشان می‌دهد که طعمه یک قارچ انگلی شده است. این قارچ انگلی قربانیانش را شبیه به مردگان متحرک می‌کند. در حالی که حشره هنوز زنده است، در داخل آن رشد کرده و عضلات و حرکات او را تحت کنترل می‌گیرد. حشره زامبی شده مجبور می‌شود از رخت یا شاخه بالا برود. زمانی که به ارتفاع مناسب رسید، محکم سر جایش می‌ایستد و منتظر می‌ماند تا قارچ از بدنش تغذیه کرده و درون آن رشد کند. نتیجه بیرون زدن قارچ از بدن حشره بخت برگشته خواهد بود، یعنی همان چیزی که در این تصویر می‌بینید. قربانیان بعدی کسانی خواهند بود که از این قارچ تغذیه کنند.

عروس دریایی

و این هم تصویری از یک ماهی که در درون یک عروس دریایی گیر افتاده!! مشخص نیست چطور چنین اتفاقی رخ داده است. و مهم‌تر از آن مشخص نیست عاقبت این همزیستی مصالحت یا غیر مصالحت آمیز چه خواهد شد.

چیتا

مبارزه برای بقا در تمام سطوح در جریان است. حتی حیوانات بزرگ و درنده‌ای مثل چیتا هم از این قاعده مستثنا نیستند و برای حفظ جان خود باید مبارزه کنند. این چیتا توسط گروهی از سگ‌های وحشی محاصره شده است. خوشبختانه سرنوشت این یوزپلنگ از سوژه‌های تصاویر قبلی بهتر بوده و توانسته از دست سگ‌ها فرار کند.

تنبل حیات وحش

این تصویر آرامش بخش از یک تنبل که در جنگل‌های پارک ملی پاناما در حال وقت گذرانی است.

سیل خوابیده

در نهایت با این تصویر از یک سیل که با آرامش خاطر کامل روی تخت خواب یخ و برفش دراز کشیده پرونده تصاویر حیات وحش امسال بسته می‌شود.

مطمئناً تصاویر حیات وحش به همین تعداد ختم نمی‌شود ولی این تصاویر مطمئناً جزو جالب‌ترین عکس‌های امسال بوده‌اند.

منبع: gizmodo

 

مطالب مرتبط

اندروید یا iOS: کدام سیستم عامل در سال ۲۰۲۰ بهتر است

محمد آقاپور

بهترین بازی های PS4 در سال ۲۰۲۰ (بخش اول)

محمد آقاپور

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

محمد آقاپور

بهترین تلویزیون های ۷۵ اینچی ۲۰۲۰ کدامند؟

محمد آقاپور

بهترین مادربردهای ۲۰۲۰: با بهترین مادربردهای اینتل و AMD آشنا شوید

محمد آقاپور

بهترین حافظه رم ۲۰۲۰: بهترین رم ها برای کامپیوتر شما کدامند؟

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟