دانش عمومی و مهندسی زندگی سلامت و تندرستی

حل مشکل بانک‌های خون توسط باکتری‌های روده

آزمایش خون برای تشخیص سریع‌تر ضربه مغزی

محققان به تازگی موفق شدند تا با استفاده از آنزیم باکتری روده گروه‌های خونی مختلف را به گروه خونی O تبدیل کنند.

به گزارش روکیدا، تزریق خون به افراد بیمار ممکن است زندگی آنها را نجات دهد اما متاسفانه اغلب بیمارستان‌ها با کمبود خون مواجه هستند. طبق اعلام صلیب‌سرخ آمریکا، در هر دو ثانیه یک فرد نیاز به انتقال خون دارد. اگرچه میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا به طور منظم خون خود را اهدا می‌کنند اما باز هم نیاز بانک‌های خون را برآورده نمی‌کند.

براساس گزارش «مسیو‌ساینس»، بر روی سطح سلول‌های خونی قندهای پیچیده‌ای به نام «گلیکان» وجود دارد که نوع گروه خونی افراد را تعیین می‌کند. این گلیکان‌ها توسط سیستم ایمنی شناسایی می‌شوند و وظیفه پیدا کردن و تخریب سلول‌های مهاجم را دارند؛ از همین رو به گلیکان‌ها مولکول‌های آنتی‌ژن نیز گفته می‌شود.

باید بدانید که سلول‌های خونی نوع A ، آنتی‌ژن A و سلول نوع B آنتی‌ژن B را حمل می‌کنند، همچنین سلول‌های نوع AB هردو این آنتی‌ژن‌ها با خود به همراه دارند و سلول نوع O هیچ کدام را حمل نمی‌کند.

به هنگام انتقال خون، فرد گیرنده تنها سلول‌های خونی را دریافت می‌کند که بدنش قادر به تشخیص آن باشد. گروه خونی O برای بانک‌های خون بسیار مهم است زیرا این گروه خونی می‌تواند به تمام بیماران با گروه‌های خونی مختلف تزریق شود. اما با وجود اینکه حدود ۴۵ تا ۵۵ درصد از افراد در سراسر جهان دارای گروه خونی O هستند اما باز هم برای برآورده کردن تقاضاها کافی نیست.

از همین رو محققان به دنبال راهی برای تبدیل گروه‌های خونی مختلف به نوع O هستند؛ اکنون گروهی از دانشمندان دانشگاه «بریتیش کلمبیا» این راه را پیدا کردند. آنها مسیر آنزیمی ساده‌ای را کشف کردند که می‌توان با استفاده از حذف آنتی‌ژن‌های A، گروه خونی A را به طور مستقیم به گروه خونی O تبدیل کرد.

این روش که از آنزیم استفاده می‌کند «گلیکوزید» نامیده می‌شود. البته باید بدانید که این روش در سال ۱۹۸۰ توسط تیمی از محققان کالج پزشکی دانشگاه کرنل ارائه شد که در آن محققان با استفاده از آنزیم «α-galactosidase» که از دانه‌های قهوه استخراج می‌شود توانستند قند روی سلول‌های گروه خونی B را حذف کرده و به گروه خونی O تبدیل کنند اما از آنجایی که فعالیت آنزیم‌ها بسیار کند و فرایند تولید آنها نیز بسیار گران است، بنابراین هزینه‌ درمان افزایش می‌یابد و این روش برای تبدیل مناسب نیست.

طبق این گزارش، اکنون محققان پس از شکست‌هایی که در این راه متحمل شدند، در نهایت توانستند یک جفت آنزیم را شناسایی کنند که در تبدیل گروه‌های خونی موثر باشد. این آنزیم‌ها به طور طبیعی توسط باکتری‌های روده انسان تولید می‌شود. این باکتری‌ها برای هضم کربوهیدرات‌های پیچیده رژیم غذایی ما، آنزیم‌ها را تولید می‌کنند. همچنین این باکتری می‌تواند از گلیکان‌های سطح سلول‌های روده تغذیه کند. از انجایی که گلیکان‌ها از نظر ساختاری بسیار شبیه به گروه قندی سطح خون هستند، محققان تصمیم گرفتند تا با استفاده از این آنزیم، آنتی‌ژن‌های قندی سطح خون را حذف کرده و گروه‌های خونی را به گروه خونی O تبدیل کنند.

مطالب مرتبط

گلوله‌های زیرآبی محصول جدید ارتش آمریکا

عباس رهامی

افراد با ذهن قوی چه عاداتی دارند؟

محمد امین نعمتی

کاشت موفقیت‌آمیز بذرهای خوراکی در خاک شبیه به خاک مریخ و ماه

محمد امین نعمتی

موش‌ها به کمک دانشمندان رانندگی یاد گرفتند!

محمد امین نعمتی

چرا قضیه فیثاغورث اینقدر در دنیای امروز اهمیت دارد؟

محمد امین نعمتی

تحقیقات علمی نشان می‌دهند تغییر ساعت تابستانی برای سلامت انسان خوب نیست

محمد امین نعمتی

مسئول احتمالی بیماری‌های ویپینگ یک ترکیب سمی است

محمد امین نعمتی

مرکز کنترل بیماری آمریکا ۲۰۵۱ پرونده آسیب به ریه ناشی از ویپینگ را تایید می‌کند

محمد امین نعمتی

۴ مشکل جدی برای سلامت ناشی از نشستن بیش از حد طولانی (و نحوه جلوگیری از آن‌ها)

محمد امین نعمتی

فناوری وای‌فای چطور کار می‌کند؟ هرآنچه که باید درباره وای فای بدانیم

محمد امین نعمتی

فناوری بلوتوث چطور کار می‌کند؟ هرآنچه باید درباره بلوتوث بدانیم

محمد امین نعمتی

یکی از مهندسین ناسا ادعا می‌کند که “هلیکال انجین” می‌تواند به ۹۹% سرعت نور برسد

نوید بیک زاده

برای موفقیت باید احساسات خود را کنترل کنید

محمد امین نعمتی

۷ کلید برای باز کردن قفل شادی

محمد امین نعمتی

رباتی با بازوهای بزرگ به نام Guardian GT با توانایی انجام مأموریت‌های دشوار!

نوید بیک زاده

طرح باتری کوانتومی با بدون ذره‌ای نشت شارژ

عباس رهامی

شبکه عصبی مسئله سه جسم نیوتون را سریع‌تر از هر نرم افزاری حل می‌کند

عباس رهامی

چطور از دام مقایسه فرار کنیم

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟