ایموجی‌ها: دنیای بزرگ آن‌ها را می‌شناسید؟

ایموجی‌ چطور کار می‌کنند؟

کلمات به تنهایی برای انتقال یک پیام کافی نیستند. آنچه واقعا نیاز داریم، انتقال احساسات در پیام است. این جای خالی در پیام‌های متنی مثل ایمیل و پیامک بیشتر احساس می‌شود.

برای هر کدام از احساسات شما یک ایموجی وجود دارد.

ایموجی‌ها نمادهایی گرافیکی با صورت‌های خندان می‌باشند. بسیاری از مکالمات امروز را این صورت‌های خندان انجام می‌دهند. ایموجی‌ها در متن‌ها استفاده می‌شوند، در صفحات وب وجود دارند و به دنیای واقعی ما هم آمده‌اند.

ایموجی‌ها در متن شما تعادل ایجاد می‌کنند. شادی یا ناراحتی شما را نشان می‌دهند. با چه حالتی حرف می‌زنید؟ شوخی ‌می‌کنید یا جدی صحبت می‌کنید؟ ایموجی‌ها وظیفه نشان دادن حالت شما را دارند. بدون ایموجی‌‌ها حرف‌های شما احساس ندارند.

ما در مورد چهره‌های تشکیل شده از دو نقطه پرانتز صحبت نمی‌کنیم. با دو نقطه و پرانتز تنها می‌توانید لبخند یا اخم را نشان دهید. منظور ما چهره‌های کارتونی است، همان‌هایی که از فیسبوک تا فروشگاه‌های مواد غذایی می‌بینید.

این چهره‌های کارتونی در تلفن همراه و رایانه شما وجود دارند. اخیرا به سینما هم راه پیدا کرده‌اند.

ایموجی‌ها خیلی عجیب و غریب نیستند. آن‌ها از اواخل دهه 90 میلادی استفاده می‌شوند و هم‌چنان در حال گسترش می‌باشند.

جالب است بدانید: سه چهارم آمریکایی‌ها روزانه از ایموجی استفاده می‌کنند. هر روز حدود 6 میلیارد ایموجی بین مردم جا به جا می‌شود. [منبع: لین، ایموجی‌پدیا]

ایموجی‌ها به عنوان چند چهره کارتونی به میدان آمدند. حالا کاربران می‌توانند برای هر احساس یکی از آن‌ها را استفاده کنند. شما برای بیان چه احساساتی از ایموجی‌ها استفاده می‌کنید؟ با روکیدا درمیان بگذارید.

ایموجی‌ها فقط توسط نوجوانان استفاده نمی‌شوند. این شکلک‌های خندان یک زبان را تشکیل داده‌اند.

ایموجی‌های ABC

ایموجی‌ چطور کار می‌کنند؟

آیا ایموجی‌ها اولین تلاش ما برای اضافه کردن احساسات به متن است؟ خیر. این افتخار به ایموآیکون‌ها می‌رسد. ایموآیکون‌ها با ترکیب چند علامت از کیبورد شما ساخته می‌شوند.

ایموآیکون‌ها ساده‌ترین حالات چهره را نشان می‌دهند. مانند چهره شاد 🙂 یا غمگین 🙁 . برای بیش‌تر از 10 سال گزینه‌ای به جز ایموآیکون‌ها نداشته‌ایم. البته هنوز هم از این روش استفاده می‌شود.

ایموآیکون‌ها در تاریخ 19 سپتامبر 1982 متولد شدند. یک دانشمند کامپیوتر به نام اسکات فهلمن خالق آن‌ها بود. او پیشنهاد کرد در تابلوی دانشگاه از دونقطه، خط تیره و پرانتز برای چهره لبخند استفاده شود.

این کار جلوی سوءتفاهم‌های معمول را می‌گرفت. اضافه کردن یک لبخند به تابلوی دانشگاه همه گیر شد [منبع: استین متز]

قطعا مردم قبل از تابلوی دانشگاه از چهره‌های خندان استفاده می‌کردند. برخی از تاریخ نویسان به سال 1648 باز می‌گردند. شعر “به ثروت” از رابرت هریک: بر ویرانه‌های من، هنوز لبخند می‌زنم :).

برخی این کار او را یک پیش‌گویی از فناوری‌های آینده می‌دانند.

ایموجی‌ها از ایموآیکون‌ها تکامل پیدا کردند. آن‌ها به جای اعداد، حروف یا علائم نگارشی استفاده می‌شوند. تصویر‌های رنگارنگ به جای ایموآیکون‌های تک رنگ و خسته کننده آمده‌اند.

همه چیز از سال 1995 آغاز شد. یک شرکت ژاپنی با نام دوکومو دو آیکون کوچک تلفن و قلب را معرفی کرد. پیام رسان این شرکت پاکِت بِل نام داشت.

ارسال نماد تلفن یعنی شما می‌خواهید با تلفن صحبت کنید و امیدواریم که نماد قلب نشان دهنده محبت شما است [منبع: فورد].

در دهه 90 این شرکت اشتباه بزرگی انجام داد و آیکون‌های ناسازگار با تجارت خود را حذف کرد. نوجوانان ژاپنی به سمت رقبای دوکومو رفتند.

رقیب دوکومو در ژاپن توکیو مسیجینگ نام داشت. مدت زیادی طول نکشید تا شرکت دوکومو متوجه اشتباه خود شود.

شانس با دوکومو همراه بود. یکی از مهندسین این شرکت روی پلتفرم آی‌مود کار می‌کرد. این پلتفرم برای اشتراک گذاری اخبار و بازار سهام شکل گرفت.

او فهمید که جا به جایی اطلاعاتی مثل آب و هوا از طریق نمادها آسان‌‌تر خواهد بود. مانند: ابر‌ها برای روز ابری یا خورشید برای روز‌های آفتابی. البته باید بدانید که آی‌مود پیام‌ها را به 250 کارکتر محدود می‌کرد.

در سال 1999 کوریتا یک بسته 176 عددی از آیکون‌ها را برای آی‌مود طراحی کرد. این آیکون‌ها برای غذا، نوشیدن، آب و هوا، ورزش‌ها و دیگر موارد شکلک‌هایی داشت.

کوریتا اسم مجموعه کوچک خود را ایموجی گذاشت. ایموجی از حرف E به معنی تصویر و Moji به معنی کارکتر ساخته شده است.

حالا باید به این فکر می‌کردیم که چطور نماد‌ها را انتقال دهیم.

شبکه‌های تلفن همراه در سال 2000 برای ارسال ایموجی‌ها بسیار کند بود. این شبکه تنها می‌توانست ایموجی‌ها را به شکل تصاویر ارسال کند. به همین دلیل این تصاویر در ابعاد 12*12 پیکسل بر روی تلفن‌های دوکومو ذخیره شدند.

زمانی که شما یک ایموجی را ارسال می‌کنید تنها دو بایت (مقدار بسیار کمی) از فضا را استفاده می‌کند. برای مثال: بین دو تلفن یک رمز برای ایموجی خنده وجود دارد. ارسال این رمز کوچک هزینه زیادی نداشت و فضای بسیار کمی را اشغال می‌کرد.

با گذشت سال‌ها آیکون‌های بیشتری ساخته شد. اما بین دستگاه‌های مختلف به درستی کار نمی‌کرد. یعنی شما برای دوست خود یک انگشت شست رو به بالا ارسال می‌کردید و دوست شما یک انگشت شست رو به پایین دریافت می‌کرد.

در این زمان ایموجی‌ها به استاندارد سازی نیاز داشتند. یعنی فرستنده و گیرنده باید یک چیز را دریافت و ارسال می‌کردند.

در سال 2010 یونیکد به میدان آمد. یونیکد یک گروه از شرکت‌های فناوری و داوطلبان نخبه است که درک گسترده‌ای از زبان شناسی دارند.

یونیکد یک مجموعه استاندارد از ایموجی‌ها را برای اندروید، IOS و کامپیوترهای اپل و ویندوز ایجاد کرد. ظاهر ایموجی‌ها ممکن است متفاوت به نظر برسد اما معنی آن‌ها در همه سیستم عامل‌ها یکسان است.

نتیجه کار آن‌ها یک سیستم جهانی برای برقراری ارتباط بود. یک زبان که از تصاویر کارتونی کوچک ساخته شده بود.

گریه از خنده را می‌‌شناسید؟

ایموجی‌ چطور کار می‌کنند؟

تا سال 2018 بیش‌تر از 2800 ایموجی در مجموعه یونیکد قرار گرفته است. یونیکد هر سال در حدود 100 پیشنهاد برای ایموجی‌های جدید دریافت می‌کند. نماد‌های جالب و امیدوار کننده برای بررسی عمومی در سایت یونیکد قرار می‌گیرند.

ایموجی‌های ضد دینی، شخصیت‌های زنده و آرم‌های تجاری رد می‌شوند. در این روند ایموجی‌های نا مناسب از لیست حذف می‌شوند. ایموجی‌هایی که جان سالم به در می‌برند در کتابخانه یونیکد قرار می‌گیرند.

به روزرسانی‌های سالانه یونیکد در اختیار برنامه نویسان و تولید کنندگان سخت افزار قرار می‌گیرد.

ایموجی‌ها استاندارد شده‌اند اما حق کپی رایت یا حق تجاری سازی ندارند. یعنی برای استفاده تجاری از آن‌ها لازم نیست پول پرداخت کنید. هر کسی و برای هر هدفی می‌تواند از ایموجی‌ها استفاده کند.

بعضی از ایده‌ها مانند فیلم ایموجی با انتقاد‌های شدیدی رو به رو شدند. شاید بهتر است که ایموجی‌ها بر روی صفحه نمایشگر باقی بمانند و به واقعیت تبدیل نشود.

البته همه ایموجی‌ها کاربرد زیادی ندارند، دیسکت‌های فلاپی و آیکون تلفن آنالوگ احتمالا بدون استفاده خواهند ماند.

ایموجی خنده از گریه در سال 2017 برای سومین سال محبوب‌ترین ایموجی جهان شد. رده دوم به ایموجی قلب رسید. بعضی از ایموجی‌ها محبوبیت فوق العاده‌ای پیدا کرده‌اند. آن‌ها حتی روی آگاهی جمعی ما هم تاثیر گذاشته‌اند.

دیکشنری آکسفورد در سال 2015 گریه از خنده را به عنوان کلمه سال انتخاب کرد.

چرا ژاپن خانه‌ی ایموجی‌ها است؟

این مساله در فرهنگ ژاپن ریشه دارد. ژاپنی‌ها سریع‌تر از دیگران با ویژگی‌های جدید تلفن هوشمند آشنا می‌شوند و از آن استفاده می‌کنند. ژاپنی‌ها تم‌های کارتونی زیبا و لطافت را دوست دارند.

در ژاپن شخصیت هِلو کیتی به اوج خود رسید. آن‌ها حتی یک اصطلاح برای وسواس زیبایی دارند. نام این اصطلاح کو‌وای است.

دو ایموجی محبوب: هلو و پوپ!

ایموجی‌ چطور کار می‌کنند؟

از فاصله 100 مایلی چشمک زده‌اید؟ قطعا کار سختی است. انتقال کنایه و منظور در متن هم سخت است. ایموجی‌ها در یک پیام کار شما را آسان‌تر می‌کنند. 92 درصد از افراد برای ایجاد احساسات در متن از ایموجی‌ها استفاده می‌کنند.

استفاده از ایموجی‌ها باعث شفاف شدن متن می‌شود. آیا می‌دانید که درک کلی از زبان ایموجی‌ها وجود دارد؟

جدا از چهره‌ها و حرکات دست، یکی از معروف‌ترین ایموجی‌ها پوپ یا مدفوع است. این ایموجی عجیب و غریب بسیار محبوب است و سوپر استار ایموجی‌ها حساب می‌شود.

در اوایل دهه 2000 ایموجی پوپ در ژاپن بسیار محبوب شد. ژاپنی‌ها برای انتقال احساسات و ایده‌های زیادی از این نماد کوچک قهوه‌ای استفاده می‌کردند.

برای بیان بیزاری، رنج، شوق، شادی یا فحاشی استفاده از ایموجی پوپ راه مناسبی است. شما همه این‌ احساسات را بدون یک کلمه بیان می‌کنید. این معجزه ایموجی‌ها برای ما است.

اما این ایموجی کی محبوب‌تر شد؟ گوگل در سال 2007 این ایموجی را همراه با مگس‌های دور آن در جی‌میل قرار داد. پس از این کار گوگل، ایموجی پوپ میان عموم مردم شناخته شد.

ایموجی پوپ را کنار بگذاریم. کاربران ایموجی‌ها در مورد این تصاویر کوچک کارتونی تعصب زیادی دارند. به همین دلیل تغییرات کوچک در بعضی ایموجی‌ها آشوب به پا کرده است.

هر کدام از تولید کنندگان سخت افزار یا نرم افزار می‌توانند نسخه خود را از ایموجی‌ها ایجاد کنند. حتما برخی از این نسخه‌ها بهتر می‌شوند.

سال 2017 گوگل ایموجی چیزبرگر جدید خود را منتشر کرد. اما در ایموجی جدید، پنیر زیر گوشت قرار داشت. به دلیل این تغییر تمام اینترنت بر روی گوگل شمشیر کشید!
ساندرا پیج سریعا عذر خواهی کرد و گفت: تا زمانی که تیم ما بتواند گزینه بهتری برای برگر پیدا کند تلاش می‌کنیم. گوگل تمام کار‌های خود را برای پیدا کردن بهترین همبرگر رها می‌کند.

ایموجی‌ها تنها احساسات را بیان نمی‌کنند. آن‌ها می‌توانند احساسات را ایجاد کنند.

ایموجی‌های کوچک که جنجال‌های بزرگ ساختند

ایموجی‌ چطور کار می‌کنند؟

ایموجی‌ها یک ابزار عالی برای ایجاد داستان‌ها هستند. شاید برای شما جالب به نظر برسد که این نماد‌های کوچک بیش‌تر از آنچه که تصور می‌کنید درباره شما می‌گویند!
یک نظر سنجی در سایت همسریابی مَچ قرار داده شد. بر اساس این نظر سنجی کسانی که از ایموجی‌ها استفاده می‌کنند روابط بیش‌تری دارند.

روزنامه تلگراف انگلستان گزارش کرد: ایموجی شراب در انگلستان بیش‌تر استفاده می‌شود، در آمریکا ایموجی تاج محبوب‌تر است و استرالیایی‌ها ایموجی‌های مواد مخدر را دوست دارند.

مسئله رنگ پوست نیز در ایموجی‌ها دیده می‌شود. در ابتدا رنگ پوست تمام ایموجی‌ها سفید بود. در سال 2015 این رنگ تغییر کرد.

مجموعه یونیکد رنگ پیش فرض ایموجی‌ها را به زرد سیمپسون‌ها تغییر داد. اما مردم اجازه داشتند که از بین 5 رنگ پوست یکی را انتخاب کنند. این یک اقدام فوری بود.

استفاده از ایموجی‌هایی با رنگ سفید محبوبیت خود را از دست داد. آمریکایی‌ها، حتی آمریکایی‌های سفید پوست کم‌تر از آن رنگ استفاده کردند.

بر اساس مقاله آتلانتیک رنگ زرد جدید بیشترین استفاده را دارد. این رنگ بین آمریکایی‌های آفریقایی تبار نیز محبوب است. و به طور کلی رنگ‌های تیره پر استفاده‌تر هستند.

شما در همه مکالمات نباید از ایموجی‌ها استفاده کنید. استفاده زیاد از ایموجی‌ها شما را نا بالغ نشان می‌دهد. همچنین در زمان استفاده از ایموجی‌ها باید معنی آن را بدانید.

استفاده اشتباه از ایموجی‌ها یا استفاده زیاد از ایموجی‌ها نا درست است. ممکن است همکاران شما هوش شما را زیر سوال ببرند. بر خلاف لبخند‌های واقعی، ایموجی‌های خنده گرمی و صمیمیت ما را نشان نمی‌دهند.

استفاده زیاد و نا درست از ایموجی خنده در مکالمه‌های متنی شایستگی ما را در نگاه دیگران کاهش می‌دهد. اگر دیگران در مورد شما اینطور فکر کنند، از شما دور خواهند شد.

crta4ktifavc

خجالت و نا آگاهی را کنار بگذارید. درست مانند متن ایمیل و پیام کوتاه، ایموجی‌ها می‌توانند عواقب واقعی داشته باشند. ارسال ایموجی اشتباه می‌تواند شما را به زندان برساند. به جرم ارسال یک ایموجی نامناسب و شرم آور برای مخاطب اشتباه متهم خواهید شد.

در سال 2015 دو مرد برای ارسال ایموجی‌ها دستگیر شدند. ایموجی‌های ارسال شده توسط این دو مرد یک مشت، یک اشاره دست و یک آمبولانس بود. مقامات این ایموجی‌ها را یک تهدید فیزیکی به حساب آوردند.

نتیجه گیری مقامات: دو نفر سعی داشتند به صاحب خانه در خانه‌اش حمله کنند.

در سال 2016 یک مرد فرانسوی به دلیل ارسال یک ایموجی اسلحه دستگیر شد. او این ایموجی را برای دوست دختر سابق خود فرستاده بود.

دادگاه او را به سه ماه زندان محکوم کرد. قاضی پیام او را تهدید به مرگ به حساب آورد.

سال 2017 در اسرائیل: یک زوج برای پیدا کردن خانه تلاش می‌کردند. یکی از صاحب خانه‌ها چند ایموجی هیجان انگیز دریافت می‌کند. این ایموجی‌ها شامل یک بطری شامپاین، سنجاب و… بود.

دریافت این ایموجی‌ها باعث شد که صاحب خانه، آگهی خود را حذف کند. او دیگر مشتری برای خانه خود نیاورد. سپس این صاحب خانه از آن زوج شکایت کرد.

او در نتیجه این دادگاه 2000 دلار دریافت کرد. این دو هزار دلار اجاره‌ای بود که در این مدت دریافت نکرده بود.

آیا شبیه به این ماجرا برای شما اتفاق افتاده است؟ شما چه خاطراتی از این ایموجی‌ها دارید؟

ما در روکیدا منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

منبع: howstuffworks.com

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *