زندگی سلامت و تندرستی

نانومواد در حوزه سلامت چه کاربردی دارند؟

چطور تومورها با استفاده از نانوروبات ها نابود می‌شوند؟

فعالان یک واحد دانش‌بنیان ایرانی با پیوند فناوری‌های زیستی و نانوفناوری، توانسته‌اند ماده دانش‌بنیان زیستی با کاربردهای متنوع در حوزه سلامت را تولید کنند.

 

کمک به حوزه سلامت از طریق «نانومواد» ساخت داخلی

به گزارش روکیدا، کاربرد مواد مصنوعی و تولیدشده با ترکیب و فرآوری صنعتی، به کمک فناوری‌ها رشد نمایانی داشته است، اما این فناوری‌ها، امروز تا جایی پیش رفته‌اند که پای خود را به بدن انسان باز کرد‌ه‌ و جایگزین برخی از کاستی ‌ها و عارضه‌ها شده‌اند. ساختار ایمنی بدن انسان ویژگی‌های منحصر به فرد بیولوژیکی دارد و اجازه ورود یک ماده غریبه و ماندگاری را نمی‌دهد، اما فناوری‌های زیستی و پیوندش با دیگر همچون فناوری‌ها از جمله نانو، راهی گشوده است تا بخشی از نیازها پزشکی، بهداشتی و سلامت با تولید مواد سازگار با بدن رفع شود.

زیست‌ماده یا بایومتریال‌ها با بهره‌گیری از زیست‌فناوری از مواد طبیعی یا استفاده از مواد صنعتی مانند آلیاژهای فلزی، سرامیک‌ها، پلیمرها و کامپوزیت‌ها ساخته می‌شود. این مواد اغلب، با قرار گرفتن در بخش یا کل یک ساختار زنده یا یک ابزار پزشکی می‌توانند یک عملکرد را بهبود ببخشند یا جایگزین آن شوند.

ماده «هیدروکسی آپاتیت» یکی از همین ترکیبات به شمار می‌رود که به تازگی مورد توجه قرار گرفته و با فناوری پیچیده‌ای که دارد، از مواد مهم و راهبردی در صنعت پزشکی به شمار می رود.

مسعود حافظی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان با اشاره به این مطلب گفت: این پودرکه از فناوری نانو بهره می‌برد، با برند تجاری آپاتک، برای استفاده در محصولات بهداشت دهان و دندان مانند خمیردندان، دهانشویه و آدامس تولید شده است.

این فعال فناور به تولید این ماده با فناوری بومی و به دست دانش‌آموختگان ایرانی اشاره کرد وافزود: از این زیست‌ماده، به دلیل داشتن سازگاری زیستی، زیست فعالی و قابلیت اطمینان برای کاربری در بدن ، به طور گسترده ای در مصارف پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان از  تولید بیومواد در مقیاس صنعتی و با حمایت پارک علم و فناوری یزد گفت و ادامه داد: این  مواد به دلیل استفاده از فناوری نانو و ایجاد سطح مخصوص بالا در صنعت پزشکی کاربرد فراوانی دارد و از ویژگی‌هایی چون مسدود کردن توبول های عاجی دندان و کاهش حساسیت دندانی، بازسازی مینای دندان، حل مشکل پوسیدگی سطحی دندان، صاف کردن سطح دندان و ترمیم صدمات ناشی از نوشیدنی های اسیدی برخوردار است.

حافظی با بیان این‌که تولید این پودرها بخش قابل توجهی از نیاز صنایع یادشده به واردات محصولات مشابه با نانو پودر هیدروکسی آپاتیت را تأمین می‌کند، ادامه داد: این شرکت با تیم تحقیق و توسعه که از دانش‌آموختگان حوزه نانوفناوری، شیمی و زیست‌فناوری است علاوه بر تولید بومی پودر هیدروکسی آپاتیت کربناته نانوساختار، کلسیم فسفاتی و بهینه سازی آنها بر اساس نیاز مشتری را نیز تولید می‌کند.

مطالب مرتبط

تحقیقات علمی نشان می‌دهند تغییر ساعت تابستانی برای سلامت انسان خوب نیست

محمد امین نعمتی

مسئول احتمالی بیماری‌های ویپینگ یک ترکیب سمی است

محمد امین نعمتی

مرکز کنترل بیماری آمریکا ۲۰۵۱ پرونده آسیب به ریه ناشی از ویپینگ را تایید می‌کند

محمد امین نعمتی

۴ مشکل جدی برای سلامت ناشی از نشستن بیش از حد طولانی (و نحوه جلوگیری از آن‌ها)

محمد امین نعمتی

فناوری وای‌فای چطور کار می‌کند؟ هرآنچه که باید درباره وای فای بدانیم

محمد امین نعمتی

فناوری بلوتوث چطور کار می‌کند؟ هرآنچه باید درباره بلوتوث بدانیم

محمد امین نعمتی

یکی از مهندسین ناسا ادعا می‌کند که “هلیکال انجین” می‌تواند به ۹۹% سرعت نور برسد

نوید بیک زاده

برای موفقیت باید احساسات خود را کنترل کنید

محمد امین نعمتی

۷ کلید برای باز کردن قفل شادی

محمد امین نعمتی

رباتی با بازوهای بزرگ به نام Guardian GT با توانایی انجام مأموریت‌های دشوار!

نوید بیک زاده

طرح باتری کوانتومی با بدون ذره‌ای نشت شارژ

عباس رهامی

چطور از دام مقایسه فرار کنیم

محمد امین نعمتی

شبکه‌های اجتماعی چه مزایا و معایبی برای افراد یک جامعه دارند؟

نوید بیک زاده

۶ نکته برای این که جرقه تغییر را در زندگی خود به وجود آورید

محمد امین نعمتی

هوش مصنوعی با یک نگاه به تصویر می‌تواند پرنده‌ها را تشخیص دهد

عباس رهامی

کامپیوتر کوانتومی گوگل یک آزمایش “غیر ممکن” را پشت سرگذاشت!

نوید بیک زاده

چرا برخی از افراد در مقایسه با سایرین به خواب کمتری نیاز دارند؟

محمد امین نعمتی

هوش مصنوعی فیسبوک برای کمک به فرار از دست فناوری تشخیص چهره

عباس رهامی

دیدگاه شما چیست؟