پنتاگون، لیزری در اختیار دارد که هویت اشخاص را از روی ضربان قلب تشخیص می‌دهد!؟

شما نمی‌توانید ضربان قلب خود را مخفی کنید.

WASHINGTON DC, USA - APRIL 13: US flag and Pentagon logo are seen before the press conference of U.S. Defense Secretary Mattis and Chairman of the Joint Chiefs of Staff Gen. Dunford on Syria at the Pentagon in Washington, United States on April 13, 2018. (Photo by Yasin Ozturk/Anadolu Agency/Getty Images)

تشخیص هویت بیومتریک به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شده است. ما هم اکنون شناسایی چهره در فرودگاه‌ها، خودروهایی که با نگاه کردن به آنها باز می‌شوند، تکنولوژی‌ای که نحوه راه رفتن منحصر به فرد برای هر شخص را تشخیص می‌دهد و البته، اثر انگشت که برای همه چیز، از گوشی‌های هوشمند گرفته تا برچسب زدن به رخدادها استفاده می‌شود را، در اختیار داریم. تکنولوژی تشخیص هویت بعدی چیست؟ جواب، ضربان قلب شماست.

تشخیص هویت

براساس گزارشات بازبینی تکنولوژی MIT، پنتاگون لیرزی در اختیار دارد که هویت افراد را (از فاصله) توسط ضربان قلبشان، شناسایی می‌کند. این تکنولوژی، که جتسون (Jetson) نامیده می‌شود، از ویبرومتری لیزری برای تشخیص حرکات سطحی پوست که توسط ضربان قلب ایجاد می‌شود استفاده می‌کند و برد آن نیز ۲۰۰ متر می‌باشد.

سیگنال‌های قلبی منحصر به فرد هستند و برخلاف چهره و اثر انگشت، تحت هیچ شرایطی قابل جایگزینی نیستند. در حالی که تشخیص چهره و دیگر روش‌های بیومتریک، بر شرایط بهینه تکیه دارند، Jetson تنها دارای چند چالش است. این تکنولوژی از طریق لباس‌های عادی مثل پیراهن کار می‌کند، اما لباس ضخیم، مانند پوشش زمستانی مانع کارکرد درست آن می‌شود. همچنین در حدود ۳۰ ثانیه طول می‌کشد تا اطلاعات لازم را جمع‌آوری کند، بنابراین در حال حاضر تنها در صورتی کار می‌کند که هدف برای مدتی نشسته یا ایستاده باشد. و البته کارایی آن نیز به نوعی از  پایگاه داده قلبی بستگی دارد. با این وجود، تحت شرایط مناسب، تخیص هویت از طریق Jetson بیش از ۹۵ درصد صحت دارد.

واضح است که این تکنولوژی می‌تواند کمک بزرگی برای ارتش و سازمان‌های اطلاعاتی باشد؛ ایز این رو، پنتاگون چند سال پیش، آن را درخواست کرده بود. اسناد رسمی اداره مبارزه با حمایت فنی تروریسم (CTTSO) این تکنولوژی برای مدتی در حال کار بوده است. با این حال، ممکن است کاربردهای دیگری نیز داشته باشد. همانطور که MIT خاطر نشان می‌کند، پزشکان می‌توانند بدون لمس کردن بیمار، ضربان قلب آنها را بررسی و بیمارستان ها می‌توانند به شکل بی سیم، علائم حیاتی بیمار را نظارت کنند. شاید این نوع از تکنولوژی، روزی باعث تسلیم شدن آخرین پیشرفت های تکنولوژی منسوخ شدۀ تشخیص چهره شود.

منبع: www.engadget.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.