هدرا هش گراف چیست و چگونه کار می‌کند؟

توسط سمیرا گلکار

هدرا یک شبکه عمومی است که یک ارز دیجیتال دارد اما از بلاک‌چین استفاده نمی‌کند. این شبکه از توکن‌های تعویض ناپذیر هم پشتیبانی می‌کند اما از قراردادهای هوشمند استفاده نمی‌کند. این شبکه هم مثل شبکه بیت‌کوین غیرمتمرکز است اما مثل اتریوم یک نهاد حاکمیتی عمومی دارد.

هدرا سعی دارد ایمن تر و مقیاس پذیرتر و در عین حال کم مصرف تر و مقرون به صرفه تر از راهکارهای دیگر باشد. این پروژه تحت مالکیت و مدیریت پنج شرکت بزرگ قرار دارد از جمله گوگل، آی‌بی‌ام، ال‌جی و دویچه تلکام.

هدرا هش گراف چیست؟

هدرا به جای بلاک‌چین از یک الگوریتم اجماع نظر به اسم هش گراف استفاده می‌کند. هش گراف یک دفتر کل عمومی است که تراکنش‌های صورت گرفته بین نودهای شبکه را دنبال می‌کند که با برچسب زمانی مشخص شده اند. این خصوصیات شبیه به خصوصیات بلاک‌چین هستند اما چند ویژگی کلیدی وجود دارد که هش گراف را متمایز کرده اند.

هش گراف چیست و چگونه کار می‌کند؟ 1

هش گراف چگونه کار می‌کند؟

در سیستم هش گراف، تراکنش‌ها بر حسب ترتیبشان نسبت به سایر تراکنش‌ها، شناسایی می‌شوند. اما در بلاک‌چین، تراکنش‌ها بر حسب موقعیتشان نسبت به بلاک‌چین شناسایی می‌شوند یعنی در بلاک‌چین، صرف نظر از میزان ترافیک شبکه یا ارز دیجیتال مورد نظر دائماً باید بلاک‌هایی در حال تولید باشند.

بعلاوه، در هش گراف این تراکنش‌ها برای تأیید تنها به نودهای فعال ارسال می‌شوند نه همه نودهای شبکه. این رویکرد علاوه بر افزایش مقیاس پذیری شبکه به صرفه جویی در انرژی و زمان کمک زیادی می‌کند. تراکنش‌ها بر اساس الگوریتم اثبات سهام اولویت بندی می‌شوند یعنی با توجه به میزان توکن HBAR هر کاربر.

کاربرد هش گراف چیست؟

مثل همه پروتکل‌های ارزهای دیجیتال، هش گراف هم برای پشتیبانی از تراکنش‌هایی که با توکن بومی این پروژه انجام می‌شوند طراحی شده است. در بعضی موارد مثل بیت‌کوین، همه کاری که پروتکل انجام می‌دهد همین است.

اگر با توکن‌های تعویض ناپذیر آشنا باشید در جریان هستید که می‌توان از پروژه‌های کریپتو برای ثبت مالکیت هر چیزی استفاده کرد. شرکت Avery Denison از هش گراف برای ایجاد یک “ابر متصل از محصولات” استفاده کرده که در این سیستم از شناسه‌های دیجیتال برای رهگیری اشیای فیزیکی در زنجیره تأمین استفاده می‌شود.

از هدرا برای توکن‌های تعویض ناپذیر هم استفاده می‌شود. هش گراف اکسچنج ARIA را راه اندازی کرده که یک پلتفرم NFT با کربن منفی است که آی‌بی‌ام هم از آن حمایت می‌کند.

ServiceNow هم در زیرساخت ابر خودش از هش گراف استفاده کرده تا جریان کار دیجیتال خودش را بهتر مدیریت کند.

شرکت Safe Health Systems هم از هش گراف برای ذخیره اطلاعات بیماران به صورت کاملاً امن استفاده می‌کند.

همچنین با اینکه هدر از قراردادهای هوشمند استفاده نمی‌کند اما سیستم‌های قرارداد هوشمند مثل چین لینک می‌توانند از هدرا استفاده کنند.

هش گراف چیست و چگونه کار می‌کند؟ 2

سرمایه گذاری در هدرا هش گراف

امکان خرید توکن HBAR با اکانت هدرا یا از چندین اکسچنج و والت مختلف وجود دارد اما اکثر افرادی که از هش گراف استفاده می‌کنند، تعامل مستقیمی با HBAR ندارند.

سرویس‌های توکنیزه سازی هدرا این امکان را فراهم کرده اند که بسیاری از اپلیکیشن‌های ساخته شده بر روی شبکه هدرا از کوین‌های خودشان استفاده کنند از جمله توکن‌های تعویض ناپذیر و توکن‌های کاربردی خاصی که مثل ارزهای دیجیتال معمولی معامله نمی‌شوند.

ماین کردن و استیکینگ هش گراف

در حال حاضر امکان ماین کردن هدرا وجود ندارد چون همه نودهای آن توسط شورای حاکمیتی هدرا مدیریت می‌شوند. وقتی تعداد اعضای این شورا به 39 برسد، دیگران هم می‌توانند ماینینگ در هدرا هش گراف را انجام دهند. گرچه این سیستم هم به نوعی غیرمتمرکز است چون هیچ شخص یا نهاد واحدی کنترل آن را در اختیار ندارد، اما فعلاً این شبکه توسط کاربران آن مدیریت نمی‌شود.

در عین حال امکان استیک کردن HBAR وجود دارد و می‌توانید توکن‌هایی که در اکسچنج‌ها می‌خرید را در این پلتفرم استیک کنید. این پلتفرم به دنبال راه اندازی سیستم “پروکسی استیکینگ” است که در آن افرادی که نود ندارند هم می‌توانند استیکینگ انجام دهند.

آیا هدرا می‌تواند رقیبی برای اتریوم باشد؟

شبکه هش گراف و پروژه آن دائماً در حال رشد و توسعه است اما برای کار با این شبکه باید اطلاعات و درک خوبی از آن داشته باشید.

اینکه هدرا و هدرا هش گراف می‌توانند رقیب مستقیمی برای اتریوم باشند یا خیر، هنوز مشخص نیست اما تکنولوژی مقیاس پذیر آن پتانسیل‌های زیادی دارد و نسبت به وضعیت فعلی اتریوم سرعت بسیار بیشتری در اجرای تراکنش‌ها دارد که البته ممکن است با شروع به کار اتریوم 2 این شرایط تغییر کند.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید