حاملگی دوقلویی و پیر شدن سریع‌تر سلول‌ها در زنان

یک تحقیق جدید نشان داده سلول‌های بدن زنانی که دوره حاملگی دوقلو داشتند سریع‌تر از زنانی که تاکنون وضع حمل نکردند پیر می‌شود.

سلام به مادران جوان، اگر امروز احساس پیری می‌کنید شاید دلیلش این نباشد که سه کودک شما امروز تلاششان بر این است تا آزاردهنده‌ترین بچه‌های جهان باشند. طبق تحقیقی که به تازگی منتشر شد، دانشمندان گزارش کردند حاملگی دو یا چند قلو می‌تواند باعث شود سرعت پیر شدن سلول‌های شما بیشتر شود.

محققان دو دانشگاه واشنگتن و نورث وست، زنان بین ۲۰ و ۲۲ ساله فیلیپینی را مورد مطالعه قرار دادند. در این گروه دو فاکتور مهم مورد توجه قرار گرفت: این دو فاکتور شامل طول تلومر (پایانه فیزیکی کروموزوم‌های خطی)، و سن اپی‌ژنیک (نظریه‌ای در ارتباط با توارث) است.

حاملگی دوقلویی و پیر شدن سریع‌تر سلول‌ها در زنان
حاملگی دوقلویی و پیر شدن سریع‌تر سلول‌ها در زنان

تلومرها کلاهک‌های کوچکی هستند که در انتهای کروموزوم‌ها قرار گرفته‎اند، همانند قطعه کوچکی که در انتهای بند کفش مشاهده می‌‌کنید و آن را از خراشیده شدن محافظت می‌کند.  سن اپی‌ژنیک نوعی اندازه‌گیری تغییرات DNA در نقاطی خاص در طول ژنوم (تمام مواد ژنیتیکی انسان) است.

کالن رایان، سرپرست نویسندگان این مقاله در مطبوعات اظهار کرد “طول تلومر و سن اپی‌ژنیک شاخص‌های سلولی‌ای هستند که به طور مستقل مرگ و میر را پیش‌بینی می‌کنند. هر دوی این فاکتورها در زنانی که حاملگی بیشتری داشته‌اند “پیرتر” به نظر می‌رسند.

حاملگی دوقلویی و پیر شدن سریع‌تر سلول‌ها در زنان

در عین حال دانشمندان با مطالعه سلول‌های زنانی که در دوره حاملگی به سر می‌برند با شگفتی متوجه شدند این فاکتورها حتی جوان‌تر از سن واقعی آنها را نشان می‌دهد. وقتی زنان حاملگی چند قلو را پشت سر گذاشته‌اند سلول‌هایشان پیرتر می‌شوند – هر دوره حاملگی ۶ ماه تا ۲ سال باعث پیرتر شدن سلول‌ها می‌شود.

اسناد تاریخی زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد زنانی که کودکان بیشتری داشتند زندگی کوتاه‌تری را تجربه کردند و نسبت به بیماری‌های مختلف نیز حساس‌تر از زنانی بودند که فرزندان کمتری داشتند. پس اینطور که به نظر می‌رسد، رفتار فرزندان باعث مسن‌شدن سریع‌تر زنان نمی‌شود.

حاملگی دوقلویی و پیر شدن سریع‌تر سلول‌ها در زنان

تحقیق دیگری که در ماه مارس سال ۲۰۱۸ توسط محققانی از دانشگاه جرج میسن منتشر شده نشان می‌دهد که طول تلومرها در زنانی که فرزند به دنیا آوردند کوتاه‌تر از زنانی است که فرزندی نداشته‌اند. تلومرها در این مادران برابر با ۱۱ سال کوتاه‌تر از زنانی بوده که تجربه مادری نداشتند.

حاملگی دوقلویی و پیر شدن سریع‌تر سلول‌ها در زنان
حاملگی دوقلویی و پیر شدن سریع‌تر سلول‌ها در زنان

در هیچ یک از این تحقیقات مشخص نشده که چرا این اتفاق رخ می‌دهد. محققان دانشگاه‌های نورث وست و واشنگتن در حال حاضر در حال پیگیری آخرین مطالعات خود هستند تا اطلاعات بیشتری به دست بیاورند. آنها به فیلیپین بازگشته‌اند تا زنانی که در سال ۲۰۰۵ مورد مطالعه قرار داده بودند را بیشتر بررسی کنند.

درباره موضوع تحقیقات جدیدی که در حال شکل‌گیری است هنوز اطلاعات قطعی داده نشده است.

تحقیقات جرج میسن نشان داده موارد زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث کوتاه‌تر شدن طول تلومرها شود – سیگار کشیدن، اضافه وزن و افزایش سن. برخی از محققان معتقدند درست مثل سیگار کشیدن و اضافه وزن، می‌توان تاثیرات حاملگی را نیز به کمک تغذیه خوب، ورزش، خواب کافی و … کنترل کرد.

 

منبع:  Multiple Pregnancies Age Women’s Cells Faster

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.