بهای سنگینی که برای خرید گوشی‌های چینی می‌پردازید، چیست؟

چینی

در حالی که بسیاری از سیاستمداران آمریکا و کشورهای اروپایی روی موضوع جاسوسی احتمالی گوشی‌های هوآوی تمرکز کرده‌اند، به تازگی خطر امنیتی جدیدی کشف شده که به مراتب بزرگتر از جاسوسی شرکت هوآوی است.

طبق خبرهایی که اخیرا منتشر شده، برخی از گوشی‌های ارزان قیمت کمپانی چینی Tecno W2 که محصولاتش به سراسر جهان فرستاده می‌شود به بد افزارهای سرقت پول آلوده هستند. این طور که مشخص شده بد افزار‌هایی مثل Triada و xHelper بدون این که کاربر خبردار شود وارد اکانت‌های پولی اپلیکیشن‌های نصب شده روی گوشی می‌شوند. این بد افزار‌ها با انجام خرید‌های درون برنامه‌ای باعث افزایش غیر معقول صورتحساب کاربران شده‌اند. نکته درد آور ماجرا اینجاست که بسیاری از این کاربران در کشورهای محروم با درآمد پایین زندگی می‌کنند که توانایی پرداخت این هزینه‌ها را ندارند.

گوشی‌های چینی و بد افزارهای سرقت پول

China Tecno Malware

این طور که کارشناسان گفته‌اند این بد افزارها از ابتدای تولید گوشی‌ها در نرم افزار آن‌ها بارگذاری شده است. البته این موضوع چیز چندان جدیدی نیست و قبلا نیز به صورت محدود رخ داده بود. Nathan Collier که یکی از تحلیل گران مشهور در زمینه بد افزار است در گفتگوی تازه خود آلوده بودن گوشی‌های کمپانی چینی Tecno W2 به بد افزارهای Triada و xHelper را کاری موذیانه دانسته. در حالی که این بد افزار‌ها با آوردن تبلیغ‌های گوناگون روی صفحه گوشی باعث آزار کاربران می‌شوند، قابل حذف هم نیستند. جالب است که حتی با بازگشت به تنظیمات کارخانه یا به اصطلاح ریست فکتوری نیز باز هم نمی‌شوند این بد افزارها را پاک کرد.

گوشی‌های آلوده کمپانی Tecno W2 عمدتا به کشور‌های آفریقایی مثل مصر، غنا و آفریقا جنوبی فرستاده می‌شوند. در ادامه برخی از این گوشی‌ها وارد کشور‌های اندونزی و میانمار می‌شوند. مسئولان Secure-D که یکی از بهترین پلتفرم‌ها برای جلوگیری از کلاهبرداری‌ اپلیکیشن‌های موبایل هستند، گفته‌اند تنها از ماه مارس تا دسامبر 2019 توانسته‌اند جلوی 844،000 از معاملات بد افزار‌ها را بگیرند.

tecno ad christiaan triebert flickr 1200x675 1

مسئولان شرکت Transsion که کمپانی مادر Tecno W2 به حساب می‌آیند در پاسخ به این اتهامات گفته‌اند آلوده شدن گوشی‌های این شرکت به بد افزار‌های سرقت پول در فرآیند زنجیره تامین توسط منابع ناشناس صورت می‌گیرد. همچنین مسئولان این شرکت گفته‌اند مشکلات مربوط به بد افزار Triada در ماه مارس 2018 و بد افزار xHelper در اواخر 2019 حل شده است. با این حال کارشناسان Secure-D می‌گویند هنوز خطر آلودگی به طور کامل برطرف نشده و ممکن است این بد افزار‌ها به صورت غیر فعال همچنان در گوشی‌های این شرکت وجود داشته باشند.

همچنین مسئولان Secure-D افزودند گوشی‌های کمپانی TCL نیز با مشکلات مشابهی روبرو هستند. محصولات TCL نیز از همان ابتدای تولید و ورود به بازار به بد افزار آلوده‌ هستند.

Virus Alert

تا زمانی که این خبر را می‌نویسیم هیچ گونه شواهد و مستنداتی دال بر گناهکار بودن شرکت Transsion در مورد آلودگی گوشی‌هایش به بد افزارها وجود ندارد. با این حال این مسئله کمکی به شهرت خدشه دار شده این کمپانی نمی‌کند؛ به خصوص در زمان حاضر که هنوز بسیاری از کاربران نگران این مسئله هستند. همچنین این مسئله می‌تواند نظر کسانی که قصد خرید تلفن‌های Tecno W2 را داشتند، تغییر دهد.

با این حال مسئله‌ای که باعث می‌شود بسیاری از اقشار کم درآمد به سمت خرید گوشی‌های کمپانی Tecno W2 بروند قیمت بسیار پایین و امکانات خوبی است که به کاربران ارائه می‌دهند. در صورتی که مردم از خرید گوشی‌های این شرکت خودداری کنند باید دید خلاء به وجود آمده توسط کدام کمپانی رفع خواهد شد.

منبع خبر: androidauthority.com

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *