آیا امکان حیات بر روی سیاره پلوتون وجود دارد؟

آیا امکان حیات بر روی سیاره پلوتون وجود دارد؟

یک تئوری جدید نشان می دهد که پلوتون، یک اقیانوس بزرگ زیرزمینی را در خود جای داده و حتی ممکن است در آن، زندگی وجود داشته باشد.

بر اساس تحقیقات جدید، سیاره یخ زده پلوتون ممکن است زندگی خود را به عنوان یک جهان گرم با یک اقیانوس عظیم زیرزمینی شروع کرده باشد. 

تاکنون، اعتقاد بر این بود که پلوتون یک تخته سنگ بزرگ یخ زده است که به دلیل فاصله زیاد از خورشید، از نور آن بی بهره است.

دانشمندان می گویند، بر اساس شواهد جدید، زمانی بر روی پلوتون اقیانوسی از آب وجود داشته و ممکن است هنوز هم در زیر سطح یخ زده آن، وجود داشته باشد. 

آیا امکان حیات بر روی سیاره پلوتون وجود دارد؟

کارور بیرسون، دانش آموخته فارغ التحصیل دانشگاه سانتا کروز می گوید: حتی در این محیط سرد بسیار دور از خورشید، این سیاره ممکن است به همراه اقیانوس های خود تشکیل شده باشد.

محققان معتقدند، فرآیند تشکیل ماده در پلوتون، احتمالاً گرمای لازم را برای تشکیل اقیانوس های زیرزمینی فراهم کرده است.

فرانسیس نیمو، استاد زمین شناسی و علوم سیاره ای در دانشگاه سانتا کروز می گوید: “مدت هاست که دانشمندان در مورد تکامل گرمایی پلوتون و امکان باقی ماندن اقیانوس در این سیاره تحقیق می کنند. اکنون که ناسا تصاویر جدیدی از سطح پلوتون به دست آورده، می توانیم آن ها را با مدل های تکامل گرمایی مختلف مقایسه کنیم.”

دانشمندان معتقدند، سناریوهای شروع گرم و سرد تحولات پلوتون باعث می شود که امروز، سطح سیاره کاملاً متفاوت به نظر برسد.

بیرسون می گوید: اگر تشکیل این سیاره با سرما بوده و یخ از داخل آب شده، پلوتون باید منقبض شده باشد و باید آثاری از فشردگی بر روی سطح آن دیده شود. اگر تشکیل آن با گرما بوده، این سیاره باید منبسط شده باشد و باید آثاری از انبساط بر روی سطح آن دیده شود.

آیا امکان حیات بر روی سیاره پلوتون وجود دارد؟

بیرسون افزود: ما شواهد زیادی در مورد انبساط داریم، اما هیچ نشانی از انقباض را در سطح آن نمی بینیم. پس احتمال قوی تر بر این است که سیاره مذکور، با اقیانوس مایع شروع شده است.

حال این سوال پیش می آید که آیا این سیاره به اندازه ای گرم مانده که این اقیانوس، به صورت مایع باقی بماند؟ بر اساس برآورد بیرسون، انرژی گرانشی آزاد شده توسط ماده جدیدی که در روزهای ابتدایی، به سطح سیاره برخورد کرده، کافی خواهد بود. اما ممکن است با گذر زمان، آن انرژی از بین رفته باشد.

نیمو می گوید: اینکه پلوتون در ابتدا چگونه شکل گرفته، در مورد تکامل گرمایی آن بسیار مهم خواهد بود. اگر بسیار آهسته شکل گرفته باشد، مواد گرم روی سطح آن، انرژی را به فضا رانده است. اما اگر به سرعت تشکیل شده باشد، گرما را در داخل خود حبس کرده است.

اگر کمتر این سیاره در کمتر از 30 هزار سال شکل گرفته باشد، شروع گرمی داشته است. اما اگر در طی چندین میلیون سال شکل گرفته باشد، متأسفانه امکان شروع گرم برای آن وجود ندارد.

 

آواتار ماهان

توسط ماهان

علاقمند به دنیای فناوری و خلاقیت هستم و فارغ التحصیل ارشد آی تی ، متمرکز بر انتشار مطالبی هستم که دارای ترکیبی از خلاقیت ، هنر و فناوری هستند .

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *