روکیدا
نجوم، هوا و فضا

ستاره شناسان یک “ابر فسیل” از زمان بیگ بنگ (انفجار بزرگ) پیدا کردند!

ستاره شناسان با کمک قدرتمندترین تلسکوپ دنیا توانستند بقایای باستانی بیگ بنگ را کشف کنند. این قطعه که دارای موادی خالص از آغاز پیدایش جهان است، می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا بفهمند چطور و چگونه ستاره‌ها و کهکشان‌های مختلف در ابتدای پدید آمدن جهان به وجود آمدند.

فسیلی از دوران بیگ بنگ

گروهی از ستاره شناسان به سرپرستی فرد رابرت و مایکل مورفی از دانشکده فناوری سوینبرگ در استرالیا از رصد خانه W.M Keck در هاوایی با استفاده از تلسکوپ توانستند ابر دارای گازهایی را بیابند که از زمان انفجار بزرگ در دوردست‌ها باقی مانده است. تلسکوپ همچنین یک اختروش (کوازار) را نیز نشان داده – یک هسته کهکشانی فعال و فوق‌العاده روشن که انرژی زیادی در خود دارد – که در پشت این ابر قرار دارد.

این ابر یک کشف قابل توجه است زیرا از زمان به وجود آمدنش دستخوش تغییرات بسیار کمی شده است. رابرت در بیانیه خود عنوان کرد “هر جا را که نگاه می‌کنیم، می‌بینیم گازهای جهان با عناصر و ضایعات سنگین آلوده شده اند. اما این ابر بخصوص، بی‌نظیر به نظر می‌رسد. ۱.۵ میلیارد سال پس از بیگ بنگ حتی توسط ستاره‎ها هم آلوده نشده است. اگر هم عناصر سنگینی در خود داشته باشد باید کمتر از یک ده‌هزارم چیزی باشد که ما در خورشید می‌بینیم. این مقدار بسیار کم است. متقاعد کننده‌ترین توصیف ما از این ابر این است که این یک یادگار واقعی از انفجار بزرگ است.”

ستاره شناسان یک "ابر فسیل" از زمان بیگ بنگ (انفجار بزرگ) پیدا کردند
ستاره شناسان یک “ابر فسیل” از زمان بیگ بنگ (انفجار بزرگ) پیدا کردند

تاریخ روشنایی

از آنجا که اختروش پشت این ابر باستانی بسیار روشن است، مواد داخل ابر را روشن می‌کند. این روشنایی به محققان اجازه می‌دهد سایه‌های طیفی هیدروژن را در گاز ابر مشاهده کنند. و از آنجا که آلوده نشده نشان می‌دهد که این ابر میلیاردها سال پیش به چه شکلی بوده است.

این اولین ابری نیست که تاکنون از بقایای بیگ بنگ شناسایی شده است. در سال ۲۰۱۱، محققان دو ابر فسیل دیگر کشف کردند.

جان اومرا، ستاره شناسی که دو فسیل ابر اول را به همراه همکارانش یافت در بیانیه خود گفت “دو ابر اول اکتشاف عجیب و غریبی بودند و ما فکر کردیم نوعی آیس‌برگ هستند. اما هیچ کس چیزی مانند آن را ندیده بود – واضح بود که این دو کاملا نایاب بودند و مشاهده آنها نیز دشوار بود. فوق العاده است که بالاخره یک مورد سیستماتیک از آن کشف شد”.

مورفی در سخنانش اشاره کرد که “اکنون این امکان را داریم که این یادگارهای فسیل از دوران بیگ بنگ را مورد بررسی قرار دهیم”. مطالعه این ابرهای باستانی بینش بهتری از چگونه بودن جهان در زمان بیگ بنگ در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد – به طور بالقوه توضیح می‌دهد که چگونه و چرا برخی از گازها در ابتدای پیدایش جهان به ستاره و کهکشان‌های خاص تبدیل شدند و چرا برای سایر گازها این اتفاق نیفتاد.

منبع: Discover

مطالب مرتبط

ناسا به دنبال پیدا کردن حسگری برای دوام روی سیاره زهره است

محمد امین نعمتی

آیا اسپیس ‌ایکس به رویای فرستادن انسان‌های عادی به فضا نزدیک شده است؟

محمد امین نعمتی

ناسا موفق به ثبت تصویر گردباد دیو گرد و خاک مریخ شد

محمد امین نعمتی

ایران ماهواره ظفر را به فضا خواهد فرستاد

محمد امین نعمتی

چرا انسان‌ها هنوز نتوانستند به مریخ سفر کنند؟

محمد امین نعمتی

ناسا قصد دارد در فضا کابین اختصاصی قابل سکونت اجاره دهد

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟