چطور سینمایی فیلم برداری کنیم؟ 7 نکته طلایی

توسط امیرحسین حیدرزاده
چطور سینمایی فیلم برداری کنیم؟ 7 نکته طلایی

امروز با دوستان عکاس، فیلم بردار و دوستداران این صنعت صحبت می‌کنیم. سریال لوکی را دنبال کرده‌اید؟ احتمالا در یکی از آن صحنه‌های فوق العاده از خود یک سوال می‌پرسید: تولید یکی از آن‌ها چقدر دشوار است؟

دوربین خود را تنظیم کرده و شروع به تصویر برداری می‌کنید. کار که تمام شد، نتیجه آنطور که باید و شاید مناسب نیست. به نظر نمی‌رسد که قطعه ضبط شده توسط شما، یک فیلم واقعی باشد.

ساخت یک فیلم سینمایی آسان نیست. اگر روکیدا را همراهی کنید، به شما راه و روش فیلم برداری یک فیلم سینمایی را نشان می‌دهیم.

با این نکات یک شبه به تارانتینو تبدیل خواهید شد؟ متاسفانه اینطور نیست اما این نکات فیلم‌های ضبط شده شما را زیر و رو خواهد کرد.

1. قبل از فیلم برداری فکر کنید

Screenshot 2021 06 30 040238

یکی از ساده‌ترین کارها قبل از فیلم برداری، فکر کردن است. برنامه ریزی، برنامه ریزی و برنامه ریزی کلید در به سمت موفقیت خواهد بود.

این که یک روز صبح از خواب بیدار شوید و با دوربین خود فیلم برداری را آغاز کنید، کار به جای خوبی تمام نمی‌شود.

قبل از به دست گرفتن دوربین باید برنامه کار شما آماده باشد. برای فیلم برداری در شب آماده می‌شوید؟ شاید به نور مستقیم آفتاب نیاز داشته باشید.

فیلم برداری زیر نور آفتاب به فیلتر ND نیاز دارد. آیا از سه پایه استفاده می‌کنید؟ ممکن است دوربین را در دست خود نگه دارید؟ صدا را چه کار می‌کنید؟

آیا از میکروفون مناسب استفاده می‌کنید؟ به این فکر کنید که اگر محیط فیلم برداری پر سر و صدا باشد، چه ابزاری نیاز است.

گروه‌های فیلم برداری حرفه‌ای کوچک‌ترین موارد را برنامه ریزی می‌کنند. آن‌ها می‌دانند که برنامه ریزی، نقشه راه درخشش روی پرده است.

هر کدام از اعضای تیم وظیفه خود را به خوبی می‌داند. بازیگر از کجا شروع و به کجا می‌رود؟ کدام دوربین کدام زاویه را پوشش می‌دهد؟ آیا دوربین همراه با بازیگر حرکت می‌کند؟

جزئیات فوق العاده یک مجموعه فوق العاده را می‌سازد. به ثانیه‌ها فکر کنید.

2. فیلم خود را در 24 فریم بر ثانیه ویرایش کنید

جالب است بدانید که چشم شما اطراف را حدودا با سرعت 24 فریم در ثانیه مشاهده می‌کند. بیش‌تر فیلم‌ها و سریال‌ها در 24 فریم بر ثانیه فیلم برداری می‌شوند.

از طرفی چشم مردم به این تعداد فریم عادت کرده است. اگر فیلم خود را با 48 تا 60 فریم بر ثانیه ضبط کنید، دیگر مثل فیلم‌های خوب نمایش داده نمی‌شود.

منظور از فیلم خوب، فیلم‌هایی است که در سینما می‌بینیم. همان آثار هنری که چشم شما را به نمایشگر گره می‌زند. تا امروز که این مقاله را بخوانید، چند فیلم و سریال مشاهده کرده‌اید؟

شاید سازندگان ویدئو در یوتوب و گیمرها از 60 فریم در ثانیه حرف بزنند، اما به شما قول می‌دهیم که سینما 24 فریم در ثانیه را دنبال می‌کند.

3. با زاویه شاتر 180 درجه تصویربرداری کنید

Screenshot 2021 06 30 040253

کمی گیج کننده به نظر می‌رسد اما احتمالا زاویه شاتر را با نام سرعت شاتر می‌شناسید. زاویه شاتر 180 درجه یعنی سرعت شاتر، دو برابر تعداد فریم بر ثانیه است.

زمانی که در قالب 24 فریم بر ثانیه فیلم برداری می‌کنید، سرعت شاتر باید نسبت 1/48 را رعایت کند. سینماگران ذهن و چشم بیننده را به این قالب عادت داده، شما نیز باید آن را رعایت کنید.

بالا بردن سرعت شاتر، تنها راه فیلم برداری سینمایی نیست. به هرحال در این حالت تصویربرداری، هر تصویر با کیفیت بسیار بالا ثبت می‌شود.

به نظر می‌رسد که شما هر فریم را قاب کرده باشید. در ادامه اگر به فیلم برداری آهسته فکر می‌کنید، باید سرعت شاتر را بالا ببرید.

4. یک برش سینمایی اضافه کنید

به شما نشان دادیم که چطور فیلم خود را هرچه سینمایی‌تر به تصویر بکشید اما یک قسمت مهم باقی مانده است. چطور باید مثل یک اثر سینمایی، فیلم را ویرایش کنید؟

در قسمت ویرایش باید یک برش سینمایی از فیلم ایجاد کنید. با یک برش درست، شما از یک تازه کار به یک فیلم ساز حرفه‌ای تبدیل می‌شوید.

کمی شوخی می‌کنیم اما یک برش خوب تفاوت بسیار زیادی در فیلم ایجاد می‌کند. کمی هم در مورد نسبت نمایشگر صحبت کنیم.

فیلم‌های ساخته شده برای صفحه بزرگ با نسبت 2.35:1 ساخته می‌شود. احتمالا نمایشگر عریض شما 16:9 یا شاید هم 16:10 باشد.

باید تصویر را از حالت عریض استاندارد به حالت فوق عریض تغییر دهید. این کار تفاوت بزرگی ایجاد می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم حالت تصویر فوق عریض را امتحان کنید، حتی اگر با یک برش تقلبی در نرم افزار ویرایش ممکن شده باشد.

5. از موسیقی مناسب کمک بگیرید

صدا و تصویر دو برادر دوست داشتنی از گذشته‌های دور هستند. یک تصویر مناسب، بدون صدای مناسب ممکن نیست. صدا به شما کمک می‌کند تا احساسات بیننده را در دست بگیرید.

موسیقی کلاسیک در یک صحنه غم انگیز، موسیقی شاد و رقص در صحنه مهمانی کیفیت کار را افزایش می‌دهد. فیلم خود را با دقت نگاه کنید.

کدام موسیقی می‌تواند صحنه فیلم در بهترین حالت به نمایش بکشد؟ شاید باید با یک آهنگساز حرفه‌ای تماس بگیرید.

6. سرعت کارها را کاهش دهید

چطور سینمایی فیلم برداری کنیم؟ 7 نکته طلایی

حرکت می‌تواند فیلم شما را از یک قطعه حوصله سر بر به یک فیلم هیجان انگیز تبدیل کند. از طرفی نباید سریع حرکت کنید. فکر بیننده باید با تصویر شما همراه باشد.

تولید یک فیلم سینمایی به هزینه زیادی نیاز دارد. ساخت انواع عروسک، سه پایه، پس زمینه، جرثقیل و خرید ابزار مناسب ارزان تمام نمی‌شود.

از طرفی نیاز نیست پا به پای غول‌های فیلم سازی هزینه کنید. به مرحله اول باز می‌گردیم. برنامه ریزی نکته کلیدی این قسمت حساب می‌شود.

قبل از فیلم برداری دوباره فکر کنید. جدا از هر صحنه فیلم، شما هم آهسته قدم بردارید. با استفاده از یک سه پایه معمولی یا گیمبال ارزان قیمت، طعم فیلم برداری شبیه به بزرگان را تجربه کنید.

7. از درجه بندی رنگ‌ها کمک بگیرید

چطور سینمایی فیلم برداری کنیم؟ 7 نکته طلایی

به رنگ‌های فیلم فکر کنید. فیلم ماتریکس را به یاد دارید؟ تمام صحنه‌های فیلم به سمت رنگ سبز تمایل داشت. فیلم‌های مربوط به غرب وحشی را به یاد بیاورید. رنگ زرد و قهوه‌ای همه جا را گرفته است.

درجه بندی و اصلاح رنگ‌ها یک صنعت بزرگ به حساب می‌آید. البته که امروز یک فیلم چند میلیون دلاری نمی‌سازید. در نتیجه از ابزارهای ارزان قیمت استفاده می‌کنیم.

پیشنهاد ما ابزار داوینچی ریزالو (DaVinci Resolve) است. حتی اگر در زمینه ویرایش تصاویر سر رشته نداشته باشید، به شما کمک خواهد کرد.

درک می‌کنیم که تنظیم رنگ‌ها در زمان فیلم برداری کار دشواری به حساب می‌آید. استفاده از فیلترهای مناسب به هزینه زیادی نیاز دارد.

رفع این گروه از مشکلات در مرحله ویرایش فیلم به خوبی انجام خواهد شد. از طرفی رعایت نکات تنظیم رنگ، در وقت شما صرفه جویی خواهد کرد.

از فیلم سازان حرفه‌ای یاد بگیرید

برای شروع کار آماده‌اید؟ ساختن یک فیلم سینمایی، غرق کردن مخاطب در یک دنیای جدید است. از قبل برای هر کاری برنامه ریزی کنید.

با رنگ‌ها چطور کار می‌کنید؟ کدام مجموعه رنگ‌ها برای موضوع فیلم شما مناسب‌تر است؟ این که چطور فیلم برداری سینمایی را یاد بگیرید اهمیت زیادی دارد اما همه چیز نیست.

به عنوان یک کارگردان فوق العاده، رویای خود را به تصویر بکشید. دوربین و تمام ابزار فیلم برداری برای جادوی شما به صف می‌شوند. جادو کنید!

منبع: makeuseof.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید