چطور هواپیماها اینترنت وای‌فای و پخش زنده تلویزیونی دارند؟

روزگاری نه چندان دور مسافران خطوط هوایی مجبور بودند فیلم‎های موجود در هواپیما را روی نمایشگر بزرگ آن تماشا کنند، روزنامه و رمان (کتاب‌های کاغذی) بخوانند یا اینکه از پنجره به ابرها خیره شوند. آنها نمی‌توانستند در اینترنت به گشت و گذار بپردازند یا تلویزیون تماشا کنند. خب تعجبی هم نداشت چون در هواپیما بودند.

اما در اواخر سال ۲۰۰۰ شرایط تغییر کرد. خطوط هواپیمایی بزرگ اتصال اینترنت وایرلس را در پروازهایشان ارائه می‎دادند. در سال ۲۰۱۰ اخبار CBS اعلام کرد کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) با فروش طیف فرکانسی که قبلا برای خدمات تلفن درون هواپیما استفاده می‎شد (که به دلیل گرانی هیچ وقت واقعا از آن استفاده نمی‌شد)، به خطوط هواپیمایی کمک کردند تا از خدمات جدیدی بهره‎مند شوند.

این موضوع، به نوبه خود باعث به وجود آمدن امکان استفاده از برج‎های سلولی زمین شد و به این ترتیب مسافران قادر بودند از طریق چندین باله دارای آنتن متصل به هواپیما از اینترنت برخوردار شوند. این باله‌ها شبکه را شناسایی کرده و سیگنال‌ها را دریافت و ارسال می‌کنند. کتاب الکترونیکی‌ای که در آن درباره اتصال به اینترنت سخن گفته شده و نوشته شرکت GoGo Business Aviation است این‌ گونه توضیح می‌دهد: حفظ اتصال یک هواپیما به اینترنت آن هم در زمانی که صدها مایل در ساعت حرکت می‎کند یک شاهکار پرچالش فنی است زیرا سیستم باید بتواند تغییرات، جهت گیری و سرعت زیاد آن را مدیریت کند و اجازه ندهد شبکه اینترنت از کار بیفتد.

چطور هواپیماها از وای‌فای و پخش زنده تلویزیونی برخوردار هستند؟
چطور هواپیماها از وای‌فای و پخش زنده تلویزیونی برخوردار هستند؟

علاوه بر انتقال آسمان به زمین (ATG) یک هواپیما می‏تواند از طریق چرخش ماهواره‎ها نیز به اینترنت متصل شود. اتصالات ماهواره‎ای همچنین خطوط هواپیمایی را قادر می‎سازد تا برنامه‎های تلویزیونی را به طور زنده پخش کنند. طبق اخبار، خط هواپیمایی JetBlue در سال ۲۰۰۰ توانست با استفاده از سیستم ماهواره تا ۲۴ کانال تلویزیونی را برای مسافران خود پشتیبانی کند.

خطوط هواپیمایی آمریکا در سپتامبر گذشته اعلام کرد که در بسیاری از هواپیماهای خود پخش تلویزیونی زنده و اینترنت پرسرعت رایگان به مسافران خود عرضه می‎کند (با ۱۲ کانال تلویزیونی  شامل شبکه‎های اصلی خبررسانیِ، CNN، TNT و کانال دیزنی که از طریق لپ‎تاپ، تلفن یا تبلت مسافران قابل دریافت است).

 

منبع: Science

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.