انرژی و محیط زیست دانش و فناوری زندگی عمومی

مار سه چشم واقعی استرالیا!

مار سه چشم استرالیا

از دوران کهن مارهای برای ما انسان‌ها موجوداتی اهریمنی و افسانه‌ای محسوب می‌شدند. داستان‌های زیادی وجود دارد که اهریمن داستان به‌نوعی با مار ارتباط دارد. یا مار چند سر است، یا مار بر روی شانه‌هایش می‌روید یا … . احتمالاً ایده مارهای عجیب‌الخلقه از واقعیت گرفته شده است. مثل ماری که جدیداً در استرالیا پیدا شده است. یک مار سه چشم!

مار سه چشم در دنیای واقعی

اگر سریال بازی تاج و تخت را دیده باشید، حتماً با کلاغ سه چشم آن هم آشنایید. در دنیای واقعی شاید کلاغ سه چشم به‌راحتی پیدا نشود ولی در عوض اگر به استرالیا بروید شاید بتوانید یک مار سه چشم ببینید. این مار در نزدیکی بزرگ راهی در اطراف شهر هامپتی دو (Hympty Doo) پیدا شد.
مار سه چشم ما تقریباً همان شکلی است که همه تصور می‌کنند! دو چشم در اطراف و یکی هم وسط. بهتر از این نمی‌شد.
معمولاً این موارد مربوط به مارهای دوسر هستند که ممکن است سرها به‌طور کامل از هم جدا نشده باشند. به همین دلیل اولین کار که انجام شد، تصویر برداری اشعه ایکس بود. چیزی که ماجرا را عجیب‌تر کرد این بود که در واقع این مار اصلاً دو سر نیست و در نتیجه در نوع خودش یک مورد بسیار خاص و نادر محسوب می‌شود. بنابراین این مار واقعاً یک جمجمه دارد که دقیقاً جای سه عدد چشم بر روی آن تعبیه شده و مار هم سه چشم دارد. یعنی انگار همه چیز از اول قرار بوده همین باشد.

مار عجیب‌الخلقه چطور به این شکل در آمده؟

کلاغ سه چشم

بااینکه ظاهر مار بسیار عجیب و شگفت انگیز است ولی سؤالات زیادی را مطرح می‌کند. شاید مثل سریال‌ها و فیلم‌هایی که می‌بینیم، این مار سه چشم حاصل رادیواکتیو و اثرات فعالیت‌های شیمایی انسانی باشد؟ یا یک بیماری خاص؟ یا …. ؟ ولی زیاد لازم نیست به این سناریوهای ترسناک فکر کنیم. متخصصین بر این باورند که این مار احتمالاً در داخل جنین به این شکل در آمده و حاصل عوامل خارجی و محیطی نیست.

نگاه دقیق‌تر به مار سه چشم

مار عجیب و غریب ما در واقع یک کارپت پیتون خردسال است و اندازه آن هم ۴۰ سانتی متر بیشتر نیست. البته بررسی جزئیات بیشتر ممکن نشد چرا که این مار پس از مدتی مرد! استرالیا به موجودات عجیب و غیرمعمولش مشهور است ولی نه تا حدی که بخواهیم انتظار یک مار سه چشم را داشته باشیم. در نتیجه اگر در مورد حیوانات عجیب استرالیا یا کشورهای دیگر چیزی شنیدید، مطمئن باشید منظور مار سه چشم یا موجودات عجیب‌الخلقه دیگر نیست!
حیوانات عجیب ممکن است در نقاط مختلف دنیا دیده شوند. مثلاً سال قبل یک مار دو سر در آمریکا پیدا شد که توجه همه را به خود جلب کرد.
آیا شما هم تجربه دیدن مار یا حیوانات عجیب‌الخلقه دیگر را دارید؟

منبع: cnet.com

مطالب مرتبط

آیا قدیمی‌ترین کپک لجنی کشف شده است؟

محمد آقاپور

غبار ستاره‌ای ۷ میلیارد ساله، قدیمی‌ترین ماده یافت شده بر روی زمین

عباس رهامی

آتش سوزی گسترده استرالیا که از فضا هم قابل مشاهده است

عباس رهامی

در مورد پشم یخی چه می‌دانید؟

عباس رهامی

حقایق جالب در مورد مدار شمالگان

عباس رهامی

تغییرات آب و هوایی چه تاثیری روی سطح اکسیژن اقیانوس‌ها داشته‌اند؟

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟