استراتژی کسب و کار عمومی مدیریت و موفقیت در کسب و کار

۱۰چشم‌انداز بازاریابی تاثیرگذار در آینده

10چشم‌انداز بازاریابی تاثیرگذار در آینده

شاید خیلی ها از بازاریابی فرار می‌کنند و هرگز سمت این شغل نمی‌روند. البته این افراد در قدیم چنین طرز فکری داشتند چون امروزه تمام کارها با بازاریابی رونق می گیرد. بازاریابی انواع مختلفی دارد گه اگر با آن ها آشنا شوید خیلی راحت تر می توانید کسب و کاری راه اندازی کنید یا فروش و جذب مشتری خود را افزایش دهید.

بازاریابی تاثیرگذار را بیشتر بشناسید تا تبلیغات شما با برنامه های مسدود کننده که موانع محسوب می‌شوند مواجه نشوند. این روزها روند دانلود برنامه‌های مسدود‌کننده‌ی آگهی‌ روبه افزایش است. همچنین توجه مردم به تبلیغات تلویزیونی و رادیویی کم شده‌است. در عین حال مردم به توصیه‌های تاثیرگذار مثل دوستان خود اعتماد می‌کنند. دراین‌میان، شرکت‌ها به همان اندازه با سرعت و با استفاده از روش‌ بازاریابی تاثیرگذار به این روند پاسخ می‌دهند. در چند سال اخیر علاقه به بازاریابی تاثیرگذار  روند رو به رشد داشته‌است به طوری که آمارها از سال گذشته تا سال جاری، تقریبا دو برابر شدن این روند را نشان می‌دهند. جای تعجب نیست اگر بگوییم اینستاگرام به عنوان اصلی‌ترین پلتفرم بازاریابی تاثیرگذار جهت رسیدن به هدف تعداد “۱ میلیارد” کاربر  پیش می‌رود.

بازاریابی تاثیرگذار هم اکنون بازار داغی دارد اما چه تغییری خواهد کرد؟ در آینده برای بازاریابی تاثیرگذار چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در اینجا ۱۰ پیش‌بینی برای چشم‌انداز تغییرات بازاریابی تاثیرگذار در سال ۲۰۱۸ آورده شده‌است.

نفوذ تاثیرگذاران به کانال‌های دیگر بازاریابی

بازاریابی تاثیرگذار دیگر به صورت رسمی و طبق قوانین سنتی عمل نمی‌کند. هم‌اکنون تاثیرگذاران و بازاریابی محتوایی خود را با بررسی دقیق محصولات و معرفی برندها، از طریق پست‌ها و بلاگ‌ها آغاز کرده‌اند.

برندها در سال ۲۰۱۸ از تاثیرگذاران خود در بیلبوردها و تبلیغات اینترنتی استفاده کردند. تاثیرگذاران در تبلیغات برخی پلتفرم‌ها همچون فیس بوک، بیشتر مفید بودند. پلتفرم‌های جدید و مختلف، قدرت نمایش محصولات، برندها و تاثیرگذاران را افزایش‌ می دهد.

بازاریابی اینترنتی - فروش اینترنتی
چشم‌انداز بازاریابی تاثیرگذار

پول‌های زیادی برای بازاریابی در راه است

اگر فکر می‌کنید آنچه می‌شنوید همه چیز در مورد نشریات بازاریابی است. باید بدانید این‌ها هیچکدام “بازاریابی تاثیرگذار” نبوده‌اند.  از مدیران ارشد این مکتب تا اعضای تیم بازاریابی شما، کسی که از رسانه‌های اجتماعی استفاده نکند در واقع به طور کامل به اهداف بازاریابی خود نمی‌رسد.

آن روزها گذشته‌است. برندهای دیگر بارها و بارها این را به مخالفان ثابت کرده‌اند که بدون پلتفرم‌های مجازی نمی‌توان بازاریابی را به نقطه‌ی کمال نزدیک کرد. امروزه، همه موافقند که بازاریابی تاثیرگذار برای کسب‌وکارها به شدت مفید است و لازم است در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند. این خبر خوبی برای همه است؛ برندها قادر خواهند بود مبالغی بیشتر از آنچه تاثیرگذاران درخواست می‌کنند هزینه کنند. بدین معنی که هزینه‌هایی که برای بازاریابی تاثیرگذار درنظر گرفته می‌شود به قدری است که بتوانند در میان تاثیرگذاران جزئی بازار نفوذ کنند.

وقتی اولین برندها برای اولین بار از برنامه‌های بازاریابی تاثیرگذار خود استفاده کردند، بسیاری از دیگر برندها، تمرکز بر مجموعه‌ای معین از چهره‌های مشهور، تاثیرگذاران micro و macro را انتخاب کردند. توضیح اینکه macro به تاثیرگذارانی اشاره دارد که بیشتر از ۵۰۰ هزار دنبال کننده دارند و micro، تاثیرگذاران با تعداد دنبال کننده‌های کمتر از ۵۰۰ هزار است. اکنون، برندها بودجه‌های هنگفتی را برای همکاری با انواع تاثیرگذاران، اختصاص می‌دهند.

10چشم‌انداز بازاریابی تاثیرگذار در آینده

افزایش رشد بازار تاثیرگذاران بازاریابی

بودجه‌های بیشتر با گسترش کانال‌ها همراه هستند. این بدان مفهوم است که از بازاریابان انتظار می‌رود کمپین‌ها، چالش‌ها و آورده‌های بیشتری را برای شرکت بیاورند. تنوع در کانال‌های فعالیت‌ بازاریابان موجب آورده‌های بیشتر می‌شود. بهترین راه برای انجام این کار استفاده از ارتش تاثیرگذاران است؛ اما پیداکردن تاثیرگذاران مخصوصاً تاثیرگذاران به ظاهر ناشناخته‌ای که شما هرگز اسم آن‌ها هم را نشنیده‌اید اما ۸۰۰۰ طرفدارشان، با آن‌ها مثل خدا رفتار می‌کنند خود یک چالش است. تاثیرگذاران سهم بیشتری از بازار را به دست خواهد‌آورد.

بازاریابی اینترنتی - کسب و کار - تولید محتوا
افزایش رشد با بازاریابی تاثیرگذار

مستندسازی و توجیه بودجه‌های هنگفت بازاریابی

قطعاً نیاز است بودجه‌های هنگفتی که برای بازاریابی تاثیرگذار درخواست می‌شود مورد بررسی قرار گیرد. از آنجایی‌که بازاریابی تاثیرگذار دیگر تجربی نیست و براساس اصول اجرا می‌شود، نیاز است صرف هزینه‌ها و بودجه‌هایی که با ادعای موفقیت و شناخت برند درخواست می‌شود مستند بوده و ثابت کند که تلاش‌های آن‌ها در حال بازدهی است.

البته کنترل کردن برخی فاکتورها، به عنوان راهنما عمل می‌کند. مرور دقیق تعداد فالوئرها، تعداد بازدیدها و کلیک‌ها، بیشتر از همه از طریق شبکه‌های اجتماعی فردی وجود دارد.

در عوض، تاثیرگذاران نیز باید موارد زیر را ثابت کنند

  • در جامعه، ارزش و تأثیر دارند
  • طرفدارانشان واقعا درگیر آن‌ها هستند
  • برای برندها یا در صنایع مشابه، قابلیت همکاری دارند؟

پلتفرم‌های اجتماعی، هدایت بودجه‌های تبلیغات و بازاریابی را تسهیل می‌کنند

خوشبختانه پلتفرم‌های اجتماعی به ایجاد بازاریابی تاثیرگذار علاقمند هستند. لذا آن‌ها ویژگی‌های بیشتری را برای کمک همه جانبه به بازاریابی تاثیرگذار ایجاد خواهند‌ کرد. سیستم عامل‌های مختلف مانند فیس بوک و یوتیوب، قبلاً از طریق ابزارهایی به ایجاد محتوای اختصاصی کمک کردند و به ارزش تاثیرگذاران به عنوان یک جریان درآمدی دست یافته‌اند. کسانی که قبلا در مورد بازاریابی تاثیرگذار نظر منفی داشتند، اکنون ذهن خود را باز کرده و آماده‌ی پذیرش این روش بازاریابی هستند. آن‌ها اجازه می‌دهند تا بازاریابی تاثیرگذار برایشان موفقیت‌هایی را حاصل کند.


Snapchat در سال جاری، PaperClip را اجرا کرد. PaperClip، به تاثیرگذاران این امکان را می‌دهد تا هایپرلینک‌هایشان را در Snapchat قرار دهند.


 

کسب و کار اینترنتی - فروش اینترنتی
چشم‌انداز بازاریابی تاثیرگذار

در همین حال ورود داوطلبان جدید به چشم‌انداز رسانه‌های اجتماعی با ورود بازاریابی تاثیرگذار در ذهن‌ها آغاز می‌شود. برنامه‌ی Musical.ly یک برنامه‌ی پخش زنده (live) ارائه کرد که هدایای مجازی ارائه می‌دهد. کاربران می‌توانند این هدایا را خریداری کنند و به تاثیرگذاران و افراد مشهوری که دوستشان دارند تقدیم کنند. با این حال جای خالی قابلیت آنالیز عمیق ویژگی‌های متمرکز کسب‌وکار در بسیاری از این پلتفرم‌ها دیده می‌شود که سال بعد شاهد راه‌اندازی این ویژگی خواهیم‌ بود. به طور مثال در آگوست گذشته، فیس‌بوک قابلیت‌هایی را معرفی کرد که اجازه می‌دهد تا برندها پست‌های تاثیرگذار را افزایش دهند و آن‌ها را در کنار سایر تبلیغاتشان نشان دهند.

تاثیرگذاران آزادی بیشتری برای بازاریابی دارند

بازاریابان قَدَر مدت‌ها بر این باور بودند که بازاریابی تاثیرگذار به قول معروف نوعی دیوانگی و کار غیرمنطقی است. از این رو آن‌ها هزینه و بودجه‌ی زیادی برای تاثیرگذاران در نظر نمی‌گرفتند و آن‌ها را به عنوان ستاره‌های رسانه‌های اجتماعی، اخراج می‌کردند. اکنون که بازایابی تاثیرگذار، بازی را تغییر داده‌است، تاثیرگذاران آزادی بیشتری دارند از جانب برندها دارند. آن‌ها مجبور نیستند موضع خودشان را توجیه کنند یا با مخاطبانشان حتماً در یک مسیر منطبق باشند. برندها، تاثیرگذاران را به عنوان همکار خود، نه به عنوان فروشندگان نشان خواهند داد.

10چشم‌انداز بازاریابی تاثیرگذار در آینده

تاثیرگذاران برتری خواهند داشت. به همین ترتیب آن‌ها در انتخاب برند و دستمزد خود آزادی بیشتری دارند؛ لذا برندها برای جذب بهتر تاثیرگذاران باید از روش‌های متنوع (از روش‌های خصوصی و پنهانی تا مهمانی‌های ویژه) استفاده کنند.

تاثیرگذاران خودشان برند می‌شوند

به طور مشابه تاثیرگذاران برای کسب سود از برند نام خود آزادی عمل بیشتری خواهند‌ داشت. بسیاری از آن‌ها خطوط تولید خود را  همچون افراد مشهور و با تجربه راه‌اندازی خواهند کرد. لوازم آرایشی Kylie Jenner، یکی از نمونه های بارز این حوزه است. همچنین بازاریابان تاثیرگذار با انعطاف بیشتر می‌توانند در برنامه‌ی تلویزیونی Miranda Sings و موزیک ویدئو‌ها فعالیت کنند.

10چشم‌انداز بازاریابی تاثیرگذار در آینده

پول بیشتر دردسر بیشتر

به گفته‌ی Biggie:

داشتن مشکلات بیشتر در امتداد پول بیشتری که داریم، دوست داشتنی است

FTC، به مدت چند سال است که با تاثیرگذاران کار می‌کند. اما اغلب نامه‌های هشدار دهنده‌ای از سوی آن‌ها دریافت کرده‌است. در پاییز گذشته آن‌ها اولین شکایت خود را در مورد بازاریابی تاثیرگذار حل و فصل کردند. اگرچه FTC، تعارض به وجود آورد اما نقش مهمی در حصول اطمینان در بازاریابی تاثیرگذار ایفا می‌کند.

البته تاثیرگذارانی هستند که با طرفداران جعلی (بدون نام تجاری  ارزش واقعی)، صرفاً با تعداد پیروان جعلی که در فضای مجازی آن‌ها را دنبال (fallow) می‌کنند اقدام به کلاهبرداری می‌کنند؛ لذا FTC برای جلوگیری از این مسائل تلاش می‌کند. همانطور که بازاریابی تاثیرگذار در امتداد بازاریابی آنلاین به فعالیت می‌پردازد. مصرف‌کنندگان با این روش بازاریابی رو‌به‌رو می‌شوند، علی‌الخصوص که FTC به طور مداوم مقررات جدیدی را در نظر می‌گیرد. این بدان معنی است که برندها و تاثیرگذاران باید به صورت توأم خلاق باشند تا بتوانند محصول را به گونه‌ای معرفی کنند که مصرف‌کننده به سمت آن جذب شود.

10چشم‌انداز بازاریابی تاثیرگذار در آینده

برای بازاریابی بهتر، ویدئوی آنلاین منتشر کنید

خوشبختانه، با شفاف‌سازی ضروری و هشتگ‌های #ad، تاثیرگذاران می‌توانند از راه‌های مختلف اعتبار محتوای تبلیغاتی خود را بسنجند. در این مسیر یکی از گزینه‌هایی که برای بینندگان بسیار جذاب است ویدئوهای زنده (live) در شبکه‌های اجتماعی است.‌ سیستم عامل‌های مختلفی از جمله فیس‌بوک، یوتیوب، اسنپ‌چت و اینستاگرام، دارای ویژگی live هستند. به دنبال علاقه‌ی مشتریان و دنبال‌کنندگان، ما نیز از این ویژگی پلتفرم‌ها استفاده و روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنیم. با روند رو به رشد کاربرد گوشی های هوشمند و برنامه های کاربردی، ویدئوی live در فضای اینترنت موفق شده است.

بسیاری از بازاریابان محتوا ۲۰۱۷ مقاله را منتشر کردند و به آن‌ها توصیه‌شد:

اگر شما محتوای ویدئویی ندارید، پس هنوز در انتهای صف هستید

بنابراین تاثیرگذاران، به ویژه آن‌هایی که در پلتفرم‌های  YouTube،Periscope  یا  Vine فعالیت می‌کنند، انتظار دارند در راستای تلاش‌هایی که برای صدر بودن برند خود در سال ۲۰۱۸ انجام می‌دهند، شاهد افزایش تقاضای خدمات خود باشند. دیگر تاثیرگذاران به منظور بقا در فضای رقابتی، مجاب به تولید محتوای ویدئویی هستند.

بازاریابی اینترنتی - فروش اینترنتی - کسب و کار
چشم‌انداز بازاریابی تاثیرگذار

 تاثیرگذاران و برندها دوستان همیشگی در بازاریابی شما

مشارکت طولانی مدت، روشی برای ایجاد اعتبار بیشتر در روابط تجاری است. سال آینده، مشاهده خواهید کرد که روابط از حالت یکنواخت به روابط متقابل و همیشگی تغییر خواهند‌ یافت. مشارکت طولانی با افزایش اطلاعات و آگاهی تاثیرگذاران از محصول تبلیغ شده انجام می‌شود. در واقع آن‌ها به عنوان عضوی از برند به صورت مداوم در جریان تولیدات برند مورد نظر قرار می‌گیرند. از طرفی یک پست اینستاگرام تاثیرگذاران که صرفاً یک لباس از برند خاص را پوشیده‌اند از سری ویدئوهایی که در صفحه‌ی فرد تاثیرگذار با نام برند خاصی منتشر می‌شود، دارای تاثیرگذاری و قدرت نفوذ کمتر و زودگذر است.

طرفداران واقعی و وفادار افراد تاثیرگذار حتماً صفحه‌ی شخصی او را دنبال می‌کنند. لذا آن‌ها خواهند فهمید که آن چهره‌ی مشهور با برند خاصی همکاری طولانی مدت دارد و به انتخاب او احترام می‌گذارند. در این صورت، احتمال بیشتری وجود دارد که طرفداران به انتخاب آن فرد اعتماد کرده و به سمت آن برند متمایل شوند. بنابراین، همکاری طولانی مدت شانس موفقیت حتی یک پست از صفحه‌ی فرد تاثیرگذار را افزایش داده و احتمال انتخاب و خرید آن محصول و برند را تقویت می‌کند. در همین راستا برندها می‌دانند بازاریابی تاثیرگذار در خلاء موفق نمی‌شود. آن‌ها برای موفقیت، به مشتریان بالقوه نیاز دارند. مشتریانی که در پلتفرم‌های مختلف تاثیرگذاران را دنبال کرده و پیرو پست‌های آن‌ها هستند. این نیز به نوعی همکاری بلند‌مدت مشتریان با تاثیرگذاران است.

بازاریابی تاثیرگذار به همین زودی‌ها از کار نخواهد افتاد. ثابت شده‌است که استراتژی‌های آنلاین بازاریابی برای کسب‌وکارهای بیشتری مؤثّر هستند و هنوز در اول راه است. با توجه به پیش‌بینی‌ها “بازاریابی تاثیرگذار در سال ۲۰۱۸، با رشد بیشتر و استراتژی‌های پیچیده‌تری همراه خواهدبود”.

لینک منبع:  infusionsoft

مطالب مرتبط

چطور روابط اجتماعی بهتر و موفق‌تری داشته باشیم؟

محمد امین نعمتی

چطور رتبه الکسا سایتمان را افزایش دهیم؟ راهکارهای سال ۲۰۲۰

محمد امین نعمتی

چطور بودجه بازاریابی محتوا در استارتاپ را به بیشترین حد برسانیم؟

عباس رهامی

نوشتن محتوای جذاب به سبک ارنست همینگوی

عباس رهامی

۵ راه ساده برای انتشار یک پست با شروع کوبنده

محمد امین نعمتی

چگونه بازاریابی محتوا را حرفه‌ای انجام دهیم؟

کیوان

۲ دیدگاه

چگونه می‌توان در کنار فعالیت‌های روزمره، یک کسب‌وکار جدید ایجاد کرد؟ - روکیدا شنبه , ۸ دی ۱۳۹۷ at ۲۱:۴۵

[…] هر کسب‌وکاری، احتمالا n روش بازاریابی محصول وجود دارد. ترفندی که در قدم‌های اولیه‌ی کار خود […]

پاسخ
۱۰ نکته برای نوشتن تبلیغات موفق و افزایش چند برابری فروش - روکیدا چهارشنبه , ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ at ۱۴:۵۹

[…] دهید. تبلیغ نویسی در اساس ، یک ابزار دیگر در جعبه ابزار بازاریابی است. تبلیغی که به خوبی نوشته شده می‌تواند یک آگهی یا […]

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟