۱۲ پروژه ناسا پیش از مأموریت بازگشت به ماه در سال ۲۰۲۴ !

یکی از آنها کاوشگری است که MoonRanger (تکاور ماه) نامیده می‌شود.

طی چند ماه گذشته، ناسا به امید بازگشت به ماه در سال ۲۰۲۴، برنامه‌های پروژه آرتمیس (Artemis) را تکمیل کرده است. بعد از انتخاب سه تا از سرویس‌های خدماتی تجاری فرود بر روی ماه، ناسا هم اکنون ۱۲ پروژه علمی و پژوهشی انتخاب کرده است. تمام این ۱۲ پروژه به ما کمک خواهند کرد تا در آماده‌سازی خود برای بازگشت به ماه در چند سال آتی، آن را به خوبی مطالعه کنیم. برای مثال، کاوشگری که MoonRanger نامیده می‌شود، تصاویری سه بُعدی از سطح ماه خواهد گرفت. کمپانی آستروباتیک قراردادی ۵.۶ میلیون دلاری برای ساخت کاوشگری مستقل و سبک با ناسا امضا کرده است که همچنین نشان دهنده یک سیستم ارتباطی وسیع برای کاوش ماه است.

بازگشت به ماه ناسا

پروژه دیگری که هایمدال (Heimdall) نامیده می‌شود، همانطور که می‌توانید از نامش حدس بزنید، سیستمی دوربینی است که به ما کمک می‌کند تا ویژگی‌های زمین‌شناختی ماه را خیلی بهتر درک کنیم. همچنین این سیستم، مراقب فرود بالقوه و خطرات ترافیکی برای فضاپیماها و وسایل نقلیه ما نیز، خواهد بود. بیشتر این تجهیزات امکان بررسی دقیق‌تر و نزدیک‌تر ترکیب‌بندی، جریان گرمایی و دیگر ویژگی‌ها را، برای ما فراهم می‌کنند. با این حال، نمایشگر اشعه-ایکس هلیوسفر محیط زیست ماه نیز، تصاویر بادهای خورشیدی را به دام خواهد انداخت.

برخی از این تجهیزات، از اجزاء مأموریت‌های قبلی استفاده خواهند کرد. ژرفاسنج مگنتوتلوریک ماه، از مغناطیس‌سنج ساخته شده برای فضاپیمای MAVEN، به منظور مطالعه زمینه‌های مغناطیسی و الکتریکی ماه استفاده خواهد کرد. ضمناً، در آزمایش الکترومغناطیس سطح ماه از سخت‌افزاری به جا مانده از MAVEN و دیگر مأموریت‌ها که هدف‌گذاری مجدد شده اند، برای نظارت پدیده الکترومغناطیس در سطح ماه استفاده خواهد شد.

تمامی این ۱۲ پروژه، راه آن‌ها را در سفرهای آینده از طریق پروژه خدمات بازرگانی ظرفیت ترابری ماه ناسا تا اوایل سال ۲۰۲۱، باز خواهند کرد. توماس زوربوچن، معاون بخش ریاست ماموریت علمی ناسا در واشنگتن می‌گوید:

«ظرفیت‌های ترابری انتخاب شدۀ ماه، نوآوری‌هایی پیشرفته را نشان می‌دهد و از تجارب سفرهای اولیه از طریق پروژه خدمات بازرگانی ما بهره‌مند خواهند شد. هر کدام، نشان دهنده یک ابزار علمی جدید و یا ابتکاری برای تکنولوژی است که از اهداف کاوش انسان و علم حمایت می‌کنند و بسیاری از آنها کاربردهایی گستره‌تر برای مریخ و فراتر از آن دارند.»

منبع: www.engadget.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.