دانش و فناوری سخت افزار پیشنهاد سردبیر

ربات پستچی در سان‌فرانسیسکو !

ربات پستچی پست میتس

سان‌فرانسیسکو به‌احتمال زیاد به‌زودی شاهد رفت و آمد ربات پستچی در سطح خیابان‌های شهر باشد. ربات‌هایی که در پیاده روها در کنار ما قدم خواهند زد و کالاهای شرکت پست میتس را جا به‌جا خواهند کرد.

شرکت پُست مِیتس (Postmates) که کارش گرفتن سفارش غذا و اقلام دیگر و تحویل آن به مشتری است، ظاهراً راهی عملی و کاربردی پیدا کرده که بتواند ربات‌ها را به استخدام خود در بیاورد. این شرکت اولین شرکتی خواهد بود که اجازه استفاده از ربات‌های پیاده رو خواهد گرفت.

رباتی که شرکت پست میتس معرفی کرده کم و بیش ما را یاد ربات دوست داشتنی وال-ای می‌اندازد. ربات دوست داشتنی و بامزه پست میتس با چشم‌های درشت و بزرگش، از ماه دسامبر کارش را رسماً آغاز خواهد کرد. قرار است این ربات خریدهای مشتریان را به همراه آن‌ها تا خانه یا محل کار و … همراه مشتری ببرد. ربات پستچی تا حدود ۲۵ کیلوگرم وزن را می‌تواند برای مسافت ۵۵ کیلومتر حمل کند (با یک بار شارژ). مشتری‌ها با استفاده از کدی که دریافت می‌کنند یا با استفاده از تلفن همراهشان می‌توانند این ربات را فعال کرده و آن را به خدمت بگیرند.

چند سال پیش طرح‌هایی مشابه به‌صورت آزمایشی در سان‌فرانسیسکو توسط شرکت‌های مختلف پیاده شده بود. البته این طرح‌ها همگی به خاطر محدودیتی که برای استفاده از پیاده روها تعیین شد، متوقف شدند. چون باوجود این قانون جدید، تمام شرکت‌هایی که قصد داشتند ربات‌هایشان را در پیاده روهای شهر رها کنند باید تائید ایمن بودن رباتشان را دریافت می‌کردند. در این مدت پُست میتس برای دریافت این مجوز تلاش زیادی کرد و بالاخره توانسته به اولین شرکتی تبدیل شود که از ربات‌ها به‌صورت کاربردی استفاده می‌کند.

 

سان‌فرانسیسکو آرمان شهر ربات‌ها

ربات خودکار پستچی

در واقع ماجرای ربات پستچی شرکت پُست میتس از این جهت اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که حالا سان‌فرانسیسکو رسماً به‌عنوان شهری که استفاده از ربات در آن آزاد است، شهرت پیدا کرده است. این قدمی بزرگ در مسیر استفاده از ربات‌ها در سطح شهر و سرعت گرفتن پیشرفت این ربات‌ها خواهد بود. مثلاً ربات‌های جدید پُست میتس به‌جای استفاده از تکنولوژی تشخیص و ردیابی نور یا همان لیدار (LIDAR)، از فناوری دیگری که سبک‌تر و مقاوم‌تر است استفاده خواهند کرد.

شرکت پُست میتس نشان داده است که قدر این فرصت استثنائی را می‌داند. این شرکت گفته از فرصتی که برای کار در سطح شهر پیدا کرده بسیار خوشحال است. این شرکت به دنبال راهی می‌گردد که بتواند ربات‌ها را به‌صورت کاملاً هماهنگ و با رعایت کامل حقوق شهروندی و عمومی استفاده کند. طبق قوانین سان‌فرانسیسکو، استفاده از دستگاه‌های ارسال خودکار در پیاده روها به مدت ۱۸۰ روز مجوز خواهد داشت.

طبق مجوز صادر شده، پُست میتس می‌تواند سه عدد از هر ربات پستچی که مجوز دریافت کرده است را در شهر استفاده کند. البته این ربات‌ها در مناطق پر رفت و آمد شهر استفاده نخواهند شد. به‌علاوه اینکه تمام ربات‌ها حتماً باید توسط یک اپراتور انسانی که حداکثر در فاصله ۱۵ متری آن قرار دارد، کنترل شود.

 

منبع: engadget.com

مطالب مرتبط

فیسبوک چگونه نظریه ذهن را به یک هوش مصنوعی یاد داد؟

عباس رهامی

کارآفرینان چطور می‌توانند با کمک هوش مصنوعی به آینده سالخوردگی مبارزه کنند

محمد امین نعمتی

اینتل از اولین چیپ‌های خود برای هوش مصنوعی در فضای ابری پرده برداشت

محمد امین نعمتی

هوش مصنوعی مایکروسافت به شناسایی سریع‌تر سرطان دهانه رحم کمک می‌کند

محمد امین نعمتی

رباتی با بازوهای بزرگ به نام Guardian GT با توانایی انجام مأموریت‌های دشوار!

نوید بیک زاده

هوش مصنوعی با یک نگاه به تصویر می‌تواند پرنده‌ها را تشخیص دهد

عباس رهامی

هوش مصنوعی به کمک دکترها برای شناسایی سریع‌تر خونریزی‌های مغزی می‌آید

محمد امین نعمتی

محققان گوگل به هوش مصنوعی شناسایی بوها را یاد دادند

محمد امین نعمتی

هوش مصنوعی فیسبوک برای کمک به فرار از دست فناوری تشخیص چهره

عباس رهامی

بیل ای (Bill-E) ربات کرمی MIT که سازه خلق می‌کند

عباس رهامی

خودروی مفهومی تویوتا ال کیو (LQ) با هوش مصنوعی Yui

عباس رهامی

واکنش غیرمنتظره ربات پلیس به درخواست کمک یک خانم

عباس رهامی

چند نوع هوش مصنوعی در دنیای اطراف ما یافت می‌شود؟

کیوان

برای موج گسترده ویدیوهای جعل عمیق خودتان را آماده کنید

عباس رهامی

دانشمندان موفق به ساخت ربات کوچک شدند که سلول‌های عصبی و عضلانی دارد

نوید بیک زاده

چرا عکس‌های جعلی توسط هوش مصنوعی ساده‌تر تولید می‌شوند؟

کیوان

حرکات خارق‌العاده ژیمناستیک ربات بوستون داینامیکس + ویدیو

عباس رهامی

ابر کامپیوتر کوانتومی گوگل دریچه‌ای به سوی دنیای کوانتوم

عباس رهامی

دیدگاه شما چیست؟