به یاد فرناندو کورباتو مخترع پسورد کامپیوتر که در 93 سالگی از دنیا رفت

فرناندو کورباتو

دنیای امنیت کامپیوتر یکی از بنیان‎گذاران خود را از دست داد. فرناندو «کوربی» کورباتو که از او به عنوان مخترع پسورد کامپیوتر یاد می‎کنند در سن 93 سالگی از دنیا رفت.

محقق موسسه فناوری ماساچوست (MIT) در زمان ساخت سیستم اشتراک زمانی سازگار (CTSS) خود ایده محافظت از حساب‎های کاربری توسط پسورد را مطرح کرد که به چندین نفر اجازه استفاده همزمان از یک کامپیوتر را داد.

فرناندو کورباتو

کورباتو در سال 2014 طی مصاحبه‎ای با وال استریت جورنال گفت همه چیز در مورد «دسته‎بندی» و امنیت پایه بود، ولی اقدام او مسیر رو به جلو امنیت دیجیتال را شکل داد.

پسورد تنها دستاورد کورباتو نبود. مدل استفاده همزمان CTSS زمان انتظار برای پاسخ‎دهی کامپیوتر را از ساعات به ثانیه کاهش داد تا این فناوری به مراتب کاربردی‎تر شود.

سیستم اشتراک زمانی سازگار او مسیر را برای سیستم عامل‎هایی مانند لینوکس با کنترل امنیت تایید اثرانگشت، سیستم فایل سلسله مراتبی (HFC) اپل و امکانات دیگری هموار کرد که امروزه باعث رفاه کاربران شده است.

او همچنین مطرح‎کننده «قانون کورباتو» بود که ادعا می‎کند برنامه‎نویسان بدون توجه به زبان برنامه‎نویسی، به یک مقدار کد می‎نویسند. نتیجه استفاده از زبان‎های سطح بالاتر به جای رابط برنامه‎نویسی سطح پایین close to metal بود که معمولا کدنویسی با آن وقت‎گیرتر است.

کورباتو بعدا متوجه مشکلات پسوردها شد، او در گفتگو با وال استریت جورنال گفت «اینترنت ورود پسورد برای لاگین را به «یک نوع کابوس» تبدیل کرده است.

بر کسی پوشیده نیست دنیای امنیت قصد دارد با حذف پسوردها با هکرها مقابله کند و برای کاربران راحتی به ارمغان آورد. با این حال بدون شک اختراع کورباتو به ایجاد بنیاد مدرن امنیت کامپیوترها کمک کرد.

منبع: engadget.com

آواتار محمد امین نعمتی

توسط محمد امین نعمتی

بین 30 و 40 سالگی زندگی می‌کنم. هیچ چیزی بیشتر از آگاهی از دانش بیشتر مخصوصا دنیای فناوری من رو به ذوق نمی‌آورد. علاقه زیادی به نوشتن دارم و در کنار آن موزیک خوب، کتاب خوب، فیلم خوب و همنشین خوب لازمه زندگی است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *