تجربه اولین پرواز فضایی ربات‌های استروبی (Astrobee) ، ربات مکعبی فضایی ناسا

ربات فضایی ناسا در ایستگاه فضایی بین المللی پرواز می کند

اگر همه چیز به‌خوبی پیش رود، در آینده نزدیک شاهد افزایش جمعیت ربات‌های استروبی خواهیم بود که انجام بخش زیادی از امور ایستگاه فضایی را به عهده خواهند گرفت

ناسا مدتی پیش سه ربات مکعب شکل استروبی (Astrobee) به ایستگاه فضایی فرستاد تا در آینده بتواند از آن‌ها به‌عنوان دستیار آزمایشگاه استفاده کند. پس از تلاش زیاد بالاخره ناسا توانسته برای اولین بار شاهد پرواز مستقل ربات‌های استروبی باشد. رباتی که افتخار اولین پرواز فضایی را به خود اختصاص داده، بامبل (Bumble) است!

 

استقلال ربات‌های استروبی

هانی استروبیاین اولین باری است که یک ربات توانسته در ایستگاه فضایی بین‌المللی به‌صورت مستقل حرکت کند. ربات‌های استروبی ۱۴ ام ژانویه به ایستگاه فضایی رسید. البته خبری از نمایشگاه‌های باشکوه و پر افتخار نبود. این ربات فعلاً فقط از پس حرکات ابتدای و ساده مثل حرکت به جلو و چرخش به اطراف، بر می‌آید. به هر حال هدف اصلی که حرکت ربات در شرایطی با جاذبه تقریباً صفر بود، به انجام رسید.

 

چه زمانی دستیارهای زنبوری ناسا آماده به کار می‌شوند

کوئین استروبیربات‌های استروبی قرار است در آینده بتوانند به‌صورت مستقل پرواز کنند و حرکات پیچیده و متنوعی انجام دهند. آزمایشات بعدی قرار است همچنان بر روی بامبل انجام شود که شامل حرکات پیچیده‌تری خواهد بود. دو ربات استروبی دیگر هنوز وارد عمل نشده‌اند. ربات‌هانی (Honey) در ایستگاه فضایی و در صف انتظار برای یادگیری پرواز، و ربات کوئین (Queen) در حال آماده سازی برای پرتاب به فضا است.
اگر همه چیز به‌خوبی پیش رود، در آینده نزدیک شاهد افزایش جمعیت ربات‌های استروبی خواهیم بود که انجام بخش زیادی از امور ایستگاه فضایی را به عهده خواهند گرفت. وظایفی مثل نگهداری و کمک به فضانوردان کار اصلی این ربات‌ها خواهد بود. ربات‌های استروبی به‌خصوص در مأموریت‌های فضایی بلند مدت به ماه یا مریخ که زمان یا تعداد خدمه با محدودیت‌های زیادی رو به رو است، کارآمد خواهند بود

منبع: engadget.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.