استراتژی کسب و کار زندگی مدیریت و موفقیت در کسب و کار مشاوره و روانشناسی پیشنهاد سردبیر

چطور از اوقات فراغت برای رشد فردی استفاده کنیم؟

چطور از اوقات فراغت برای رشد فردی استفاده کنیم؟

در حالت معمول کار کردن و تلاش زیاد و اختصاص وقت بیشتر برای پیشرفت و کار، به‌عنوان راه کار اصلی برای پیشرفت و رشد فردی در نظر گرفته می‌شود. ولی همیشه این طور نیست. استراحت و فعالیت‌های مکمل برای این کار لازم است. برای اینکه بازدهی بیشتری داشته باشید، خلاقیتتان بیشتر شود و در نهایت پیشرفت کنید، بهتر است اوقاتی را هم به استراحت و کارهای دیگر اختصاص دهید. البته منظورمان نشستن و تلویزیون نگاه کردن یا پرسه زدن در شبکه‌های اجتماعی، نیست چون این‌ها معمولاً باعث رشد فردی نمی‌شود! برای استفاده از این اوقات فراغت جهت رشد شخصی چند کار باید انجام دهید که در روکیدا در مورد آن صحبت می‌کنیم.

چطور از اوقات فراغت برای رشد فردی استفاده کنیم؟

بهترین استفاده از اوقات فراغت برای پیشرفت فردی

ما با تماشای تلویزیون و فیلم و … مخالف نیستیم، ولی اگر می‌خواهید رشد فردی زیادی داشته باشید، نمی‌توانید تمام اوقات فراغتتان را به این طور کارها اختصاص دهید. در ادامه پیشنهادهایی برای استفاده حداکثر از اوقات غیر فراغت تان داریم. راهکارهایی که هم می‌توانند انرژی از دست رفته را به شما برگردانند و هم به‌طور غیرمستقیم به رشد فردی شما کمک کنند.

 

گردش و ماجراجویی داشته باشید

سعی کنید هر از گاهی از شهر و محیطی که در آن زندگی می‌کنید بیرون بزنید. وقتی از محیط آشنای اطرافتان دور می‌شوید، ذهنتان هم به‌طور ناخودآگاه از افکاری که همیشه درگیر آن هستید آزاد می‌شود. فرقی ندارد کجا می‌روید. ممکن است یک جای دیدنی یا جدید آن طرف کشور باشد یا صرفاً شهر یا روستای نزدیک یا محل تفریحی نزدیک شهر.

چطور از اوقات فراغت برای رشد فردی استفاده کنیم؟
البته بهتر است قبل از مسافرت برای آن برنامه ریزی داشته باشید. اگر بدون برنامه ریزی عمل کنید ممکن است به‌جای اینکه ذهنتان آزادتر شود و اوقات مفرح داشته باشید، استرس و تنش را تجربه کنید. البته از آن طرف بوم هم نباید افتاد. اگر می‌خواهید برنامه ریزی کنید، واقع بین باشید و بیش از حد برنامه را شلوغ نکنید. بعضی از ماها وقتی به مسافرت یا تفریح می‌رویم برای هزار و یک کار برنامه می‌ریزیم. ولی واقعیت این است که نمی‌توانیم همه این کارها را انجام دهیم. و در واقع لازم هم نیست. یادتان نرود که شما از این اوقات باید برای استراحت و آزاد شدن ذهن استفاده کنید. اوقات فراغتتان را با کار اشتباه نگیرید!
نیاز به گفتن نیست که بهتر است این اوقات فراغت یا مسافرت را طوری برنامه ریزی کنید که نزدیک به تعطیلی باشد. در نتیجه بدون اینکه لازم باشد مرخصی زیادی بگیرید یا مدت زیادی از کار و کاسبی بیفتید، اوقات استراحت و بازیابی خوبی به دست می‌آورید.
مسافرت‌های کاری هم زمان‌های خوبی هستند. بعد از مسافرت کاری می‌توانید مسافرت خودتان را داشته باشید.

 

برای خودتان، دوستان و خانواده وقت بگذارید

اوقات فراغت و تعطیلات را کمی به اطرافیانتان و همین طور به خودتان اختصاص دهید. این کار هم باعث می‌شود ارتباطتان با بقیه بهتر شود و پیوندها مستحکم‌تر شود و هم اینکه عزت نفستان افزایش پیدا کند. به‌علاوه به‌طور طبیعی استرس و تنش‌ها هم کاهش پیدا می‌کند و در کل این یک عادت رفتاری سالم و مفید محسوب می‌شود که نهایتاً به رشد فردی منجر می‌شود.

چطور از اوقات فراغت برای رشد فردی استفاده کنیم؟
فقط در این بین خودتان را فراموش نکنید. همیشه اوقاتی را برای خودتان، اختصاص دهید. هر کسی باید اوقات شخصی‌اش را داشته باشد و شاید کمی تنها باشد. مثلاً شاید دوست داشته باشید کتاب بخوانید، یا به کارها و علایق فردی دیگرتان برسید. اختصاص دادن اوقاتی به‌عنوان وقت شخصی باعث می‌شود که ذهنتان کاملاً آرام بگیرد و به‌نوعی از نظر روانی بازیابی شود. با انجام این کار می‌بینید که قدرت تمرکز، تفکرات عمیق و همین طور حل مسئله‌تان به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند.
فرقی هم ندارد که درون گرا هستید یا برون گرا. حتی برون گرا ها هم نیاز دارند اوقاتی را به خودشان اختصاص دهند و تنها باشند.

 

به فهرست کارهایی که دارید رسیدگی کنید

فهرست کارهایکی از تکنیک‌های مفید برای برنامه ریزی و رسیدگی به کارهای شخصی این است که فهرستی از کارهایی که دارید تهیه کنید و یکی‌یکی آن‌ها را انجام دهید. ولی مهم‌تر از درست کردن این فهرست، انجام دادن آن‌هاست. احساسی که تیک زدن تک‌تک موارد لیست دارد، هیچ چیز دیگری ندارد! وقتی می‌دانید کارهای عقب مانده و روی هم تلنبار شده ندارید، مطمئناً خیالتان از همه بابت راحت می‌شود.
فهرست کارهایتان ممکن است از کارهای بانکی و اداری، تا تعمیر ماشین و اصلاح سر و … باشد و در دراز مدت باید انجام شود. در واقع این فهرست، مثل فهرست خرید نیست که خیلی راحت بتوانید با یک یا دو ساعت وقت صرف کردن جلوی همشان را تیک بزنید. به‌خصوص اینکه این فهرست اصولاً پویاست و به‌مرور موارد داخل لیست اضافه هم می‌شوند. پس لازم است که آهسته و پیوسته حرکت کنید. چون اگر بخواهید همه این کارها را باهم انجام دهید خودتان را در مقابل کوهی از وظایف و کارهای مانده می‌بینید و احتمالاً مستأصل و خسته می‌شوید. فهرست کارهای بلند و زیاد

در نتیجه بهتر است به‌مرور این کارها را انجام دهید و سعی کنید فهرست کارهایتان را کوتاه و خلاصه نگه دارید. شاید اوقات فراغتی که دارید برای این کار مناسب باشند. ولی بهتر است این کارها را برای اوقات فراغت و آخر هفته‌ها نگذارید. به این فکر کنید که چرا تا همین الان کارهای تلنبار شده را آخر هفته و تعطیلات انجام نمی‌دهید! خوب معلوم است. چون در آن مواقع بیشتر مشغول استراحت و تفریح هستید و با بقیه وقت می‌گذرانید. پس از اوقات فراغت دیگر برای این کار استفاده کنید.

 

در کلاس‌های مختلف یا نمایشگاه و رویداد شرکت کنید

کنسرتوقتی از دوران نوجوانی و جوانی می‌گذریم و به مرحله‌های جدی‌تر زندگی وارد می‌شویم، معمولاً سخت‌تر وقت کافی برای کارهای جانبی پیدا می‌کنیم. احتمالاً دیگر برنامه‌های مختلف مثل سینما رفتن، پارک، جشن‌ها، کنسرت‌ها و … تعطیل می‌شوند. ولی باید بدانید که وقت گذاشتن روی این تفریحات جانبی مهم است. اگر برنامه ریزی کنید می‌توانید بخشی از اوقات فراغت را برای این طور کارها صرف کنید.
قبل از اینکه به تعطیلات برسید، بهتر است نگاهی به تقویم رویدادها بیندازید و رویدادها، جشن‌ها و موارد دیگر که در دسترس هستند را ببینید. وب سایت‌های مختلفی هستند که رویدادهای مختلف را اطلاع رسانی می‌کنند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.
در این مورد هم مشابه بحث گردش رفتن، باید توجه کنید که برنامه را بیش از حد فشرده نکنید. بهتر است یکی از برنامه‌هایی که دوست دارید را انتخاب کنید و یک روز را به آن اختصاص دهید. سعی نکنید در یک روز چند جا بروید چون احتمالاً بیشتر وقتتان در مسیر تلف می‌شود و چیزی که قرار بود یک استراحت باشد، خودش باعث خستگی بیشتر می‌شود.
خلاصه اینکه برای کارهای جانبی و تفریحی وقت اختصاص دهید. شاید اصلاً دوست داشته باشید یک روز آشپزی کنید! به خودتان برای این کار وقت بدهید. یا مثلاً شاید برای خواندن یک کتاب برنامه ریخته‌اید ولی صبح که بیدار می‌شوید حس گیتار زدن دارید. برنامه را عوض کنید و به‌جایش گیتار بزنید. مهم این است که وقتی را صرف علایقتان کنید.

 

برنامه ریزی برای آینده

یکی از بهترین راه‌ها برای استفاده از اوقات فراغت، برنامه ریزی برای آینده است. به آینده فکر کنید و برنامه‌ها و اهداف بلند مدت برای خودتان تعیین کنید. مراحل مختلف و کارهایی که باید انجام دهید را مشخص کنید و تصویر کلی از چیزی که می‌خواهید اتفاق بیفتد را در ذهن مجسم کنید. بهترین کار این است که برای خودتان یک خط زمانی و مسیر مشخص کنید تا دقیقاً بدانید می‌خواهید چه‌کار کنید و احیاناً بعد از یک مدت برنامه‌تان را فراموش نکنید.

با این روش های تبلیغاتی کسب و کارتان را ارتقا دهید
یکی از مزایای انجام این کار این است که بهتر می‌فهمید وقتتان در طول هفته، ماه و سال صرف چه چیزهایی می‌شود. انجام برنامه‌ها و پروژه‌های بلند مدت تر نیازمند اختصاص دادن وقت به‌صورت پیوسته و دراز مدت است. اگر برای تمام کارهایتان برنامه ریزی داشته باشید پیدا کردن وقت برای پروژه‌ها یا برنامه‌های مهم‌تر نباید زیاد سخت باشد. با یک نگاه به برنامه‌هایی که دارید احتمالاً می‌توانید چند برنامه را پیدا کنید که اهمیت کمتری دارند یا لذت زیادی از آن نمی‌برید.

به‌طور کلی این نکته را باید در ذهن داشته باشید که اگر می‌خواهید از اوقات فراغت بیشترین استفاده را ببرید، باید در آن ساعات ذهنتان را از کار و اتفاقاتی که در آن جا در حال جریان است رها کنید. اگر می‌خواهید این وقت را به گردش رفتن اختصاص دهید یا با دوستان و آشنایان باشید، یا کارهای عقب مانده و … را انجام دهید، به هر حال باید ذهنتان را از کار بیرون بکشید! شاید این کار به‌خصوص اوایل سخت باشد ولی وقتی تمرین کنید و یاد بگیرید این کار را انجام دهید، با دنیای کاملاً جدیدی آشنا می‌شوید و همه چیز برای شما متفاوت می‌شود.

منبع: forbes.com

مطالب مرتبط

چرا برای دستیابی و حفظ موفقیت باید همیشه در حال یادگیری باشید؟

محمد امین نعمتی

چرا در زندگی باید قدردان باشیم؟

محمد امین نعمتی

بهترین روش‌ها برای تقویت روحیه و تعهد شغلی در محل کار کدامند؟

محمد آقاپور

چطور فروش آنلاین فروشگاه اینترنتی را افزایش دهیم؟

محمد آقاپور

راهکارهای حرفه‌ای برای افزایش فروش آنلاین چیست؟

محمد آقاپور

چگونه می‌توانید در یک بازار رقابتی، کسب و کار خود را متمایز کنید؟

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟